Chiny uchwalają ustawę chroniącą Jangcy – jedną z „macierzystych rzek” Chin

0
427
Shane Young

Jangcy, jedna z dwóch „rzek-matek” w Chinach została poważnie zanieczyszczona przez lata.

Chiny dążą do ochrony ekologii i środowiska rzeki Jangcy, najdłuższej w Azji, w pierwszym w kraju przepisie mającym na celu ochronę zasobów określonego dorzecza.

Z 96 odrębnymi przepisami dotyczącymi systemu rzecznego, rozłożonymi na dziewięć rozdziałów aktów prawnych przyjętych na posiedzeniu Stałego Komitetu, jest to największa ustawa o ochronie środowiska, jaką rzeki w Chinach widziały, i wejdzie w życie 1 marca.

Jangcy, jedna z dwóch tak zwanych „rzek macierzystych” w Chinach, druga to Rzeka Żółta, została zanieczyszczona przez lata.

Czytaj: Najbardziej zanieczyszczone miejsca świata według National Geographic

Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi i chemikaliami, chroniczne przełowienie, zamulenie i piętrzenie odcisnęły swoje piętno na brzegach i wodach jednej z wielkich rzek świata. Teraz władze będą próbować dać rzece lata wytchnienia i sprawdzą, czy Jangcy może się odbudować.

Departamenty rządowe od najwyższego do najniższego szczebla muszą uwzględnić ochronę środowiska Jangcy w swoich planach rozwoju społecznego i gospodarczego, informuje Reuters.

Połowy na wszystkich naturalnych drogach wodnych rzeki, a także w jej dopływach, ujściach i jeziorach zasilających zostaną zakazane.

Wszystkie proponowane projekty chemiczne w promieniu jednego kilometra od rzeki zostaną zakazane, a już istniejące nie będą mogły się rozwijać. Inne zanieczyszczające gałęzie przemysłu będą zmuszone do zmiany, a wydobycie piasku na brzegach Jangcy zostanie poważnie ograniczone.

Czytaj: Młody geniusz ma plan, jak usunąć plastik z oceanów do 2050 roku

Jangcy w liczbach

Jangcy wraz z Rzeką Żółtą tworzy dwie rzeki-matki chińskiej cywilizacji, wzdłuż których istnieją dowody na to, że uprawa ryżu sięga 5000 lat p.n.e.

Zaczynając wysoko na Płaskowyżu Tybetańskim, Jangcy płynie 3900 mil (6300 km) do słynnej delty rzeki. Jest trzecią najdłuższą na świecie, szóstą pod względem ilości wody i najdłużej przemieszczającą się rzeką przez pojedynczy kraj.

Delta Jangcy generuje 20% PKB kraju, a jej dorzecze jest domem dla jednej piątej mieszkańców kraju. Tama Trzech Przełomów to największa elektrownia wodna na świecie.

Jangcy jest jedną z trzech równoległych rzek Yunnan, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a po opuszczeniu gór przechodzi przez być może najbardziej charakterystyczny chiński krajobraz, krasowe wąwozy Jangcy, przedstawione na niezliczonych chińskich obrazach.

Z perspektywy środowiska Jangcy jest domem dla charyzmatycznych gatunków wodnych, takich jak aligator chiński, jesiotr jangcy i wąski grzbietowy morświn pozbawiony płetw, które mogą się odrodzić, jeśli nowe przepisy będą działać w pełnym zakresie.

Źródło: goodnewsnetwork.org

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org