Coraz więcej kobiet naukowców i inżynierów w Polsce

0
264
Według danych Eurostatu, kobiety stanowią coraz większą grupę naukowców w Polsce. Zdjęcie: pl.freepik.com

W 2021 roku liczba kobiet naukowców i inżynierów w UE wyniosła 6,9 mln, co oznacza wzrost o 369 800 w porównaniu z rokiem poprzednim. Tym samym obecnie prawie 41% osób zatrudnionych w nauce i inżynierii to kobiety, napisał w swoim artykule Europejski Urząd Statystyczny Eurostat.

Według najnowszych danych liczba kobiet naukowców i inżynierów w UE wzrosła

W 2021 roku liczba kobiet naukowców i inżynierów w UE wyniosła niemal 7 mln. Kobiety coraz częściej wybierają kierunki ścisłe, decydując się na kształcenie w dziedzinach STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics).

Czytaj: 11 najwspanialszych kobiet w STEM

Panie, które decydują się na karierę naukową w 2023 roku stają się normą. Płeć żeńska walczy ze stereotypami i toruje drogę młodszym pokoleniom, aby im było jeszcze łatwiej. Bo mimo że zmiany postępują szybko, to panie ciągle spotykają się z jawną lub ukrytą dyskryminacją przy wyborze ścieżki kariery zawodowej.

„Polska jest jednym z wiodących krajów w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o kobiety naukowców i inżynierów” – napisało State of Poland na Twitterze i załączyło wykres.

Jak podaje Eurostat, kobiety były niedostatecznie reprezentowane we wszystkich sektorach objętych statystyczną klasyfikacją działalności gospodarczej w UE. Największą równowagę odnotowano w sektorze usług, gdzie naukowcy płci żeńskiej odpowiadały za 46%.

W sektorze transportu lotniczego kobiety naukowcy stanowiły 28%, podczas gdy w sektorze produkcyjnym stanowiły one zaledwie 21% naukowców i inżynierów. Najmniejsze udziały procentowe kobiet odnotowano w sektorze transportu wodnego (kobiety stanowiły zaledwie 8%), produkcji sprzętu transportowego (12%) oraz pojazdów mechanicznych (13%).

Sytuacja na rynku zmienia się i coraz więcej kobiet decyduje się na karierę naukową

Wśród państw członkowskich UE odsetek kobiet naukowców i inżynierów był bardzo zróżnicowany w 2021 roku. Najwyższy odsetek odnotowano na Litwie (52%) oraz w Bułgarii, Łotwie i Portugalii (wszystkie 51%), a najniższy w Luksemburgu (35%), Niemczech i Włochach (po 34%), na Węgrach (33%) i w Finlandii (31%).

Czytaj na f7.pl – Dożywocie dla zabójcy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza