Co zrobić, gdy Twoje marzenia nie pasują do Twojej finansowej rzeczywistości

0
134
Czy często zdarza Ci się słyszeć lub mówić „Nie stać mnie na to?”, „To za drogie”? Zdjęcie: pl.freepik.com

Sposoby radzenia sobie, gdy Twoje marzenia nie pasują do Twojej finansowej rzeczywistości.

Wielu z nas ma wewnętrzny harmonogram określający, jak naszym zdaniem powinno rozwijać się nasze życie finansowe. I liczymy na odhaczenie każdego kamienia milowego – dużej pracy, dużego awansu, dużego wzrostu płac, posiadania domu – do określonego wieku i w określonych ramach czasowych.

Ale życie nie zawsze idzie zgodnie z planem. Ta wymarzona praca okazuje się satysfakcjonująca pod każdym względem, z wyjątkiem sytuacji finansowej, albo utkniesz w sytuacji o niewielkim potencjale rozwoju, a zanim się zorientujesz, zauważysz, że przegapiłeś większość swoich finansowych kamieni milowych.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Co gorsza, nie możesz powstrzymać się od porównywania się do przyjaciół i członków rodziny, którzy wydają się trafiać w każdy cel, do którego dążyłeś. Twój współlokator ze studiów dostaje awans po awansie, Twój młodszy kuzyn już kupił wymarzony dom, a Twoi rodzice nie przestają wskazywać na sukcesy każdego innego członka Twojej rodziny.

To poczucie braku umiejętności może prowadzić do poczucia wstydu, urazy, a nawet presji, by przyspieszyć. Niedawny raport pokazuje, że mniej niż połowa Amerykanów uważa, że robi prawdziwy postęp finansowy, a w szczególności milenialsi i pokolenie Z obawiają się nadążania za miesięcznymi rachunkami i ogólnymi finansami.

Jeśli jesteś jednym z wielu, którzy odczuwają presję, aby utrzymać się finansowo, oto 7 praktycznych wskazówek, które mogą pomóc ci zmniejszyć stres i złagodzić ciężar terminów i oczekiwań.

1. Daj sobie kredyt zaufania

Kiedy ostatnio uciszyłeś swojego wewnętrznego krytyka i zastanowiłeś się nad tym, co w Twoim życiu układa się dobrze, finansowo i nie tylko?

Być może jesteś tak pochłonięty poczuciem winy i martwisz się, że jeszcze nie spłaciłeś kredytów, że lekceważysz postępy, które poczyniłeś i fakt, że udaje Ci się zaoszczędzić pieniądze, nawet mając do czynienia z długiem.

„Poświęcenie trochę czasu, aby celowo wrócić do punktu wyjścia – gdzie byłeś wtedy i gdzie jesteś teraz – może pomóc” – mówi Jason Drake, terapeuta z Teksasu. „Przemyśl każdy etap swojej edukacji, kariery, awansów i podsumuj osiągnięcia w swoim życiu”.

Możesz zacząć zdawać sobie sprawę, że nie jesteś tak „z tyłu”, jak kiedyś myślałeś, i powinieneś przyznać sobie, jak daleko zaszedłeś.

2. Zaangażuj się w zdrowe porównanie — z samym sobą

Nie wszyscy jesteśmy w tej samej życiowej podróży. Niektórzy mogą mieć gładszą ścieżkę z mniejszą liczbą przeszkód finansowych na początku, podczas gdy inni mogą doświadczać nagłych sytuacji rodzinnych, które prowadzą do nieprzewidzianych wydatków, co powoduje ich powrót do planów.

„Kiedy rywalizujemy z doświadczeniami otaczających nas osób, zaczynamy na nierównym gruncie” — mówi Drake. A ponieważ nie znamy pełnej historii tego, przez co przechodzą wszyscy inni, nie możemy dokonać dokładnego porównania, jeśli chodzi o finanse — ani w ogóle o cokolwiek.

Ale to, co możemy zrobić, to zinwentaryzować drogę, którą obraliśmy. Pod koniec dnia jest to jedyne dokładne porównanie, jakie możemy zrobić. Możesz zadać sobie pytania, takie jak:

  • Jaki postęp w realizacji celów finansowych osiągnąłem w ciągu ostatnich 30, 60 lub 90 dni? (Pamiętaj, liczą się nawet małe kroki!)
  • W których obszarach mojego życia finansowego poprawiłem się, a gdzie nadal muszę pracować?
  • Kiedy ostatnio nie czułam się nadmiernie zestresowana swoimi finansami i czego mogę się od tego czasu nauczyć, aby zmniejszyć stres w chwili obecnej?
  • Czy jest coś, co jestem w stanie zrobić dzisiaj – zaoszczędzić pieniądze na wakacje, zafundować sobie okazjonalną kolację na mieście, co miesiąc spłacić w całości rachunek z karty kredytowej – czego nie byłem w stanie zrobić wcześniej?

3. Uświadom sobie, jak korzystasz z mediów społecznościowych

Media społecznościowe to nie tylko potencjalny wyzwalacz do porównań społecznościowych, ale także miejsce, w którym prawdopodobnie napotkamy reklamy ukierunkowane. Jeśli już doświadczamy uczucia FOMO (lęk przed wypadnięciem z obiegu), trudno się oprzeć możliwości dokonania zakupu pod wpływem impulsu tylko po to, abyś poczuł się lepiej.

W rzeczywistości badanie Charlesa Schwaba Modern Wealth Survey z 2019 r. wykazało, że respondenci uznali media społecznościowe za największy „zły wpływ” na to, jak zarządzają swoimi pieniędzmi, a 3 na 5 osób ma trudności ze zrozumieniem, jak ich znajomych stać na posiłki i wakacje, które ciągle publikują w mediach społecznościowych.

„Czasami ważne jest, aby przypomnieć sobie, że to, co widzimy w mediach społecznościowych, nie jest prawdziwym życiem — to najważniejszy element” — mówi Drake. „Jeśli zauważysz, że porównujesz swoje życie w mediach społecznościowych, a uczucia niepokoju lub depresji nasilają się, rozważ detoks od mediów społecznościowych na tydzień lub dwa”.

Czytaj: Co daje detoks od mediów społecznościowych?

4. Określ, co możesz kontrolować — i podejmij działania

Jeśli chodzi o nasze życie finansowe, wiele rzeczy leży poza naszą sferą kontroli: inflacja, recesja, nieoczekiwane rachunki i wydatki.

„Niestety jest wiele rzeczy, których nie możemy kontrolować ani zmienić, co sprawia, że o wiele ważniejsze jest sprawowanie kontroli w zdrowy sposób tam, gdzie to możliwe” – mówi Holly Schiff, licencjonowany psycholog kliniczny z Greenwich w stanie Connecticut. „Nawet jeśli jest to coś tak prostego, jak sprawdzenie budżetu na żywność. Liczy się każdy drobiazg i daje poczucie kontroli nad swoim światem.”

Drobne kroki — takie jak wydawanie pieniędzy na rzeczy, które są zgodne z Twoimi wartościami lub odrzucenie wycieczki, która wykracza poza Twój budżet (i robienie tego z ufnością) — mogą pomóc Ci poczuć się bardziej odpowiedzialnym za swoje perspektywy finansowe.

Czytaj: Poznań zegarki z Biura Rzeczy Znalezionych sprzedaje na Allegro!

5. Nie przestawaj dbać o siebie

Dbanie o siebie jest niezwykle przydatną strategią ochrony dobrego samopoczucia, ale dla niektórych sam pomysł może wydawać się ekstrawagancki lub pobłażliwy, szczególnie gdy odczuwamy trudności finansowe. Możesz wpaść w negatywne wzorce myślowe: „Nie zasługuję na to, aby robić to dla siebie, jeśli nie osiągam swoich celów finansowych” lub „Dlaczego miałbym spędzać czas na dbaniu o siebie, skoro powinienem poświęcić cały swój czas i energię do zarządzania moimi finansami?”

Czytaj: 5 rzeczy, o których należy pamiętać, by zadbać o siebie

Ale dbanie o siebie nie musi wiązać się z poświęcaniem dużej ilości czasu lub wydawaniem dużych (lub nawet jakichkolwiek) pieniędzy. Badania sugerują, że pochylanie się nad poczuciem humoru, ustalanie granic między życiem zawodowym a prywatnym oraz ćwiczenie uważności są skutecznymi sposobami dbania o siebie – a wszystko to jest stosunkowo szybkie i całkowicie bezpłatne. Wyjście na 30-minutowy spacer także nie wymaga wydawania żadnych pieniędzy.

„Prawda jest taka, że ​​dbanie o siebie w obliczu wyzwań finansowych jest kluczem do utrzymania dobrego stanu psychicznego” – mówi dr Regine Muridian, licencjonowana psycholog kliniczna z Glendale w Kalifornii. W rzeczywistości poświęcenie czasu na dbanie o siebie może nawet ułatwić osiągnięcie postępów w osiąganiu celów. Muridian sugeruje ustalenie czasu każdego dnia na zrobienie jednej rzeczy, która sprawi, że naładujesz baterie i ma dla Ciebie znaczenie, niezależnie od tego, czy są to ćwiczenia, czytanie czy spędzanie czasu z rodziną.

6. Podejmij (bardzo) małe kroki w kierunku celu

Jeśli nie robisz postępów finansowych, które chciałbyś widzieć, możesz nie sądzić, że warto kontynuować pracę nad określonym celem. Ale jak przypomina Muridian, każdy postęp się liczy i warto iść dalej.

„Możesz założyć automatyczne konto oszczędnościowe, aby zbudować fundusz awaryjny. Nawet jeśli to 1$ dziennie. Jeśli wydarzy się coś nieoczekiwanego, możesz potencjalnie uniknąć ponownego obciążania karty kredytowej” – mówi Muridian.

7. Pamiętaj: Twoja tożsamość i pewność siebie nie są związane z finansami

W dzisiejszym hiperpołączonym świecie łatwo jest spojrzeć na swoją sytuację finansową i obraz siebie jako jedno i to samo. Ale nasze życie finansowe nie odzwierciedla w pełni tego, kim jesteśmy. Chociaż możemy pracować nad oszczędzaniem i wydawaniem pieniędzy w sposób zgodny z naszymi wartościami i aspiracjami, pieniądze nie są odzwierciedleniem charakteru ani poczucia własnej wartości.

wad

Brak postów do wyświetlenia