Co Twoje poczucie humoru mówi o Twoim zdrowiu psychicznym?

0
333
Co sprawia, że śmiejesz się najbardziej? Źródło: pl.freepik.com

Według naukowców, poczucie humoru występuje w czterech stylach.

Co sprawia, że śmiejesz się najbardziej? Mówimy tutaj o śmianiu się, że aż brzuch boli. Jednych może rozśmieszyć opowieść przyjaciela, który ironicznie opowiada o tym, jak prawie złamał nogę schodząc ze schodów.

Inni mogą przyjąć bardziej antagonistyczne podejście, preferując żarty, które obejmują obrażanie kogoś innego. Jest jeszcze kilka rzeczy, które prawie każdy uznałby za zabawne, na przykład niedawna wpadka internetowa, w której poważny prawnik nieświadomie pojawił się jako kotek podczas wirtualnego postępowania sądowego.

Więcej o tym tutaj: „Nie jestem kotem” – prawnik tłumaczy sędziemu, kiedy nie może zmienić filtra

Prawdopodobnie słyszałeś stare powiedzenie, że komedia jest subiektywna: różni ludzie uważają różne rzeczy za zabawne. W ostatnich dziesięcioleciach psychologowie i inni badacze badali różne aspekty stylów humoru. Większość tych badań koncentruje się na tym, co nasze preferencje dotyczące humoru mogą powiedzieć o nas jako jednostkach – a zwłaszcza o naszym zdrowiu psychicznym.

Style humorystyczne i zdrowie psychiczne

Dobrze wiadomo, że humor może mieć potężny wpływ zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Stwierdzenie, że śmiech jest najlepszym lekarstwem, istnieje od czasów biblijnych. W swojej książce Żarty i ich związek z nieświadomością z 1905 roku Zygmunt Freud argumentował, że humor jest najwyższym z mechanizmów obronnych psychiki, zdolnym do przekształcenia lęku w przyjemność.

Niedawno naukowcy wykazali, że pozytywny humor może chronić przed objawami lęku i depresji. Może być nawet balsamem na psychologiczne skutki śmierci i umierania.

Czytaj: Rondo w Radomiu wywołuje śmiech wśród kierowców i przechodniów

Jednak nie wszystkie rodzaje humoru – a co za tym idzie, ich wpływ na Twoje samopoczucie – są jednakowe. W 2003 roku, aby lepiej rozróżnić, które rodzaje humoru sprzyjają dobremu samopoczuciu psychicznemu, a które mogą być aktywnie szkodliwe, psycholog Rod Martin i jego współpracownicy opracowali Kwestionariusz Stylów Humoru. Kwestionariusz ten mierzy, w jaki sposób ludzie używają humoru w życiu codziennym, dzieląc go na cztery różne style:

Humor afiliacyjny odnosi się do żartów o rzeczach, które można ogólnie uznać za zabawne. Zwykle służy do ułatwiania relacji lub rozśmieszania innych. Jeśli kiedykolwiek podzieliłeś się śmiesznym memem ze współpracownikiem lub przekomarzałeś się z przyjaciółmi, używałeś humoru afiliacyjnego.

Humor w służbie ego polega na umiejętności śmiania się z siebie i absurdów życia. Jest często używany jako sposób na radzenie sobie ze stresem lub trudnościami, dzięki czemu poczujesz się lepiej. Wspomnienie, że kiedy podczas eleganckiej kolacji rozlałeś czerwone wino na obrus, z pewnością się przyda.

Humor agresywny to, no cóż, śmiech kosztem innych. Często wiąże się z sarkazmem, dokuczaniem, wyśmiewaniem i krytyką. Pomyśl o komikach, takich jak Jeff Ross czy nieżyjący już Don Rickles (znany z wyśmiewania Franka Sinatry i innych celebrytów w telewizji).

Humor samodeprecjonujący to sztuka poniżania się, by zyskać aprobatę rówieśników. Innymi słowy, robienie sobie żartu z siebie. Na przykład ten rodzaj humoru może być używany przez kogoś, kto jest celem prześladowców – skutecznie udaremniając kpiny z siebie, zanim zostaną zadane przez kogoś innego.

Twoje wyjątkowe poczucie humoru jest prawdopodobnie mieszanką tych czterech stylów, ale wiele osób ma tendencję do skłaniania się w określonym kierunku. Każdy styl ma swoje zalety i wady, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne.

Julie Aitken Schermer, badaczka na Uniwersytecie Zachodniego Ontario, mówi, że humor w służbie ego jest adaptacyjny i pozytywny, może być szczególnym dobrem psychologicznym.

„Ludzie, którzy angażują się w tego typu humor, mogą poprawić sobie humor, myśląc o pozytywnych lub zabawnych wydarzeniach i doświadczeniach” – mówi. Poza tym ludzie, którzy używają humoru w służbie ego, rzadziej wykazują oznaki depresji, samotności i złych relacji z innymi.

Z drugiej strony, zarówno humor agresywny, jak i humor samodeprecjonujący mogą sygnalizować kłopoty. „Okazuje się, że te osoby są bardziej narażone na samookaleczenia” – mówi Schermer. „Osobiście argumentowałabym, że humor samodeprecjonujący jest najbardziej niepokojący w stylu, ponieważ wiąże się również z samotnością i poczuciem nieważności”. Osoby o agresywnym stylu humoru mogą jednak nie odczuwać tak bardzo samotności, ponieważ polegają na dynamice grupy, aby wyśmiać swoich rówieśników.

Nauka śmiania się z samego siebie

Nawet jeśli preferujesz style humorystyczne, które wypaczają bardziej negatywnie, nie ma powodu do rozpaczy. Schermer mówi, że ludzie mogą pracować nad kultywowaniem pozytywnego humoru – po pierwsze, po prostu ucząc się o nim. Następnie możesz zastanowić się, jak myślisz o wydarzeniach w swoim życiu. Jeśli w myślach powtarzasz zdarzenie w kółko, to czy skupiasz się na negatywnych elementach i zastanawiasz się nad nimi, czy też przypominasz sobie zabawne aspekty tej sytuacji?

Schermer sugeruje, aby spróbować skoncentrować się na lżejszych i bardziej humorystycznych aspektach swojego życia, aby rozwinąć poczucie humoru, które samo się wzmacnia. „Osoba musi być świadoma i unikać skupiania się na sytuacji, którą sobie przypomina” – mówi.

Albo, jak napisał kiedyś autor Kurt Vonnegut: „Śmiech i łzy są reakcjami na frustrację i wyczerpanie. Ja sam wolę się śmiać, ponieważ później jest mniej sprzątania”.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org

wad

Brak postów do wyświetlenia