Badanie Harvard: Podążaj za celem, a nie pasją, aby znaleźć drogę

0
532
Zdjęcie: Getty Images

To cel, a nie pasja daje siłę.

Niewątpliwie nie raz słyszałeś rady: „Podążaj za swoją pasją” – czyli rób to, co Cię interesuje, a wszystko się ułoży. To zdanie często jest krytykowane nie bez powodu.

Profesor Harvard Business School John Jachimovich w Harvard Business Review oferuje łatwy sposób wyboru tego, co robić w życiu. I popiera to wynikami badań.

Czytaj: Sprawdź jak wychować dziecko na człowieka sukcesu

Zapomnij o pasji, wyznacz sobie konkretny cel.

Jachimovich twierdzi, że nie warto liczyć na szczęście przy wyborze kariery. Potwierdzają to jego badania.

Profesor przeprowadził wywiady z kilkuset pracownikami i stwierdził, że ludziom, którzy otwierali biznes, który „lubili i czuli”, rzadko się udawał. I często po dziewięciu miesiącach całkowicie wszystko rzucali i zamykali firmy.

Więc co należy zrobić? Podjąć się jakiejś pracy tylko po to, żeby opłacić rachunki? Nie, mówi Jachimovich. Wybierając karierę, wystarczy zamienić „pasję” na „cel”.

Nie zadawaj sobie pytania, co Cię uszczęśliwia i nie podążaj za tym marzeniem. Lepiej zadaj sobie pytanie, na czym ci zależy. Jeśli skupisz się na celu, Twoja przyszła praca będzie miała znaczenie i wartość.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Cel jest podstawą sukcesu.

Jachimowich jest przekonany, że właściwie wyznaczony cel jest w pracy o wiele skuteczniejszy niż przyjemność z samej pracy. Aby to potwierdzić, przeprowadził badania.

„Sama miłość do pracy ma niewielki wpływ na produktywność pracowników. Ale jeśli połączysz miłość i wytrwałość (wysiłki, jakie podejmujemy, aby osiągnąć cel nawet w niesprzyjających warunkach), to naprawdę wpływa to na lepszą produktywność”- pisze profesor.

Innymi słowy, dlaczego coś robisz, w jakim celu, poznanie celu znacznie bardziej sprzyja sukcesowi niż pasja. To dobry punkt wyjścia. W ten sposób Twoje wysiłki będą się lepiej opłacać w dłuższej perspektywie (wielu innych ekspertów zgadza się z tą opinią).

Dlatego też, jeśli wybierasz ścieżkę kariery lub zastanawiasz się, co wybrać, nie próbuj „robić tego, co kochasz”, gdy masz do wyboru nową pracę, którą lubisz. Lepiej zadaj sobie pytanie, na czym naprawdę ci zależy? Cel jest znacznie lepszym kompasem kariery niż radość.

Czy zgadzasz się z profesorem Harvardu?

Czytaj: Sukcesywne pozbywanie się samochodów z centrum!