Co się dzieje z Twoim ciałem 10 godzin po nałożeniu lakieru do paznokci?

0
156
views
Większość osób dbających o zdrowie nie zastanawia się nawet, jak lakier do paznokci wpływa na ich ciało. Zdjęcie: pixabay.com

Jak wszyscy wiemy, nie należy zbyt często używać lakieru do paznokci, w przeciwnym razie paznokcie zaczną wysychać i żółknąć. Okazuje się jednak, że tego typu kosmetyki mogą spowodować znacznie poważniejsze szkody dla naszego zdrowia.

Nie zachęcamy do całkowitej rezygnacji z lakieru do paznokci. Zamiast tego chcemy po prostu wymienić negatywne skutki, jakie jego składniki mogą mieć na organizm.

Jakie jest główne zagrożenie dla Twojego zdrowia?

© micmicscorner

Niebezpieczeństwo związane z lakierem do paznokci polega na jego toksyczności. Niektóre nowoczesne kosmetyki do pielęgnacji paznokci zawierają następujące składniki, które mogą poważnie uszkodzić Twoje zdrowie:

  • Toluen – rozpuszczalnik nadający paznokciom gładkie wykończenie i konserwujący pigment. Toluen może wpływać na ośrodkowy układ nerwowy i powodować zaburzenia rozrodczości. Bóle głowy, osłabienie, omdlenia i nudności to tylko niektóre z prawdopodobnych konsekwencji stosowania niespełniającego standardów lakieru do paznokci.
  • Formaldehyd – bezbarwny gaz, który pomaga wydłużyć okres przechowywania lakieru. Jeśli cierpisz na alergie, kontakt z formaldehydem może spowodować zapalenie skóry i możliwe oparzenia chemiczne. W cięższych przypadkach może wywołać zaburzenia rytmu serca, drgawki i raka.
  • Jako środek zapachowy stosuje się ftalan dibutylu. Obecność tego niebezpiecznego składnika może powodować zaburzenia endokrynologiczne, choroby ginekologiczne i choroby dróg oddechowych.
  • Innym toksycznym składnikiem, powszechnie występującym w lakierach do paznokci, jest kamfora, która odpowiada za błyszczące wykończenie. Składnik ten może powodować powikłania neurologiczne oraz drgawki.
  • Kolejnym niebezpiecznym dla zdrowia składnikiem jest żywica formaldehydowa. Ona także nadaje połysk paznokciom. Może ona wywoływać reakcje alergiczne i podrażnienia.
  • Etylotosylamid ma na celu zmiękczenie polimeru, aby zapobiec pękaniu. Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej nie należy go stosować w kosmetykach i produktach do higieny osobistej, ponieważ z czasem osłabia odporność. 
  • Ksylen powoduje bóle i zawroty głowy. 

Dodatkowo w lakierach do paznokci znajdziemy jeszcze co najmniej siedem innych szkodliwych składników. Jest to silikon, kalafonia, parabeny, TPHP, wodoronadtlenek tert-butylu, halogenki organiczne i składniki pochodzenia zwierzęcego.

Czytaj: Te kosmetyki są szkodliwe. Sprawdź, czego lepiej nie używać!

Naukowcy przeprowadzili badanie na grupie 24 kobiet. Po 6 godzinach od pomalowania paznokci większość badanych wykazywała podwyższony poziom fosforanu difenylu – pochodnej fosforanu trifenylu, który powstaje w procesie metabolizmu. 10 godzin po rozpoczęciu eksperymentu poziom fosforanu difenylowego w organizmie wszystkich uczestników wzrósł 7-krotnie powyżej normy. Te wyniki są naprawdę alarmujące.

Jak wybrać lakier do paznokci, który nie zaszkodzi Twojemu zdrowiu?

Niektóre opakowania i butelki z lakierami do paznokci mają specjalne oznaczenia:

  • „5-Free” oznacza, że produkt nie zawiera formaldehydu, jego pochodnych żywic (żywic formaldehydowych), toluenu, ftalanów dibutylu ani kamfory.
  • „3-Free” oznacza, że produkt nie zawiera tylko trzech szkodliwych składników: formaldehydu, ftalanu dibutylu i toluenu.
© swatchandlearn.com

Przed zakupem lakieru zwróć przede wszystkim uwagę na skład i pamiętaj – Twoje zdrowie jest w Twoich rękach!

Czytaj: Wybrano imię dla małej żubrzycy z Puszczy Niepołomickiej

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org