Bullet bra, czyli „rakietowy biustonosz”

0
431
Popularna bielizna dla dziewczyn w latach 40. i 50.: biustonosz Bullet.

Biustonosze Bullet: dziwaczny trend w modzie z lat 40. i 50. XX wieku.

Kultowe i dość dziwaczne biustonosze typu bullet pojawiły się po raz pierwszy w 1940 roku i miały wyraźnie podkreślać kobiecą sylwetkę.

Biustonosze w kształcie kul były kluczowym elementem całego wyglądu „dziewczyny w swetrze” (cycata i zdrowa „dziewczyna z sąsiedztwa”, której obcisła odzież wierzchnia podkreślała sztucznie podkreślone krągłości), spopularyzowane przez gwiazdy kina z połowy wieku, takie jak Lana Turner, Jayne Mansfield i Jane Russella.

Inną rzeczą związaną z biustonoszami typu bullet jest to, że zmuszają noszącą do stania prosto przez cały czas. Tak, zdecydowanie nie jest to wygodne.

W 1950 roku kształt wielu biustonoszy kulowych stał się bardzo przesadny, co wymagało wkładek, aby miseczki w kształcie stożka nie wyglądały na opróżnione podczas noszenia. Aż do lat sześćdziesiątych stanik kulowy wciąż był modny. Pod koniec lat 60. i na początku lat 70. pojawiła się w modzie bardziej naturalna sylwetka, a biustonosze z miękkimi miseczkami sprzedawały się chętniej (i były też wygodniejsze).

Czytaj: 15-letnie badanie wykazało, że biustonosze są całkowicie bezużyteczne

Madonna przywróciła biustonosz typu bullet do kultury popularnej dzięki kostiumom zaprojektowanym przez Jeana Paula Gaultiera, które nosiła podczas swojej trzeciej trasy koncertowej Blond Ambition World Tour w 1990 roku.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Madonna. Źródło: Twitter

Niewielu producentów staników typu bullet ze starej szkoły wciąż produkuje te biustonosze. Istnieje nawet zupełnie nowy zbiór producentów staników w kształcie stożka dla osób, które kochają sylwetki w stylu vintage, chociaż jest to niewątpliwie niszowy rynek w dzisiejszych czasach.

Czytaj: Ekstremalna atrakcja nad jeziorem maltańskim – SKOKI BUNGEE