Bohaterskie czyny cioci Polly Jackson, która walczyła z handlarzami niewolników

0
302
Ciotka Polly Jackson była zbiegłą niewolnicą, która pomagała innym niewolnikom w ucieczce. Była znana z walki nożem rzeźniczym i czajnikiem z wrzącą wodą. Źródło: Twitter

Poznajcie bliżej historię cioci Polly Jackson z XIX wieku.⁣

Niewolnicze bunty i protesty nie pomogły zniewolonym Afrykanom w Ameryce w odzyskaniu wolności, a to doprowadziło ich do wynalezienia innych skutecznych sposobów uzyskania wolności. Po kilku próbach i pomysłach szybko powstał system kolei podziemnej między połową XVIII a początkiem XIX wieku.

Z pomocą abolicjonistów i uwolnionych niewolników stworzono tajne drogi ucieczki, aby pomóc niewolnikom uciec przed trudnymi warunkami na południu i uzyskać wolność na północy lub w Kanadzie, gdzie otrzymywali ziemię i pracę, aby pomóc im rozpocząć życie. Trasy były popularnie znane jako Kolej Podziemna.

Ciocia Polly też była zniewolona, ​​ale udało jej się uciec po tym, jak nie mogła już dłużej znosić brutalnych warunków pracy, które narzucano jej od urodzenia. Podobnie jak wielu innych, ciocia Polly uciekła z niewoli Koleją Podziemną i osiedliła się w Ripley, w stanie Ohio.

Resztę życia poświęciła pomaganiu innym w odzyskaniu wolności, otwierając swój dom i karmiąc tych, którzy albo przybyli do Ohio, aby się osiedlić, albo tych, którzy po prostu potrzebowali odpoczynku przed dalszą podróżą na północ.

Czytaj: Dwuminutowy film wizualizujący ponad 315 lat handlu niewolnikami.

Twitter

W tym czasie biali handlarze niewolników stworzyli coś, co nazywano Odwróconą Podziemną Koleją, co było praktyką porywania nie tylko zniewolonych, którym udało się uciec, ale także tych, którzy byli już wolni. Odwrócona Kolej Podziemna działała przez 85 lat od 1780 do 1865 roku. W tym czasie zbiegli niewolnicy byli chwytani i sprowadzani z powrotem na plantacje lub sprzedawani nowym właścicielom.

Wkrótce system Kolei Podziemnej stał się niebezpieczną trasą, ale wielu pełnych nadziei niewolników ryzykowało życie, aby uciec na wolność.

Potrzeba było odwagi uwolnionych niewolników, takich jak ciocia Polly Jackson, aby pomóc odeprzeć antyabolicjonistów i pomóc zbiegom uciec lub ukryć się, aby kontynuować podróż do wolności.

Czytaj: 10 zdjęć sprzed ponad 160 lat, aby pokazać okropności niewolnictwa!

W tamtym czasie ciocia Polly Jackson była kobietą w średnim wieku, która odważnie walczyła z białymi, którzy chwytali wolnych zbiegów niewolników.

Sama była niewolnicą, ciocia Polly Jackson miała dość surowego traktowania, jakie spotkało ją nawet na starość, i postanowiła uciec na wolność.

Podziemną Koleją uciekła i wylądowała na północy, osiedlając się w Ohio, w osadzie znanej jako Afryka. Założona w pobliżu Ripley w Ohio, Afryka była osadą zbiegłych Afroamerykanów, którym zaoferowano ziemię pod osiedlenie. Osada znajdowała się wzdłuż linii metra i uciekinierzy po odpoczynku mogli zdecydować się na pozostanie lub kontynuowanie podróży na północ. Ciotce Polly zaoferowano ziemię i osiedliła się w Afryce, zakładając małą farmę, aby się utrzymać.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Gdy uciekali, uciekinierzy często przechodzili przez jej ziemię na północy, a ona sama widziała różne ataki antyabolicjonistów. Zdając sobie sprawę, że nie pomagają im żadne zewnętrzne środki, ciocia Polly postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce, aby chronić, ratować i pomagać zbiegłym niewolnikom.

Ciotka Polly zaczęła celowo ubierać się tak, by wyglądać na słabszą starszą damę, aby oszukać handlarzy niewolników, którzy zazwyczaj nie byli zainteresowani chwytaniem starszych ludzi. Jej ulubioną bronią był nóż rzeźniczy, który ukrywała pod ubraniem i czajnik z wrzącą wodą, który ukrywała pod szmatką owiniętą wokół ramienia. Ciotka Polly zdołała skutecznie odeprzeć kilku łowców niewolników wzdłuż Podziemnej Kolei.

Wiele jej ataków miało miejsce w nocy i często wylewała gorącą wodę na łowców niewolników, kiedy nie można ich było odeprzeć jednym pchnięciem nożem.

Po rozprawieniu się z antyabolicjonistami gościła uciekinierów w swoim domu i pomagała im w ukierunkowaniu, jeśli zdecydowaliby się kontynuować podróż.

Wkrótce legenda o ciotce Polly stała się powszechna i zaczęło się kilka podobnych ataków na białych niewolników na trasie Podziemnej Kolei.