Badanie odkrywa, ile hot dogów można zjeść w dziesięć minut

0
519
kajakiki/iStock

Znacznie więcej, niż możesz sobie to wyobrazić.

Nie ma wątpliwości, że lubimy sprawdzać swoje możliwości bez względu na temat. Fizycznie lub psychicznie najprawdopodobniej w którymś momencie swojego życia weźmiesz udział w zawodach lub konkursie.

Jednym z nich jest słynny międzynarodowy konkurs jedzenia hot dogów – Nathan’s Hot Dog Eating Contest. Zawody w jedzeniu hot dogów na czas organizowane są w Nowym Jorku od 1972 roku. Tradycyjnie odbywają się 4 lipca, w Dniu Niepodległości, święta państwowego USA.

Czytaj: 7 produktów spożywczych, które przyspieszają starzenie się

Wyniki z tegorocznego roku okazały się na tyle ciekawe, że postanowiono zbadać granice ludzkiego jelita.

James Smoliga, fizjolog z High Point University, badając działanie jelit innych gatunków, wyjaśnia, że są to pierwsze badania przeprowadzone na ludziach.

Rekord został ustanowiony przez Joey’a „Jawsa” Chestnut (gratulacje za zwycięstwo) ze zjedzonymi 75 hot dogami w ciągu 10 minut. Smoliga, analizując dane z konkursów wskazuje, że maksymalna ilość, jaką człowiek może zjeść, rośnie z każdym rokiem.

Zawsze dążę do rekordu. Wiem, że tego chcą moi fani – powiedział Chestnut jeszcze przed rozpoczęciem zawodów.

Zaskakujące – i być może trochę przerażające jest to, że Chestnut – mógł zjeść jeszcze kilka hot-dogów. W nowym badaniu Smoliga wyliczył, że człowiek mógłby teoretycznie pożreć 83 hot dogi w 10 minut – jest to tempo konsumpcji podobne do niedźwiedzia grizzly zjadającego mięso zwierzęce.

Rekord świata wśród kobiet ustanowiła także zwyciężczyni sprzed roku w nowojorskim konkursie, 34-letnia Amerykanka Miki Sudo, która zjadła 48,5 hot doga w ciągu 10 minut i tym samym poprawiła również swój najlepszy życiowy wynik z 2012 roku, kiedy pochłonęła 41 bułek z parówkami.

Dla Joey’a Chestnuta była to trzynasta wygrana w nowojorskim konkursie, a dla Sudo – siódma. Tradycyjnie zwycięzcy otrzymali po 10 tysięcy dolarów.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Zawodnicy Tim Janus, Joey Chestnut i Matt Stonie (od lewej do prawej) rywalizują podczas słynnego konkursu jedzenia hot dogów w 2015 roku, w Nowym Jorku.
LI MUZI XINHUA / EYEVINE / REDUX

Im więcej jesz, tym większy jest Twój żołądek

Smoliga zwrócił się do modelu matematycznego stworzonego przez Marka Denny’ego, biologa z Uniwersytetu Stanforda. Denny wykorzystał model do oszacowania maksymalnych możliwych prędkości biegania psów, koni i ludzi. Denny mówi, że znajdując matematyczną funkcję, która dopasowuje dane z poprzednich rekordów świata w pewnym wydarzeniu (w tym przypadku do jedzenia hot dogów) w czasie, można przewidzieć ograniczenia wydajności w tym wydarzeniu.

Na szczęście dla Smoliga, entuzjaści współzawodnictwa żywieniowego skrupulatnie dokumentowali swoje wyczyny na przestrzeni lat. Łącząc te samodzielnie zebrane punkty danych z informacjami ze strony konkursu, zebrał 39 lat danych, kończąc na 2019 r. (konkurs rozpoczął się w 1972 r.)

Smoliga odkrył, że zwycięska liczba hot dogów wzrosła z 10 w 1980 roku do 74 w 2018 roku – poprzedni rekord, również zdobyty przez Chestnut.

Te błyskawiczne liczby są prawdopodobnie spowodowane przyspieszeniem treningu przez zawodników, ćwicząc zrzucanie dużych ilości jedzenia lub wody w ograniczonym czasie. Celem jest wyszkolenie żołądka w zakresie rozluźnienia i szybkiego rozciągnięcia, umożliwiając tym profesjonalnym zjadaczom „wchłonięcie tak ogromnej objętości, której większość ludzi nie jest w stanie zjeść”, mówi David Metz, gastroenterolog z University of Pennsylvania Perelman School of Medicine.

W 2007 roku Metz udokumentował tę imponującą (lub przerażającą) ekspansję żołądka u konkurencyjnego zjadacza. W jednym teście konkurencyjnym zjadacz wypił 4,5 litra wody w zaledwie 2 minuty, podczas gdy osoba bez doświadczenia w jedzeniu wypiła mniej niż 2 litry.

-Rozciąganie żołądka jest proste, mówi Smoliga. (Porównuje to do używania coraz większych kolczyków w celu powolnego rozszerzania płatków usznych, chociaż żołądek może łatwiej skurczyć się do normalnego rozmiaru). To może wyjaśniać szybki wzrost jedzonych hot-dogów w stosunkowo krótkim czasie.

Smoliga stwierdził, że wciąż jest miejsce na lepszy wynik. Według jego obliczeń człowiek powinien być w stanie połknąć do 83 hot dogów w ciągu 10 minut, informuje w Biology Letters.

Denny ostrzega jednak, że sama matematyka nie wystarczy, ponieważ równania nie uwzględniają czynników fizjologicznych. W szczególności, dodaje Metz, badania nad fizjologią konkurencyjnych osób jedzących są ograniczone, dlatego wciąż istnieje wiele niewiadomych, w tym maksymalna pojemność ludzkiego żołądka.

I ostrzega opinię publiczną, aby nie próbowała się przekonać o tym na własnej skórze. Ostrzega, że zjadacz-amator może ponieść poważne konsekwencje zdrowotne, próbując spożyć ogromną ilość jedzenia, co może spowodować zadławienie lub pęknięcie żołądka. Mówiąc najprościej: „Nie powinniście tego próbować w domu”.

Smoliga porównuje ten rekord również do zawodów w maratonie, podczas gdy rekordzista maratonu tylko podwaja średnią prędkość maratończyków.

Czytaj: Nowy Jork: uderz w worek treningowy i wyładuj złość