Bardzo rzadki ptak-obojniak znaleziony w Pensylwanii

0
1057

W lasach Pensylwanii biologom udało się złapać niezwykle rzadkiego ptaka, który genetycznie dzieli się na samca i samicę, rozszczepiony w połowie i wykazujący żywe kolory cech obu płci.

Naukowcy z Carnegie Museum of Natural History złapali tego wyjątkowego ptaka 24 września w rezerwacie przyrody Powdermill w Rector w Pensylwanii, zgodnie z oświadczeniem muzeum.

Należy do gatunku znanego jako grubodziób różanecznik (Pheucticus ludovicianus), dużego członka rodziny kardynałów zjadającego nasiona, występującego w większości wschodniej części Ameryki Północnej. Samiec tego gatunku znany jest z bogato ubarwionego upierzenia, ale osobnik ten ma szczególnie charakterystyczne kolorowe pióra, które różnią się po każdej stronie ciała: prawa strona jest różowoczerwona jak u samca, a lewa jest brązowo-pomarańczowa jak u samicy.

Czytaj: Ta opuszczona autostrada w Pensylwanii jest cała w graffiti

Dzieje się tak, ponieważ zwierzę jest rzadkim przykładem obustronnego gynandromorfizmu, w którym wygląd zewnętrzny zwierzęcia jest podzielony na pół ze względu na płeć, pół samca i pół samicy. Ptak jest obojniakiem.

„Cały zespół był bardzo podekscytowany, widząc z bliska taką rzadkość. Jeden z nich opisał to jako „zobaczenie jednorożca”, a inny opisał przypływ adrenaliny spowodowany zobaczeniem czegoś tak niezwykłego” – powiedziała Annie Lindsay, kierownik programu bandowania ptaków w Powdermill. „Dwustronny gynandromorfizm, choć bardzo rzadki, jest normalny i stanowi doskonały przykład fascynującego procesu genetycznego, z którym niewielu ludzi kiedykolwiek się styka”.

johannesfloe.com – Art to remember

Bilateral gynandromorph In Powdermill Bird Banding’s nearly 60 year history, we’ve caught less than ten of these…

Publisert av Powdermill Nature Reserve Torsdag 24. september 2020

Bez wątpienia zastanawiasz się, w jaki sposób dochodzi do tego rzadkiego zjawiska?

Po pierwsze, determinacja płci u ptaków różni się nieco od ludzi. U ludzi samice mają dwie kopie chromosomu tej samej płci (XX), a samce mają kopię każdego chromosomu (XY), ale u ptaków jest to zasadniczo odwrotnie. Mężczyźni mają chromosom podwójnej płci (ZZ), a kobiety mają po jednym (ZW).

Uważa się, że gynandromorfia występuje z różnych powodów u różnych gatunków, ale u ptaków uważa się, że występuje, gdy jajo przypadkowo rozwija się z dwoma jądrami, jednym z Z, a drugim z W. Jeśli to jajeczko jest zapłodnione przez plemniki posiadające dwa chromosomy samca Z jajo rozwija się z chromosomami ZZ (męski) i ZW (żeński).

Zespół, który odkrył tego niedawnego ptaka gynandromorficznego, jest teraz ciekawy, czy może on z powodzeniem rozmnażać się. Ponieważ u ptaków typowo funkcjonuje tylko lewy jajnik, a lewa strona tego ptaka to samica, teoretycznie jest możliwe, aby osobnik rozmnażał się z samcem. Istnieje jednak szansa, że jego niezwykłe pióra mogą wywołać reakcję terytorialną ze strony innych samców, co zmniejszy jego szanse na pomyślne zaloty.

Chociaż prawdopodobieństwo wystąpienia gynandromorfii jest wyjątkowo niewielkie, u wielu różnych zwierząt zaobserwowano obustronny ginandromorfizm. Na początku 2019 roku para (również w Pensylwanii) zauważyła północnego kardynała (Cardinalis cardinalis) z gynandromorfią, który był w połowie brązowy i w połowie czerwony. Wcześniej w tym roku naukowcy udokumentowali również odkrycie pszczoły gynandromorficznej, której lewa strona – męska – miała długą antenę i gładszą żuchwę, ale prawa strona – żeńska – zawierała krótką antenę, kolczastą żuchwę i masywną tylna nogę.

Czytaj: Poznań: lodowisko Chwiałka już czynne – otwarcie sezonu 2020/21