Brytyjscy archeolodzy odkryli 5000-letni bęben w grobie trojga dzieci

0
205
5000-letni bęben, wyrzeźbiony z kredy. Zdjęcie: Muzeum Brytyjskie.

To jeden z zaledwie czterech odkrytych do tej pory tego typu obiektów.

Jeden z „najważniejszych starożytnych obiektów, jakie kiedykolwiek znaleziono na Wyspach Brytyjskich”, bęben wyrzeźbiony w kamieniu, zostanie wystawiony w Muzeum Brytyjskim od przyszłego tygodnia.

Sztuka jest trudna do zdefiniowania, ale może być bardzo łatwa do rozpoznania. 5000-letni bęben, wyrzeźbiony z bloku kredy odkryty w pobliżu Yorkshire w północnej Anglii w 2015 roku, zdecydowanie jest fascynującym znaleziskiem z tamtego okresu.

Według Neila Wilkina, kuratora wystawy „The World of Stonehenge” w Muzeum Brytyjskim, jest to jedno z najbardziej niezwykłych odkryć archeologicznych, jakie kiedykolwiek dokonano w Wielkiej Brytanii.

Bęben zostanie pokazany na wystawie, która zostanie otwarta 17 lutego, aby publiczność mogła się nią cieszyć i dyskutować.

Kamień i rolka

„To naprawdę niezwykłe odkrycie i jest to najważniejsze dzieło sztuki prehistorycznej, jakie znaleziono w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 100 lat” – powiedział Neil Wilkin.

Według Muzeum ten bęben jest jednym z najważniejszych obiektów, jakie kiedykolwiek odkryto na Wyspach Brytyjskich. Wszystko wskazuje na to, że nie jest to funkcjonalny instrument muzyczny — ponieważ jest wyrzeźbiony z jednego kawałka kredy i nie ma wewnętrznej wnęki rezonansowej — ale został raczej stworzony jako talizman lub rzeźba artystyczna.

Bęben odkryto w grobie trojga dzieci, które zostały pochowane blisko siebie, dotykając się lub trzymając się za ręce. Umieszczono go nad głową najstarszego dziecka wraz z kulką kredową i szpilką z polerowanej kości. Miejsce pochówku znajduje się około 380 kilometrów od Stonehenge w pobliżu wioski Burton Agnes.

Jest to jeden z zaledwie czterech znanych bębnów. Znane jako Bębny Drums, wszystkie trzy są częścią kolekcji Muzeum Brytyjskiego. Zostały one odkryte w 1889 roku w miejscu pochówku jednego dziecka, około 24 kilometry od Burton Agnes. Obecnie są wypożyczone do Centrum Turystycznego Stonehenge.

Czytaj: Poznań: niewiarygodne odkrycie pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956

Bębny Drums. Źródło: Wikipedia

Według Muzeum bębny te są „jednymi z najbardziej znanych i zagadkowych starożytnych przedmiotów, jakie kiedykolwiek odkryto w Wielkiej Brytanii”, z najnowszym „z najbardziej misternie zdobionych przedmiotów z tego okresu, jakie można znaleźć w Wielkiej Brytanii i Irlandii”.

Datowanie radiowęglowe umieszcza powstanie bębna między 3005 a 2890 rokiem p.n.e., w tym samym czasie co pierwsza faza budowy Stonehenge. Jako taki dostarcza bezcennego kontekstu kulturowego tamtego czasu.

„Analiza tych bębnów pomoże rozszyfrować symbolikę i wierzenia epoki, w której zbudowano Stonehenge” – powiedział Wilkin.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Bębny te pokazują, że społeczności w Wielkiej Brytanii i Irlandii utrzymywały dość znaczny poziom kontaktów i komunikacji, ponieważ dzieliły artystyczne style ekspresji i, jak sugeruje odkrycie tych obiektów w miejscach pochówku, duchowe wierzenia.

Bębny są wyrzeźbione z lokalnej kredy i ozdobione stylizowanymi ludzkimi twarzami i geometrycznymi wzorami. Para koncentrycznych kręgów z parami oczu na każdym bębnie przypomina ludzką twarz.

Czytaj: Okręt podwodny z II wojny światowej odkryto 75 lat po zatonięciu

Chociaż wciąż nie jest jasne, jaki był cel tych bębnów – zdecydowanie chodzi tu o cele rytualne – archeolog Anne Teather zauważa, że mogły one być pomocnikami w nauczaniu lub przedmiotami przeznaczonymi do utrzymania standaryzacji pomiarów. Zauważa, że obwody każdego z bębnów tworzą pełne podziałki o długości dziesięciu stóp (odpowiednio dziesięć, dziewięć i osiem razy), co było jednostką miary odległości powszechnie używaną w Wielkiej Brytanii w epoce kamienia łupanego.

Chociaż jest bardzo prawdopodobne, że inne takie bębny zostały wykonane z łatwiej dostępnych i łatwiej przetwarzanych materiałów, takich jak drewno, te bębny zostały wyrzeźbione z kamienia (prawdopodobnie do celów ceremonialnych), co pomogło im przetrwać wieki.

wad

Brak postów do wyświetlenia