Co się dzieje w żołądku, kiedy połkniesz gumę do żucia?

0
1070
Moda na żucie gumy trafiła do nas oczywiście zza oceanu. Stany Zjednoczone są największym konsumentem gumy do żucia na świecie. Zdjęcie: pl.freepik.com

Nie raz słyszeliśmy groźby od rodziców: „Nie połykaj gumy, bo zostanie w żołądku przez kilka lat!”. Czy połknięta guma do żucia jest niebezpieczna dla zdrowia?

Guma do żucia

Guma do żucia wykonywana jest z masy gumowej, cukru pudru i syropu skrobiowego, substancji aromatycznych, smakowych i barwiących. Co roku produkowane jest mniej więcej 347 trylionów listków i drażetek gumy. Szacunkowo rocznie konsumujemy jej aż 100000 ton.

Połknięta guma zagraża zdrowiu?

Lekarze na ten temat wypowiadają się niejednoznacznie. Ortodonta powie, że żucie gumy prowadzi do przerostu mięśnia żwacza, odpowiadającego za poruszanie żuchwą. Zbyt długie i zbyt częste żucie gumy powoduje także zwiększone wydzielanie soków żołądkowych, a to może prowadzić do podrażnienia jelit.

Druga strona medalu jest taka, że żucie gumy w jakimś małym stopniu pozwala chronić zęby przed próchnicą i neutralizuje nieprzyjemny zapach z ust. Dodatkowo guma pomaga usunąć resztki jedzenia z jamy ustnej.

Każdy z nas chociaż raz w życiu połknął gumę do żucia

Wokół gumy do żucia powstało wiele mitów. Zdjęcie: pl.freepik.com

Według ludowych opowieści, połknięta guma do żucia pozostanie w naszym żołądku przez siedem lat. Oczywiście jest to kłamstwo. Niektóre gumy są odporne na trawienie, jednak mało prawdopodobne jest to, że połknięta guma będzie aż 7 lat w Twoim żołądku.

Połknięcie gumy nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie jest to łatwa substancja do trawienia. Organizm nie będzie w stanie wykonać odpowiednich czynności.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zobacz co dzieje się w Twoim żołądku, gdy zjesz zupkę chińską!

Kauczuk butylowy

Syntetyczne gumy zawierają kauczuk butylowy. Jest to materiał, który znajduje się w piłce do koszykówki i w oponach samochodowych. Wyobraźmy sobie, jakie to musi być trudne zadanie dla organizmu trawienie kawałka opony.

Kauczuk butylowy to podstawa gumy. Nawet kwas żołądkowy nie jest w stanie sobie poradzić z tym materiałem i go zniszczyć. Pozostałe składniki, zostają strawione. W końcu organizm sobie poradzi z kauczukiem butylowym i usunie go z żołądka, chociaż zajmie to kilka dni (nie kilka tygodni, a tym bardziej nie kilka lat!).

Guma do żucia nie ma żadnych wartości odżywczych dla człowieka. Ze względu na jej właściwości chemiczne, nie rozpuszcza się całkowicie, ale nie przyklei się do ścian jelita, ani nigdzie nie utknie. Guma dzięki silnej perystaltyce jelit przejdzie przez cały układ pokarmowy, aby finalnie zostać wydalona z organizmu.

Guma do żucia została stworzona po to, aby ją żuć, a nie połykać. Stąd powstały pewnie straszne mity zdrowotne, aby zniechęcić ludzi do jej połykania. Po kilku minutach żucia gumę powinno się wyrzucić do śmietnika. Nie wypluwać na chodnik, ani nie przyklejać pod miejsce siedzące w pociągu lub autobusie.


Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie zaglądaj do f7city.pl