Betonowe Wyścigi Kajakowe 2023 w Holandii: studenci z Politechniki Krakowskiej odnieśli sukcesy!

0
58
Ekipa startująca w międzynarodowych zawodach betonowych kajaków. (zdjęcie: Politechnika Krakowska)

Zespół studentów z Koła Naukowego Footprint Politechniki Krakowskiej zrobił furorę na zawodach BetonKanoRace 2023 w Delft w Holandii, imponując zarówno widzom, jak i sędziom swoimi innowacyjnymi betonowymi kajakami. Studentki, które jako jedyna drużyna z Polski wystąpiły na międzynarodowej imprezie, zdobyły dwa złote medale w wyścigach osad mieszanych i brązowy medal wśród kobiecych dwójek. Za swoje osiągnięcia otrzymali konkretne trofea.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Politechniki Krakowskiej Małgorzata Syrda-Śliwa, ekipa studentów Politechniki Krakowskiej z Koła Naukowego Footprint zdobyła w weekend dwa złote medale w wyścigach osad mieszanych, stanęła też na trzecim stopniu podium wśród kobiecych dwójek. Zwycięzcy otrzymali betonowe puchary.

Zespół przez rok przygotowywał się do zawodów, pracując nad opracowaniem unikalnych mieszanek betonowych i optymalizacją kształtu kajaków z pomocą ekspertów szkutnictwa Krzysztofa i Grzegorza Polaczyków. Przeszli również rygorystyczny trening przygotowujący do wyścigu.

CZYTAJ: Polski dziadek został najstarszym windsurferem na świecie w wieku 88 lat!

Studenci wykorzystali doświadczenie zdobyte podczas ubiegłorocznego konkursu w Niemczech, a także nieocenione wsparcie mentorów naukowych z Politechniki Krakowskiej, w tym profesorki Izabeli Hager, dr Katarzyny Mróz, dr Mateusza Sitarza, dr hab. Tomasz Tracza i dr hab. Tomasz Zdeba, naukowców z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej.

Z ich pomocą zespół stworzył wysokiej jakości kompozyt betonowy z reaktywnym proszkiem betonowym, z którego zbudowali ultralekkie łodzie o cienkich ścianach i wysokiej wodoszczelności.

The Concrete Canoe Race 2023 to coroczne zawody dla studentów architektury, inżynierii i budownictwa z całej Europy. Rzucają one wyzwanie zespołom, aby zaprojektowały, zbudowały i ścigały się kajakami wykonanymi w całości z betonu. Setki studentów z europejskich uniwersytetów pracuje przez rok nad skonstruowaniem najszybszego, najbardziej innowacyjnego i przyjaznego dla środowiska kajaka, rywalizując ze sobą w wyjątkowym wyścigu, który pokazuje potencjał betonu wykraczający poza jego tradycyjne zastosowanie w budownictwie.

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL: Wielki sukces Polaka – mistrzostwo Holandii

Organizatorem tegorocznych zawodów była Politechnika w Delft, a jednymi z głównych atrakcji wydarzenia byli studenci Politechniki Krakowskiej, którzy zwrócili uwagę na swoje wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie szkutnictwa betonowego. Sukces Koła Naukowego Footprint na Betonowych Regatach Kajakowych 2023 jest świadectwem pomysłowości i kreatywności polskich studentów inżynierii oraz czołowej pozycji kraju w dziedzinie innowacyjności i wzornictwa.

wad

Brak postów do wyświetlenia