Bill Gates mówi, że Covid cofnął 25 lat postępu w zakresie innych chorób

0
198
views

Bill Gates mówi, że pandemia cofnęła światowy postęp w zakresie chorób o dziesięciolecia w ciągu zaledwie 25 tygodni.

Gates wysunął to twierdzenie w nowej książce, w której przyjrzymy się, jak możemy zbudować praktyczny plan walki ze zmianami klimatycznymi – nawet jeśli COVID-19 kontroluje nasz sposób życia, pracy i życia towarzyskiego.

Według Światowej Organizacji Zdrowia Covid „znacznie utrudnił” rutynowe szczepienia w co najmniej 68 krajach w 2020 roku.

Zakłócenie może dotknąć 80 milionów dzieci poniżej pierwszego roku życia, które są zagrożone błonicą, odrą i polio.

65-letni Gates pisze: „Globalnie Covid-19 cofnął dziesięciolecia postępu w walce z ubóstwem i chorobami”.

„Kiedy rządy przystąpiły do walki z pandemią, musiały odciągnąć ludzi i pieniądze od innych priorytetów, w tym programów szczepień”.

„Badanie przeprowadzone przez Institute for Health Metrics and Evaluation wykazało, że w 2020 r. wskaźniki szczepień spadły do poziomu ostatnio obserwowanego w latach 90.

„Straciliśmy 25 lat postępu w około 25 tygodni”.

Czytaj: Córka Billa Gatesa żartuje z chipów w szczepionkach

Chłopiec otrzymuje doustną szczepionkę przeciw wirusowi polio podczas kampanii przeciw polio. Źródło: PA

Gates pisze, że bogate kraje będą teraz musiały jeszcze więcej zainwestować w wzmocnienie światowej opieki zdrowotnej, aby być lepiej przygotowanym na kolejną pandemię.

Wraz z odwołaniem kilku kampanii szczepień w 2020 roku, Covid zniweczył również globalne wysiłki w zakresie szczepień, wywołując strach przed podróżowaniem, przerywaniem transportu i wprowadzaniem konieczności ograniczenia ruchu.

Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Szczepionki są jednym z najpotężniejszych narzędzi w historii zdrowia publicznego i obecnie szczepi się więcej dzieci niż kiedykolwiek wcześniej.

„Ale pandemia naraziła te zyski na ryzyko. Możliwe do uniknięcia cierpienie i śmierć spowodowane przez dzieci, które nie otrzymały rutynowych szczepień, mogą być znacznie większe niż sam Covid-19. Ale nie musi tak być.

„Szczepionki mogą być bezpiecznie dostarczane nawet podczas pandemii i wzywamy kraje do zapewnienia kontynuacji tych podstawowych programów ratujących życie”.

W książce Gatesa „Jak uniknąć katastrofy klimatycznej” przedsiębiorca proponuje, aby światowi przywódcy pracowali nad projektami, które jednocześnie pobudzają gospodarki dotknięte przez Covid i zwalczają zmiany klimatyczne.

Gates twierdzi, że inwestując w rozwój czystej energii, rządy mogą szybko tworzyć miejsca pracy i pomagać w ograniczaniu emisji.

Czytaj: Rozliczasz PIT? Poznań zachęca, aby zrobić to u nich

Źródło: PA

Gates pisze: „Rok 2020 był wielkim i tragicznym niepowodzeniem. Jestem jednak optymistą, że w 2021 roku uda nam się opanować Covid-19″.

„I jestem bardziej optymistyczny, że zrobimy rzeczywisty postęp w zakresie zmiany klimatu – ponieważ świat jest bardziej niż kiedykolwiek zaangażowany w rozwiązanie tego problemu”.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org