Błędny cykl: choroby zakaźne przenoszące zmiany klimatyczne, które przyczyniają się do zmian klimatu

0
453
Badacze zidentyfikowali potencjalną pętlę sprzężenia zwrotnego wynikającą z interakcji między klimatem, chorobami zakaźnymi i emisjami metanu. Źródło: Zdjęcie dzięki uprzejmości Trends in Ecology & Evolution

Chore zwierzęta mogą pogłębiać problemy klimatyczne: więcej pasożytów oznacza wyższą emisję silnego gazu cieplarnianego.

Zmiany klimatyczne wpływają na rozprzestrzenianie się i dotkliwość chorób zakaźnych na całym świecie – a choroby zakaźne mogą z kolei przyczyniać się do zmiany klimatu, zgodnie z nowym artykułem w Trends in Ecology & Evolution.

Badania prowadzone przez Vanessę Ezenwa, profesor ekologii z University of Georgia i finansowane przez Living Earth Collaborative na Washington University w St. Louis, opisują, w jaki sposób pasożyty mogą powodować, że zwierzęta wytwarzają więcej metanu, silnego gazu cieplarnianego.

Istnieją dowody na to, że zmiany klimatyczne, a zwłaszcza ocieplenie temperatury, wpływają na niektóre choroby zakaźne i zwiększają ich występowanie” – powiedziała Ezenwa. „Jeśli dzieje się tak w przypadku chorób zwierząt gospodarskich, a jednocześnie większa częstość występowania powoduje zwiększone wydzielanie metanu, mamy do czynienia z błędnym kołem„.

Metan jest gazem cieplarnianym, którego wpływ na globalne ocieplenie jest 28-36 razy silniejszy niż dwutlenek węgla. W ciągu ostatnich 10 lat stężenie metanu w atmosferze gwałtownie wzrosło, przy czym około połowę wzrostu przypisuje się emisjom pochodzącym od zwierząt gospodarskich.

Teraz naukowcy – zespół ekologów, weterynarzy i ekspertów One Health – utworzyli grupę roboczą kierowaną przez Amandę Koltz, starszego naukowca biologii w dziedzinie sztuki i nauk na Uniwersytecie Waszyngtońskim, aby zbadać wpływ pasożytów na ekosystemy – w tym ich wpływ na klimat.

Choroby zakaźne wpływają na wszystkie zwierzęta, ale nasza wiedza na temat tego, jak ich skutki rozciągają się na szerszy ekosystem, jest nadal ograniczona” – powiedziała Koltz. „Na przykład interakcje pasożyt-żywiciel mogą kształtować fizjologię żywiciela, zachowanie i dynamikę populacji – niektóre z tych wpływów prawdopodobnie będą miały rozległy, kaskadowy wpływ na procesy na poziomie ekosystemu”.

Czytaj: Naukowcy twierdzą, że Antarktyda może zmienić kolor na zielony ze względu na zmiany klimatu

Przegląd skupił się na żywym inwentarzu przeżuwaczy, grupie obejmującej krowy, owce i kozy. Wiadomo, że zwierzęta te są głównymi czynnikami przyczyniającymi się do globalnej emisji metanu oraz żywicielami wielu pasożytów i patogenów. Są również ważną częścią światowego zaopatrzenia w żywność.

Naukowcy przeanalizowali dane z badań owiec, które wykazały, że zwierzęta zakażone robakami jelitowymi wytwarzały do 33% więcej metanu na kilogram paszy niż zwierzęta niezainfekowane. Metan jest uwalniany poprzez normalne funkcje organizmu przeżuwaczy. Infekcja powoduje również wolniejszy wzrost owiec, wydłużając czas uboju, a tym samym zwiększając całkowity metan emitowany przez zakażone zwierzęta.

Dokonali również przeglądu badań krów mlecznych cierpiących na zapalenie wymienia, częstą chorobę wywoływaną przez infekcje bakteryjne. Badania te ujawniły, że krowy z zapaleniem wymienia wydzielają do 8% więcej metanu na kilogram wyprodukowanego mleka niż krowy niezainfekowane.

Autorzy obliczyli, że choroby zakaźne u przeżuwaczy mogą prowadzić do znacznego wzrostu ilości metanu uwalnianego do atmosfery.

Na przykład Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa przewiduje, że globalna produkcja zwierzęca będzie wzrastać o 2,7% rocznie, a emisje metanu wzrosną o ponad 20% od 2017 do 2050 r. Uwzględniając te obliczenia, autorzy badania szacują, że emisje metanu ze zwierząt hodowlanych mogą wzrosnąć nawet o 82% w tym samym okresie.

johannesfloe.com – Art to remember

Wraz z czterokrotnym wzrostem spożycia mięsa przez ludzi od lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku, a także z coraz większymi skutkami zmian klimatycznych, ten błędny cykl chorób klimatycznych jest kolejnym przykładem wzajemnego powiązania naszych największych chorób planety – zmian klimatycznych i pojawiających się chorób zakaźnych”- powiedziała Sharon Deem, dyrektor Saint Louis Zoo Institute for Conservation Medicine i współautorka artykułu.

Odkrycia zespołu podkreślają potrzebę uwzględnienia chorób zakaźnych podczas modelowania przyszłych scenariuszy klimatycznych, aby zapewnić, że nie zaniżają one emisji metanu.

Błędne koło między wpływem klimatu na choroby a wpływem chorób na klimat jest uderzające” – powiedziała współautorka Aimée Classen, profesor ekologii i biologii ewolucyjnej oraz dyrektorka University of Michigan Biological Station. „Nasze badanie podkreśla, że naukowcy muszą uwzględnić zarówno zwierzęta, jak i choroby w eksperymentach i modelach używanych do przewidywania przyszłych emisji dwutlenku węgla”.

Źródło: 7 października 2020, Trends in Ecology & Evolution.

Czytaj: To najprawdopodobniej najmniejsza krowa na świecie!