Co muzyka ujawnia o naszych umysłach?

0
285
Jak słuchanie muzyki pomaga mózgowi? Zdjęcie: Pixabay

Muzyka jest potężnym narzędziem dostępu do informacji o nas samych. Dwa ostatnie badania oferują nowy wgląd w to, jak nasze ulubione utwory są powiązane ze wspomnieniami i naszą osobowością – oraz w jaki sposób te połączenia mogą uczynić życie lepszym.

Usłyszenie ulubionej, znanej lub „powrotnej” piosenki może natychmiast przenieść Cię do innej chwili Twojego życia, przywracając szczegóły z zadziwiającą wyrazistością. I to nie jest tylko wymyślne uczucie – za tym, jak nasze umysły łączą muzykę z pamięcią, kryje się nauka.

Od dawna istnieje korzystny związek między muzyką a pacjentami z chorobą Alzheimera lub demencją.

Stwierdzono, że wielokrotne słuchanie muzyki, która ma znaczenie osobiste, poprawia zdolności adaptacyjne mózgu u pacjentów z wczesną chorobą Alzheimera lub łagodnymi zaburzeniami poznawczymi.

Według Michaela Thauta, starszego autora badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Toronto, słuchanie muzyki o szczególnym znaczeniu stymulowało ścieżki neuronowe w mózgu, które pomogły im utrzymać wyższy poziom funkcjonowania. Badanie zostało opublikowane w listopadzie w Journal of Alzheimer’s Disease.

Siła muzyki

Piosenki te miały wyjątkowe znaczenie, podobnie jak muzyka, przy której ludzie tańczyli na weselu, i prowadziły do zwiększonej wydajności pamięci podczas testów. Odkrycia mogą wspierać włączenie terapii opartej na muzyce do leczenia pacjentów z zaburzeniami poznawczymi w przyszłości.

Zmiany były najbardziej zauważalne w korze przedczołowej, znanej jako ośrodek kontroli mózgu, gdzie zachodzi podejmowanie decyzji, moderacja zachowań społecznych, ekspresja osobowości i planowanie złożonych zachowań psychicznych.

Kiedy pacjenci słyszeli muzykę, która była dla nich osobista, zasilała muzyczną sieć neuronową łączącą różne regiony mózgu na podstawie rezonansu magnetycznego wykonanego przez pacjentów przed i po wysłuchaniu muzyki. Różniło się to od sytuacji, gdy słyszeli nową, nieznaną muzykę, która uruchamiała tylko określoną część mózgu dostrojoną do słuchania.

W badaniu wzięło udział tylko 14 uczestników, w tym sześciu muzyków, którzy słuchali specjalnie wyselekcjonowanych list odtwarzania przez godzinę dziennie przez trzy tygodnie. Ale ci uczestnicy to ci sami uczestnicy wcześniejszego badania, w którym zidentyfikowano mechanizmy nerwowe zachowania wspomnień związanych z muzyką u osób doświadczających wczesnego pogorszenia funkcji poznawczych.

„Niezależnie od tego, czy jesteś muzykiem przez całe życie, czy nigdy nawet nie grałeś na jakimś instrumencie, muzyka jest kluczem dostępu do Twojej pamięci, Twojej kory przedczołowej” – powiedział w oświadczeniu Thaut, który jest dyrektorem Instytutu Badań nad Muzyką i Zdrowiem Uniwersytetu w Toronto oraz profesorem na Wydziale Muzyki i Wydziału Lekarskiego.

„To proste — słuchaj muzyki, którą kochałeś przez całe życie. Twoje ulubione piosenki wszechczasów, te utwory, które mają dla Ciebie szczególne znaczenie — sprawią, że Twój mózg będzie ćwiczył jak na siłowni”. Bo mózg też trzeba ćwiczyć.

Czytaj: Legalny narkotyk, czyli: jak muzyka wpływa na nasz mózg?

Badania są obiecującym początkiem, który może doprowadzić do zastosowań muzykoterapeutycznych o szerszym celu.
Podkreśla również inne połączenie: muzykę i nasze osobowości.

Miłośnicy muzyki o podobnych poglądach

Muzyka jest związana z naszym pragnieniem komunikowania się, opowiadania historii i dzielenia się wartościami, i ma głębokie korzenie we wczesnych kulturach ludzkich.

Więc być może nie jest niespodzianką, że jako ludzie nawiązaliśmy połączenia i więzi z pewnymi gatunkami lub stylami muzycznymi, aby wyrazić siebie i przekazać naszą osobowość.

Niedawne badanie obejmujące sześć kontynentów z ponad 350 000 uczestników wykazało, że typy osobowości są powiązane z pewnymi preferencjami muzycznymi.

Podczas badania ludzie z ponad 50 krajów zgłaszali swoje zadowolenie z 23 różnych gatunków muzycznych, wypełniając jednocześnie kwestionariusz osobowości. Druga ocena polegała również na tym, że uczestnicy wysłuchali krótkich klipów muzycznych z 16 różnych gatunków i podgatunków muzyki zachodniej i uszeregowali je. Badanie opublikowano w Journal of Personality and Social Psychology, w lutym.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Muzyka mieściła się w pięciu głównych kategoriach stylistycznych. „Mellow” kojarzy się z soft rockiem, R&B i dorosłą muzyką współczesną, w tym romantycznymi tekstami i wolnymi bitami, podczas gdy „intense” to głośniejsza, bardziej agresywna muzyka, taka jak punk, klasyczny rock, heavy metal i power pop. Pozostałe kategorie to: „współczesna” (skopiowana elektronika, rap, latynoska i euro-pop), „wyrafinowana” (klasyka, opera, jazz) oraz „bezpretensjonalna” (gatunki relaksacyjne lub country).

Wyniki ujawniły bezpośrednie powiązania między ekstrawertykami a muzyką współczesną, sumiennością a muzyką bezpretensjonalną, ugodowością a muzyką łagodną lub bezpretensjonalną. Otwartość łączyła się z muzyką łagodną, intensywną, wyrafinowaną i współczesną.

Oznacza to, że piosenki takie jak „Shivers” Eda Sheerana przemawiają do ekstrawertyków, podczas gdy ugodowi ludzie są szczęśliwi, słuchając „What’s Going On” Marvina Gaye’a. Tymczasem otwarci ludzie zwykle lubią Ninę Simone lub klasykę „Space Oddity” Davida Bowiego. Jak wynika z badania, wszystkie te rodzaje piosenek przemawiają do przekraczania granic.

„Byliśmy zaskoczeni, jak bardzo te wzorce między muzyką a osobowością replikowały się na całym świecie” – powiedział w oświadczeniu autor badania David Greenberg, honorowy współpracownik naukowy na Uniwersytecie Cambridge i stypendysta podoktorancki na Uniwersytecie Bar-Ilan.

„Ludzie mogą być podzieleni ze względu na geografię, język i kulturę, ale jeśli introwertyk w jednej części świata lubi tę samą muzykę, co introwertycy w innych miejscach, sugeruje to, że muzyka może być bardzo potężnym pomostem. Muzyka pomaga ludziom zrozumieć się nawzajem i znaleźć wspólną płaszczyznę.”

Czytaj: Muzyka jest dobra dla zdrowia serca

To wszystko były pozytywne skojarzenia, ale znaleźli też negatywny związek między sumiennością a intensywną muzyką.

„Pomyśleliśmy, że neurotyczność prawdopodobnie poszłaby jedną z dwóch dróg, albo preferując smutną muzykę, aby wyrazić ich samotność, albo preferując muzykę optymistyczną, aby zmienić ich nastrój. Właściwie wydaje się, że przeciętnie preferują bardziej intensywne style muzyczne, co być może odzwierciedla wewnętrzny niepokój i frustrację” – powiedział Greenberg.

„To było zaskakujące, ale ludzie używają muzyki na różne sposoby – niektórzy mogą jej używać do katharsis, inni do zmiany nastroju. Przyjrzymy się temu bardziej szczegółowo”.

Naukowcy przyznają, że gust muzyczny nie jest sztywny i może się zmieniać. Ale badanie dostarcza podstaw do zrozumienia, w jaki sposób muzyka może przekraczać inne podziały społeczne i zbliżać ludzi, powiedział Greenberg.