Co sprawia, że Finlandia jest najszczęśliwszym krajem na świecie… po raz kolejny?

0
428
Dlaczego Finowie to najszczęśliwsi ludzie na świecie? Zdjęcie: Pixabay

„Ludzie są na tyle szczęśliwi, na ile sobie pozwolą” – powiedział Abraham Lincoln. Wygląda na to, że ludzie w niektórych krajach podjęli decyzję… by być szczęśliwym.

Gallup World Poll plasuje trzykrotnego zwycięzcę, Finlandię, jako najszczęśliwszy kraj na świecie. Za narodem nordyckim plasują się Islandia, Dania, Szwajcaria, Holandia, Szwecja, Niemcy i Norwegia.

Organizacja Narodów Zjednoczonych od 2012 r. wydaje The World Happiness Report o poczuciu szczęście w poszczególnych krajach świata. To badanie stanu globalnego szczęścia, które obejmuje 149 krajów, aby ocenić, jak szczęśliwi postrzegają siebie mieszkańcy tych krajów, a następnie skorelować to z innymi czynnikami, takimi jak PKB i ubezpieczenie społeczne. Ranking jest tworzony na podstawie pytań z ankiety Gallup World Poll.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Co ciekawe, Uniwersytet Purdue i Uniwersytet Wirginii przeanalizował dane World Gallup Poll z 2018 r., aby stwierdzić, że osoby o wyższych dochodach patrzyły na siebie i swoje życie przychylniej niż osoby o niższych dochodach, co wskazuje na wyraźny związek między szczęściem a statusem społeczno-ekonomicznym.

Jednak w raporcie zauważono również, że gdy dana osoba osiągnie próg satysfakcji z życia, jakikolwiek dodatkowy wzrost bogactwa przestanie przyczyniać się do szczęścia.

Fińskie dzieci uczą się najlepiej, a dorośli cieszą się bardzo dobrymi zarobkami, wolniejszym tempem życia, lepszymi warunkami socjalnymi.

Czytaj: Uczniowie z Finlandii jeżdżą rowerem do szkoły w -17°C

Ale co sprawia, że Finlandia jest najszczęśliwszym krajem na świecie? Na pewno nie pogoda! Oto kilka powodów, które można temu fenomenowi społecznemu przypisać:

  • Progresywne opodatkowanie i redystrybucja bogactwa, które umożliwiają bezpłatną opiekę zdrowotną, bezpłatną edukację wysokiej jakości itp.
  • Niższy poziom korupcji.
  • Dobra równowaga między życiem zawodowym a prywatnym.
  • Silne zaangażowanie na rzecz równości płci.
  • Płaski model pracy, zasadniczo oznaczający niewielkie lub żadne poziomy hierarchiczne między personelem a kierownictwem, umożliwiający otwartą komunikację między sobą.
  • „Sisu”, fińska filozofia, która z grubsza tłumaczy się jako „stoicka determinacja”, odporność i twardość. Sisu to termin sprzed kilkuset lat, opisywany jako niezbędny do zrozumienia kultury Finlandii.

Godne uwagi jest to, że nawet podczas pandemii Finlandia zdołała utrzymać pierwsze miejsce, podczas gdy żadna z największych gospodarek świata nie znalazła się w pierwszej dziesiątce.

Czytaj: Las przedłuża życie. W Finlandii leśne spacery przepisuje się na receptę