Badanie DNA psich kup, aby zidentyfikować właścicieli, którzy nie sprzątają

0
302
Tatiana Rodriguez/Unsplash

Tel Awiw przetestuje DNA psiej kupy, aby zidentyfikować właścicieli, którzy nie sprzątają po swoim zwierzęciu.

Miasto tworzy bazę danych do identyfikacji właścicieli, którzy brudzą ulice.

Walcząc z pandemią COVID-19 w ciągu ostatniego roku, Tel Awiw odnotował gwałtowny wzrost adopcji psów. Ale miasto przyjazne zwierzętom ma nowy problem — właściciele psów nie sprzątają po swoich towarzyszach, co prowadzi do skarg ze strony innych mieszkańców.

Administracja miasta wydała teraz wniosek o utworzenie bazy danych DNA psów z miasta w celu zidentyfikowania winowajców, podał Times of Israel.

Radości, jakie przynosi towarzystwo psa, są nieporównywalne. Nie było więc niespodzianką, że gdy miasta na całym świecie zamykały się przez Covid-19, ludzie adoptowali psy.

Tel Awiw nie był wyjątkiem. Jednak, jak dowiedziały się władze miasta, tym zwiększonym wskaźnikom adopcji towarzyszyły wyższe wskaźniki porzucania, co prowadziło do większej liczby zabłąkanych psów w mieście.

Właściciele psów również nie spieszą się, aby sprzątać kupy po swoich pupilach. W 2020 roku administracja miasta otrzymała ponad 6000 telefonów ze skargami na psie odchody pozostawione w miejscach publicznych, nawet po tym, jak dostarczyła bezpłatne worki na śmieci w miejscach publicznych.

pixabay.com

W kwietniu władze miasta rozpoczęły akcję zachęcającą właścicieli do sprzątania, a nawet podniosły mandaty za niewykonanie tego. Ale problem kupy trwa nadal.

W swojej ostatniej próbie rozwiązania tego problemu władze miasta zatwierdziły wniosek o utworzenie bazy danych DNA wszystkich licencjonowanych psów w mieście.

Zgodnie z przepisami miasta wszyscy właściciele zwierząt domowych potrzebują pozwolenia na ewidencję szczepień swoich zwierząt.

Pozwolenie to musi być odnawiane co roku. Jeśli wniosek zostanie zatwierdzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, następnym razem, gdy właściciel psa będzie chciał odnowić licencję, będzie musiał również dostarczyć próbkę śliny lub futra psa i uiścić opłatę w wysokości 250 izraelskich szekli (~ 290 złotych). Próbka zostanie wykorzystana do stworzenia profilu DNA psa w bazie danych.

W przyszłości urzędnicy miejscy będą mogli porównywać próbki odchodów z profilem DNA psów w bazie danych. Jeśli zostanie znalezione dopasowanie, gmina wyśle właścicielowi grzywnę w wysokości 730 szekli (~850 złotych).

To nie pierwszy raz, kiedy Tel Awiw próbuje rozwiązać ten problem za pośrednictwem tego rodzaju bazy danych. W 2008 r. Reuters doniósł, że izraelskie przedmieścia testują podobną bazę danych psów.

„Dwa procent właścicieli psów rujnuje nasze wspaniałe miejskie doświadczenia” – powiedział Eytan Schwartz, rzecznik gminy Tel Aviv-Yafo.

„Spośród 40 000 właścicieli psów bardzo niewielka mniejszość nie sprząta kup po psach. Ale ta mniejszość to 500 kilogramów odpadów, które co miesiąc zbieramy z chodników”.

„Zdecydowaliśmy, że nadszedł czas, aby położyć kres temu zjawisku i wybraliśmy technologię, która z całkowitą dokładnością identyfikuje wszystkie psy i ich właścicieli”.