Cover „Thunderstruck” AC/DC zagrany na Guzheng, tradycyjnym chińskim instrumencie

0
297

Muzyk z Hongkongu i profesjonalny muzyk grający na guzheng, Moyun, popularyzuje tradycyjny instrument dla nowego pokolenia melomanów.

Korzenie guzheng, chiński instrument szarpany przypominający cytrę, sięgają VI wieku p.n.e. Ma wyraźnie przyjemny, melodyjny dźwięk. To, z czego Moyun jest dobrze znana, zarówno na YouTube, jak i na podobnej chińskiej platformie do udostępniania wideo Bilibili, to jej umiejętność łączenia tej tradycji z popkulturą; adaptuje popularne piosenki na guzheng. Niedawno przesłała porywający cover epickiego hymnu AC/DC „Thunderstruck”.

Brzmienie jest z pewnością inne, ale energetyczna i techniczna wiedza kultowego otwierającego riffu jest nie mniej imponująca. Moyun szarpie z niesamowitą szybkością i precyzją, stukając w drewniane części instrumentu, aby odtworzyć chwytliwy rytm tupania. I podobnie jak oryginał kończy się rozmachem.

Czytaj: Zobacz, jak wyglądał Wawel 1000 lat temu dzięki tej animacji

Proces tworzenia coveru utworu przez Moyun jest podobny od melodii do melodii. Kiedy wybiera piosenkę, dostosowuje ją do guzheng i tworzy partyturę. Następnie, w miarę praktyki, przejmuje organiczny proces tworzenia muzyki, w którym dodaje zmiany.

„Tradycyjne chińskie instrumenty nie nadają się do dostosowania całego brzmienia zespołu” – wyjaśnia. „Guzheng jest jak bas. Trudno z nim tworzyć wariacje”. Wskazuje, że popowe piosenki bardzo różnią się od tradycyjnej muzyki chińskiej, więc większość jej pracy polega na wymyślaniu, jak najlepiej dostosować je do tradycyjnego instrumentu.

„Jest wiele dźwięków chromatycznych, których nie mogę zagrać na guzheng. Muszę więc dostosować je do skali guzheng i użyć odpowiednich technik szarpania, ale nadal trzymać się oryginalnych akordów. Potem staram się dodać piosence jeszcze bardziej przypominający guzheng klimat”.

Polecam również: Piosenka AC/DC Thunderstruck odtworzona na tradycyjnym koreańskim instrumencie

Dzieląc się różnymi coverami, Moyun ma nadzieję promować instrument, który kocha, i pomóc przełamać stereotypy dotyczące tradycyjnych chińskich instrumentów. „Kultura chińska jest zazwyczaj abstrakcyjna” – wyjaśnia. „To nie jest naprawdę dostępne. Ale popkultura jest dostępna. Łącząc te dwa elementy, mam nadzieję, że publiczność doceni moją muzykę”.

Przewiń w dół, aby posłuchać jej cover „Thunderstruck”, i sprawdź kanał YouTube Moyun, aby uzyskać więcej występów z guzheng w roli głównej.

Muzyk z Hongkongu i profesjonalny muzyk grający na guzheng, Moyun, stworzyła porywający cover „Thunderstruck” AC/DC na tradycyjnym chińskim instrumencie.

Dzieląc się coverami piosenek pop dostosowanymi do guzheng, Moyun ma nadzieję promować instrument i uczynić tradycyjną chińską kulturę bardziej dostępną.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

A poniżej przedstawiam oryginał, jakby ktoś chciał sobie przypomnieć i posłuchać.