Całkowity zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie

0
620
W Krakowie od 1 września 2019 roku zaczęła obowiązywać ustawa anty-smogowa.

Od 1 września w Krakowie zaczęła obowiązywać uchwała anty-smogowa. Na czym dokładnie polega i jaka grozi kara za niedostosowanie się do uchwały?

W wielkim skrócie w uchwale anty-smogowej chodzi o całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Władze w walce o czyste powietrze i zdrowie mieszkańców podjęły rygorystyczne przepisy. Ci, którzy nie potraktują sprawy poważnie, będą poddano surowej karze.

„Z powodu zanieczyszczenia powietrza pyłem w Krakowie rocznie umiera kilkaset osób” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Z danych z raportu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że w Polsce w 2016 roku z powodu smogu życie przedwcześnie straciło blisko 19 tysięcy osób. To przerażające!

zdjęcie: pl.freepik.com

Smog

Smog w Polsce to bardzo poważny problem, zwłaszcza w Warszawie i Krakowie. Z każdym rokiem stężenie zanieczyszczeń w powietrzu staje się coraz większe. Smog jest niebezpiecznym zanieczyszczeniem. Powstaje w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Mieszanka wymienionych związków tworzy szkodliwe pyły, które wiszą w powietrzu nad miastami.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 10 roślin doniczkowych, które oczyszczają powietrze i ochronią przed smogiem!

Zakaz palenia węglem i drewnem

Jak na razie zakaz palenia węglem i drewnem dotyczy tylko Krakowa. Chociaż uchwałę tę przyjęło łącznie 11 województw. Nowy zakaz ma chociaż trochę ochronić zdrowie i życie mieszkańców Krakowa.

Nowa uchwała to także zakaz palenia w kominkach. Jak czytamy w komunikacie:

„W instalacjach spalania paliw dopuszczone będzie stosowanie wyłącznie: gazu ziemnego wysokometanowego lub zaazotowanego (w tym skroplonego gazu ziemnego), propan-butanu, biogazu rolniczego lub innego rodzaju gazu palnego oraz lekkiego oleju opałowego”.

W momencie gdy urzędnicy zauważą, że któryś z mieszkańców złamał zakaz, mają oni obowiązek go ukarać. Jaka grozi za to kara?

Kara

Osoba łamiąca zakaz może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 złotych lub grzywną w wysokości do 5000 złotych.

Miasto pomoże w wymianie „kopciuchów”

Kraków dopłaca mieszkańcom, którzy chcą wymienić piec węglowy na proekologiczny. Osoby, które zarabiają najmniej mogą skorzystać w Programu Osłonowego Pomocy Społecznej, który pozwala na otrzymanie nawet 100% kosztów poniesionych na wymianę ogrzewania. Lepiej usytuowani materialnie mieszkańcy Krakowa mogą skorzystać z dofinansowania w wysokości 60% kosztów. Jak informuje urząd miasta, do 10 października należy rozliczyć przeprowadzoną w tym roku inwestycję wymiany paleniska.

„Na przełomie roku 2019 i 2020 strażnicy miejscy i wyspecjalizowani urzędnicy przeprowadzą ponad 4,5 tysiąca kontroli. Analizy zanieczyszczeń prowadzone będą też za pomocą drona, kamery termowizyjnej i monitora pyłu zawieszonego” – informują władze Krakowa.

Źródło: radiozet.pl

Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl