Buty z GPS śledzą osoby starsze z chorobą Alzheimera i zapobiegają ich zgubieniu

0
420
Zdjęcie: Wish Hills

Japońska firma opracowała wysoce innowacyjne urządzenie w postaci butów GPS, które ma zapobiegać zagubieniu się starszych członków rodziny z chorobą Alzheimera.

Na świecie wiele starszych osób boryka się z objawami demencji starczej.

Warto mieć świadomość, że pod pojęciem demencji kryje się tak naprawdę wiele różnych jednostek chorobowych, takich jak: Alzheimer, Parkinson czy choroba Picka. Różnią się one m.in. rodzajem zmian degeneracyjnych, do których dochodzi w tkankach mózgu, oraz ich umiejscowieniem.

Alzheimer często obejmuje intensywną dezorientację. Czasami pacjenci z chorobą Alzheimera mogą stracić poczucie kontekstu czasoprzestrzennego i czuć się zagubieni nawet we własnym domu.

Kiedy starsze osoby z takimi schorzeniami zaczynają stopniowo tracić zdolność orientacji, potrzebują kogoś, kto by się nimi zajął. Ciągle czując się zdezorientowani i zdezorientowani psychicznie, często stają się również ofiarami silnego lęku.

Jak stwierdza Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), obecnie na świecie na demencję cierpi 50 milionów ludzi. Co więcej, każdego roku pojawia się prawie 10 milionów nowych przypadków. Choroba Alzheimera, która jest najpowszechniejszą formą demencji, może przyczyniać się do 60–70% tych przypadków.

Często chorzy na chorobę Alzheimera oddalają się od domu, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu.

Japońscy wynalazcy po raz kolejny wymyślili rozwiązanie tak poważnych problemów, z jakimi ludzie borykają się na co dzień.

Czytaj: Seniorzy, którzy prawie codziennie spotykają przyjaciół, rzadziej chorują na demencję

Zdjęcie: Wish Hills

Japońska firma Wish Hills wynalazła urządzenie GPS, które można włożyć do butów osób starszych i śledzić ich ruchy, jak donosi WTVideo. Dlatego też za każdym razem, gdy osoba z jakąś dezorientacją psychiczną opuszcza dom, nawet nie informując nikogo o tym, urządzenie GPS powiadomi rodzinę lub opiekunów o ich aktualnej lokalizacji.

To wysoce innowacyjne urządzenie zostało zaprojektowane specjalnie, aby pomóc osobom starszym cierpiącym na demencję starczą lub chorobę Alzheimera w odnalezieniu drogi do domu, jeśli kiedykolwiek się zgubią. Co więcej, pomaga również ich rodzinie lub asystentom medycznym w znalezieniu ich, otrzymując powiadomienia o miejscu, w którym się znajdują w czasie rzeczywistym.

Chociaż ktoś mógłby powiedzieć, że dzisiejsze smartfony mają już wbudowane systemy GPS, nie możemy polemizować z faktem, że ludzie cierpiący na tę nieubłaganą chorobę mogą nie być w stanie właściwie korzystać ze swoich inteligentnych urządzeń. Dlatego nowy japoński wynalazek mógłby być znacznie skuteczniejszy. Innymi słowy, utrata telefonu może być znacznie łatwiejsza niż utrata butów.

Urządzenie GPS w bucie wysyła powiadomienie na smartfon krewnego, który szuka seniora chorego na Alzheimera.

W ten sposób rodzina będzie mogła zlokalizować osobę za pomocą mapy, którą można przeglądać bezpośrednio na smartfonie lub komputerze.

Zdjęcie: Wish Hills

Obecnie buty GPS są dostępne tylko na rynku japońskim. Cena, prawie 300 USD, również nie jest całkiem przystępna. Jednak wiadomość o tym urządzeniu może prowadzić do innych podobnych wynalazków, które pomogą osobom starszym na całym świecie żyć bezpieczniej, spokojniej i szczęśliwiej.

Czytaj: Japonia chce stworzyć recyklingowane medale na Letnie Igrzyska Olimpijskie

johannesfloe.com – Art to remember