Chiny stały się najbogatszym krajem na świecie, wyprzedzając USA

0
703
Aktualnie obowiązująca jednostka monetarna Chin (waluta w Chinach) to juan chiński. Zdjęcie: Pixabay

Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone, stając się najbogatszym krajem na świecie, ponieważ światowe bogactwo potroiło się w ciągu ostatnich dwóch dekad, jak wynika z nowego raportu opracowanego przez dział badawczy firmy konsultingowej McKinsey & Co.

W raporcie zbadano krajowe bilanse dziesięciu krajów reprezentujących ponad 60% światowego dochodu.

„Jesteśmy teraz bogatsi niż kiedykolwiek wcześniej” – powiedział w wywiadzie Jan Mischke, partner w McKinsey Global Institute w Zurychu.

Według badań światowa wartość netto wzrosła do 514 bilionów dolarów w 2020 roku, z 156 bilionów dolarów w 2000 roku. Chiny znalazły się na szczycie światowej listy, odpowiadając za prawie jedną trzecią wzrostu.

Najbogatsi

Bogactwo Chin podskoczyło do 120 bilionów dolarów w 2020 roku z zaledwie 7 bilionów dolarów w 2000 roku. Oznacza to skok o 113 bilionów dolarów w ciągu 20 lat, pomagając narodowi prześcignąć Stany Zjednoczone pod względem wartości netto.

Chiny. Zdjęcie: Pixabay

W tym samym okresie wartość netto Stanów Zjednoczonych wzrosła ponad dwukrotnie, do 90 bilionów dolarów. Jednak naród nie mógł pokonać Chin z powodu stłumionego wzrostu cen nieruchomości.

W obu krajach – największych gospodarkach świata – ponad dwie trzecie bogactwa jest w posiadaniu najbogatszych 10% gospodarstw domowych, a ich udział wzrasta, czytamy w raporcie.

Gdzie jest przechowywane bogactwo?

Jak wyliczyła spółka McKinsey, 68% globalnej wartości netto jest przechowywane w nieruchomościach. Równowaga jest utrzymywana w takich rzeczach jak infrastruktura, maszyny i urządzenia oraz, w znacznie mniejszym stopniu, tak zwanych wartościach niematerialnych, takich jak własność intelektualna i patenty.

Efekty

Rosnące wartości nieruchomości mogą sprawić, że posiadanie domu stanie się dla wielu osób nieopłacalne i zwiększyć ryzyko kryzysu finansowego – takiego jak ten, który uderzył w USA w 2008 roku po pęknięciu bańki na rynku nieruchomości. Chiny mogą potencjalnie wpaść w podobne kłopoty z powodu zadłużenia deweloperów takich jak China Evergrande Group.

Rozdzielczość

Według raportu, idealnym rozwiązaniem byłoby, aby bogactwo świata znalazło drogę do bardziej produktywnych inwestycji, które zwiększają globalny PKB. Koszmarnym scenariuszem byłby spadek cen aktywów, który mógłby wymazać nawet jedną trzecią światowego bogactwa, zbliżając go bardziej do światowych dochodów.

Czytaj: W XVIII wieku ananasy były symbolem bogactwa i władzy

Rywalizacja USA-Chiny

Pixabay

Stany Zjednoczone i Chiny są w głębokiej sprzeczności co do tego, jak należy rządzić ludźmi i gospodarkami.

Oba mocarstwa rywalizują o wpływy poza własnymi brzegami, konkurują w technologii i manewrują w celu zdobycia przewagi militarnej na lądzie, w przestrzeni kosmicznej i cyberprzestrzeni.

Ale są także ważnymi partnerami handlowymi i biznesowymi, co sprawia, że ich rywalizacja jest bardziej złożona niż ta z czasów zimnej wojny, do której jest czasem porównywana.

Administracja Bidena nazwała zarządzanie stosunkami Ameryki z Pekinem „największym geopolitycznym testem XXI wieku”.

Ta złożoność będzie w pełni widoczna, gdy Biden zorganizuje wirtualny szczyt najwyższego przywódcy Chin, Xi Jinpinga.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Pixabay

Gdzie w tym wszystkim są Indie?

Indie rozpoczęły reformy gospodarcze na początku 1990 roku, ponad dekadę po Chinach. Ale w ostatnim ćwierćwieczu Chiny przyspieszyły swoją gospodarkę, podczas gdy Indie stosunkowo osłabły.

Niedawno, z okazji 30-lecia liberalizacji gospodarczej, prezes największej indyjskiej firmy pod względem wartości rynkowej Reliance Industries Ltd Mukesh Ambani powiedział, że odważne reformy gospodarcze pomogły PKB o wartości 266 miliardów dolarów w 1991 r. wzrosnąć ponad dziesięciokrotnie.

„Indie przekształciły się z gospodarki niedoboru w 1991 roku w gospodarkę wystarczalności w 2021 roku. Teraz Indie muszą przekształcić się w gospodarkę o zrównoważonej obfitości i sprawiedliwym dobrobycie dla wszystkich do 2051 roku” – napisał Ambani w felietonie, w The Times of India.

Czytaj: 10 najbogatszych krajów świata