Co dzieje się z Twoim ciałem miesiąc po rzuceniu palenia?

0
238
W ciągu zaledwie jednego krótkiego miesiąca możesz doświadczyć wielu zmian zdrowotnych związanych z rzuceniem palenia. Zdjęcie: pl.freepik.com

Co dzieje się z Twoim ciałem miesiąc po rzuceniu palenia? Od mniejszego kaszlu do większą energię.

Palenie jest główną przyczyną wielu zagrażających życiu chorób, w tym powszechnych nowotworów, chorób serca i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Dziś przyjrzymy się, co dokładnie dzieje się z ciałem po niepaleniu przez cztery tygodnie.

Rzucenie palenia może wydawać się zniechęcające, ale patrząc na korzyści zdrowotne, łatwo zrozumieć, dlaczego miliony stają się byłymi palaczami.

Kiedy osoba pali papierosy, uwalnia do organizmu tysiące substancji chemicznych, które mogą powodować poważne uszkodzenia płuc, serca i innych podstawowych struktur ciała.

Na szczęście większość tych szkód można odwrócić, jeśli przestaniesz palić, a niektóre efekty można zauważyć już po kilku godzinach. Dlaczego by więc nie spróbować?

Korzyści z rzucenia palenia

Korzyści z niepalenia obejmują lepsze krążenie, poprawę popędu seksualnego i znaczną redukcję chorób zagrażających życiu. Zdjęcie: pl.freepik.com

Niezależnie od celu, jakim jest chęć łatwiejszego oddychania, poczucia się bardziej energicznym, a nawet zaoszczędzenia pieniędzy, rzucenie palenia ma wiele zalet.

Już po 1 miesiącu czynność płuc zaczyna się poprawiać. W miarę gojenia się płuc i poprawy pojemności płuc byli palacze mogą zauważyć mniej kaszlu i duszności. Wzrasta wytrzymałość sportowa, a byli palacze mogą zauważyć odnowioną zdolność do czynności sercowo-naczyniowych, takich jak bieganie i skakanie.

Niektóre z głównych korzyści płynących z rzucenia palenia obejmują:

  • lepsza cyrkulacja (krążenie);
  • poprawiony smak i zapach;
  • więcej energii;
  • wzmocnienie układu odpornościowego;
  • czystsze zęby i usta;
  • lepsze życie seksualne;
  • mniejsze ryzyko zachorowania na raka.

Czytaj: Szybsza diagnoza nowotworów? Naukowcy z Wrocławia znaleźli sposób!

Co dzieje się z Twoim ciałem po rzuceniu palenia?

Po miesiącu niepalenia odczujemy znaczące zmiany, w tym mniej kaszlu, duszności i przekrwienia zatok.

Poziomy energii będą znacznie lepsze, co oznacza, że ćwiczenia nie będą tak uciążliwe.

Eksperci zauważają również, że włókna w płucach zaczynają odrastać, promując lepsze funkcjonowanie płuc i zmniejszając ryzyko infekcji bakteryjnych.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Po miesiącu niepalenia czynność płuc ulega poprawie, a osoba odczuwa mniejszą duszność i mniejsze przekrwienie zatok. Zdjęcie: pl.freepik.com

„W ciągu pierwszego miesiąca po rzuceniu palenia poprawi się czynność płuc, a to również zwiększy krążenie” – mówi Orlando Health, prywatna sieć szpitali.

Czytaj: Nie tylko palenie papierosów – poznaj jeszcze gorsze nawyki

Dodali: „W ciągu 9 miesięcy rzęski zaczynają normalnie funkcjonować, a objawy takie jak kaszel i duszność stają się rzadsze.”

„W ciągu dekady braku palenia ryzyko raka pęcherza moczowego, nerek, płuc, jamy ustnej i gardła jest znacznie niższe, co wskazuje, że im dłużej ktoś nie pali papierosów, tym lepiej dla jego długoterminowego zdrowia”.

„Nikotynowa terapia zastępcza (NRT), taka jak plastry, dziąsła i pastylki do ssania, może pomóc przezwyciężyć chęć palenia” – mówi dr Noel Baxter, lekarz pierwszego kontaktu i doradca medyczny Brytyjskiej Fundacji Płuc.

„Możesz dostać te produkty na receptę lub bez recepty w aptece” – dodał.

„Inną opcją jest przejście na e-papierosa, aby pomóc ci rzucić palenie.”

„Niedawne badanie kliniczne prowadzone przez Uniwersytet Królowej Marii w Londynie wykazało, że e-papierosy są prawie dwa razy skuteczniejsze niż NRT, pomagając palaczom w rzuceniu palenia”.

Czytaj: Alternatywa dla palenia papierosów, czyli podgrzewanie tytoniu – tzw. IQOS

Jak rzucić palenie

Wielu ludziom trudno jest rzucić palenie, ale jest wiele rzeczy, które mogą pomóc.

Dr Baxter dzieli się swoimi najważniejszymi wskazówkami, które pomogą nieco łatwiej rzucić palenie.

Obejmują one:

  • Zapytanie o pomoc.
  • Zrobienie planu.
  • Znalezienie tego, co ci odpowiada.
  • Przygotowanie się na objawy odstawienia.
  • Próbowanie dalej i dalej.