Ciało ostrzega Cię przed chorobą – poznaj sygnały, że Twoje nerki potrzebują pomocy.

0
1018
Istnieje kilka znaków ostrzegawczych, które dają nam do zrozumienia, że nasze ciało ma problem z nerkami.

Jeżeli zaczniemy przyglądać się naszemu ciału zauważymy, że wysyła nam ono wiele oznak, że coś złego się dzieje, coś co nie jest widoczne dla nas gołym okiem. Sprawdź na co warto zwrócić uwagę, aby wiedzieć, że nerki źle pracują.

Intensywne tempo życia sprawia, że zapominamy o siebie dbać. Nie śpimy odpowiednią ilość godzin, pracujemy kilkanaście godzin dziennie, jemy szybko i niezdrowo, nie ruszamy się prawie w ogóle, nie uprawiamy sportu, palimy papierosy i pijemy alkohol.

Życie w tak zapracowanym świecie sprawia, że nie dostrzegamy niektórych sygnałów ostrzegawczych, które wysyła nam ciało. Łatwość przegapienia tych znaków może nieść drastyczne konsekwencje.

Poniżej lista sygnałów, które wskazują, że Twoje nerki nie pracują prawidłowo.

1.Problemy ze snem

zdjęcie: pixabay.com

W momencie, gdy Twoje nerki nie funkcjonują prawidłowo, toksyny nie mogą wydostać się z organizmu z moczem i pozostają we krwi. Podwyższony poziom toksyn sprawia, że masz problemy ze snem i z zasypianiem. Osoby z przewlekłymi chorobami nerek częściej cierpią na bezdech senny.

2. Bóle głowy, zmęczenie, osłabienie

zdjęcie: pixabay.com

Prawidłowo funkcjonujące nerki przekształcają witaminę D w organizmie, aby utrzymać dobrą kondycję kości i wytwarzać hormon Erytropoetyna. Hormon ten odgrywa istotną rolę w produkcji czerwonych krwinek. W sytuacji kiedy nerki nie pracują prawidłowo, produkują mniej tego hormonu. Mniejsza ilość czerwonych krwinek sprawia, że mózg i mięśnie szybciej się męczą. Osoby chorujące na przewlekłą chorobę nerek często mierzą się z niedokrwistością. Jeśli jesteś często zmęczony, nie masz na nic energii i jesteś ogólnie osłabiony, udaj się do lekarza i zbadaj pracę nerek.

3. Wysuszona i swędząca skóra

zdjęcie: Northern Sydney Dermatology

Prawidłowo funkcjonujące nerki wykonują kawał dobrej roboty usuwając odpady i nadmiar płynu z krwi oraz utrzymując odpowiednią ilość składników mineralnych w organizmie. Jeśli masz swędzącą i suchą skórę może to był znaj, że cierpisz na niewydolność nerek.

4. Nieświeży oddech i metaliczny posmak w ustach

zdjęcie: huggies.com.au

Jeśli w Twoim organizmie toksyny i odpady zgromadzą się we krwi, zmienia to smak potraw i powstaje metaliczny smak w ustach. Kolejnym znakiem przy zbyt dużej ilości toksyn i zanieczyszczeń we krwi jest nieświeży oddech. Dodatkowo, możesz stracić apetyt, a to może doprowadzić do niezdrowej utraty wagi.

5. Zadyszka

zdjęcie: verywellhealth.com

Duszności także mogą wskazywać o nieprawidłowej pracy nerek. Zwłaszcza, jeśli występują po niewielkim wysiłku. Po pierwsze, dodatkowy płyn w organizmie przenosi się do płuc, jeśli nerki nie pracują prawidłowo. Po drugie, niedokrwistość pozbawia organizmu tlenu, a to sprawia, że mamy duszności.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zwykła herbata z kurkumą leczy wiele dolegliwości i jest dobra na wszystko!

6. Obrzęk kostek, stóp i dłoni

zdjęcie: Medical News Today

Jeśli nerki źle pracują, nie usuwają one żadnego nadmiaru płynów z organizmu. Prowadzi to do retencji wody, a to powoduje obrzęk stóp, kostek i dłoni. Obrzęk dolnych części ciała może także sygnalizować chorobę serca i wątroby lub problemy z żyłami.

7. Ból pleców

zdjęcie: rd.al

Przez niewydolność nerek mogą nas boleć plecy. Ból jest wtedy głęboki i promieniujący, można go wyczuć w przedniej części pachwiny lub biodra. Bólowi pleców towarzyszą również mdłości, wymioty, wysoka temperatura ciała i częstsze oddawanie moczu.

8. Opuchnięte oczy

zdjęcie: allaboutvision.com

Białko w moczu jest sygnałem, że układ filtrujący nerki jest uszkodzony. Obecność białka w moczu może powodować obrzęki wokół okolic oczu. Jeśli śpisz odpowiednią ilość godzin i stale masz opuchliznę wokół oczu, zgłoś się do lekarza.

9. Wysokie ciśnienie krwi

zdjęcie: pixabay.com

Nerki i Twój system krążenia są od siebie zależne. Nefron, czyli podstawowa jednostka funkcjonalno-strukturalna nerki, filtruje odpady i dodatkowe płyny z krwi. Jeśli naczynia krwionośne zostaną uszkodzone, nefrony filtrujące krew nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych. Z tego powodu wysokie ciśnienie krwi jest drugą najczęstszą przyczyną niewydolności nerek.

10. Zmiany w oddawaniu moczu

zdjęcie: pixabay.com

Nerki są odpowiedzialne za wytwarzanie moczu i eliminowanie toksyn z organizmu. Zmiany koloru, zapachu i wyglądu moczu oraz zmiana częstotliwości oddawania moczu nie powinna być ignorowana. Jeśli masz zwiększoną potrzebę oddawania moczy, zwłaszcza w nocy, jeśli masz krew w moczy i jeśli Twój mocz jest spieniony udaj się do lekarza.

Źródło: brightside.me

Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl.
Zapraszam także do f7city.pl. Znajdziesz tam wiele ciekawych artykułów.