Co mówi o Tobie kształt Twojej twarzy?

0
167
views
Stosunek szerokości do wysokości twarzy (fWHR) jest powiązany z agresją, nieetycznym zachowaniem i dominacją.

Co mówi o Tobie kształt Twojej twarzy? Na przykład to, że osoby o kwadratowych twarzach są postrzegane jako bardziej agresywne niż osoby o owalnych twarzach – zwłaszcza młodzi mężczyźni, wynika z badań.

Od Zaca Efrona po Margot Robbie, wiele z najpiękniejszych gwiazd na świecie jest znanych ze swoich kwadratowych twarzy.

Teraz nowe badanie donosi, że osoby o tym kształcie twarzy są postrzegane jako bardziej agresywne niż osoby o owalnych twarzach, takie jak Rihanna i Ben Affleck.

Naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii zmierzyli stosunek szerokości twarzy do wysokości (FWHR) 17 607 zdjęć paszportowych przedstawiających twarze mężczyzn i kobiet, zanim poprosili ludzi o ocenę ich pod kątem agresji.

Wyniki ujawniły, że twarze o wysokim FWHR (twarze kwadratowe) były oceniane jako bardziej agresywne niż osoby o niskim FWHR (twarze owalne) – zwłaszcza jeśli należały do młodych mężczyzn.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zac Efron i Margot Robbie mają kwadratowe twarze. Źródło: Twitter, Twitter

W badaniu zespół postanowił zrozumieć, czy kształt twarzy jest powiązany z postrzeganą agresją.

„Ludzie wydobywają wiele istotnych społecznie informacji z ludzkich twarzy i po jednym spojrzeniu wyciągają wnioski społeczne na temat nieznanych osób” – napisali naukowcy w swoich badaniach opublikowanych w Royal Society Open Science.

„FWHR to wskazówka, która została powiązana z różnymi wnioskami społecznymi”.

FWHR można obliczyć jako szerokość twarzy podzieloną przez pionową odległość między najwyższym punktem górnej wargi a najwyższym punktem powiek.

W badaniu naukowcy zmierzyli FWHR 17 607 zdjęć paszportowych przedstawiających twarze mężczyzn i kobiet w wieku od 6 do 93 lat.

Pomiary wykazały, że twarze mężczyzn miały znacznie wyższy FWHR niż kobiety w wieku 27-40 lat.

Jednak od 40 roku życia było odwrotnie. Okazało się, że twarze kobiet w tym wieku mają znacznie wyższy współczynnik FWHR niż mężczyźni w tym wieku.

W kolejnej części badania naukowcy poprosili 121 uczestników o ocenę 1893 zdjęć paszportowych pod kątem agresji.

Wyniki ujawniły, że twarze o wysokim FWHR (twarze kwadratowe) były postrzegane jako bardziej agresywne niż osoby o niskim FWHR (twarze owalne) – szczególnie jeśli należały do mężczyzn.

Czytaj: Noc Muzeów 2022 we Wrocławiu. Zobacz, jakie miejsca odwiedzisz za darmo

Badacze sugerują, że kwadratowe twarze młodych mężczyzn mogą być sygnałem siły fizycznej, dlatego postrzegamy je jako bardziej agresywne.

„Ten wzorzec u młodych dorosłych jest zgodny z poglądem, że FWHR jest ważnym ewolucyjnie wskaźnikiem fizycznej groźby, ponieważ dymorfizm płciowy w tym przedziale wiekowym jest zgodny z okresem życia najczęściej kojarzonym z doborem partnerów i rywalizacją międzypłciową” – napisali naukowcy.

Badanie twierdzi, że osoby o kwadratowym kształcie głowy są postrzegane jako bardziej agresywne niż osoby o owalnych twarzach, takie jak Rihanna i Ben Affleck.
Źródło: Twitter, Twitter

Jednak starsze kwadratowe twarze kobiet mogą być po prostu wynikiem zmian związanych z wiekiem, dlatego według zespołu nie postrzegamy ich jako bardziej agresywnych.

„Możliwe, że zachodzą większe zmiany fizyczne w starzeniu się, które wyjaśniają ten wzorzec” – dodają naukowcy.

„Na przykład, ponieważ BMI jest umiarkowanie skorelowane z FWHR, jedną z możliwości jest to, że zmiany BMI związane z wiekiem są różne dla mężczyzn i kobiet.”

Czytaj: Dlaczego mężczyźni często wyglądają młodziej niż kobiety w tym samym wieku? Poznaj 4 odpowiedzi

Wyniki są zgodne z poprzednimi badaniami, w których stwierdzono, że FWHR jest również skorelowany z kilkoma innymi typowo męskimi cechami.

„Badania pokazują, że mężczyźni ze stosunkowo większym FWHR mają większe bicepsy, są lepszymi wojownikami fizycznymi i zgłaszają większą dominację i agresywne zachowanie, w tym przemoc domową” – dodają naukowcy.

Badanie pojawiło się wkrótce po tym, jak naukowcy z Uniwersytetu Nipissing w Kanadzie odkryli, że mężczyźni i kobiety o krótkich i szerokich twarzach są bardziej zmotywowani seksualnie niż ludzie o innych wymiarach twarzy.

Czytaj: Jeśli nie będziesz tego robić wieczorem, Twoja twarz szybciej się zestarzeje

Naukowcy z Uniwersytetu Nipissing przyjrzeli się, jak różne rysy twarzy wpływają na zachowania seksualne.

I twierdzą, że mężczyźni o krótkich i szerokich twarzach mają większy popęd seksualny i częściej zdradzają.

W ich badaniu wzięło udział 314 studentów studiów licencjackich, którzy byli w związkach.

Każdy student wypełnił ankietę na temat swoich zachowań interpersonalnych, popędu seksualnego, orientacji seksualnej, szans, że rozważyłby oszustwo i orientacji socjoseksualnej.

Jest to miara tego, jak dobrze czujesz się z koncepcją swobodnego seksu.

Naukowcy zrobili również zdjęcie każdego studenta, aby przeanalizować ich FWHR.

Wyniki pokazały, że mężczyźni i kobiety z wysokim FWHR – kwadratowymi i szerokimi twarzami – zgłaszali większy popęd seksualny niż inni.

Stwierdzono również, że mężczyźni o takim kształcie twarzy są bardziej wyluzowani, jeśli chodzi o przypadkowy seks i rozważaliby niewierność wobec partnerki/partnera.