COVID-19 może doprowadzić do ubóstwa pół miliarda ludzi na całym świecie

0
491
Zdjęcie: YouTube

Epidemia koronawirusa, która zabił około 90000 ludzi i siała spustoszenie w gospodarkach na całym świecie, może doprowadzić do ubóstwa około pół miliarda ludzi, oświadczył Oxfam.

Bank Światowy obliczył wpływ kryzysu na ubóstwo na świecie z powodu kurczących się dochodów lub konsumpcji gospodarstw domowych, podało FRANCE24. Raport został opublikowany przez organizację charytatywną z Nairobi przed dorocznym spotkaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

Blue link: https://www.tbgtechco.com

„Kryzys gospodarczy, który szybko się rozwija, jest głębszy niż światowy kryzys finansowy z 2008 r.” – czytamy w raporcie.

„Szacunki pokazują, że niezależnie od scenariusza, globalne ubóstwo może wzrosnąć po raz pierwszy od 1990 roku. Może to spowodować powrót niektórych krajów do poziomu ubóstwa obserwowanego ostatnio około trzy dekady temu”.

Autorzy raportu przeanalizowali szereg scenariuszy, biorąc pod uwagę różne granice ubóstwa Banku Światowego – od skrajnego ubóstwa, definiowanego jako życie za 1,90 dolara dziennie lub mniej, po wyższe poziomy ubóstwa za mniej niż 5,50 dolara dziennie.

W najpoważniejszym scenariuszu – 20% spadku dochodów – liczba ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie wzrosłaby z 434 miliony do 922 milionów na całym świecie. W tym samym scenariuszu liczba osób żyjących poniżej progu 5,5 dolara dziennie wzrośnie z 548 milionów do prawie 4 miliardów.

Kobiety są bardziej zagrożone niż mężczyźni, ponieważ częściej pracują w szarej strefie z niewielkimi prawami pracowniczymi lub bez nich.

„Żyjąc z dnia na dzień, najbiedniejsi ludzie nie mają możliwości zgromadzenia pieniędzy” – ostrzega raport, dodając, że ponad 2 miliardy pracowników sektora nieformalnego na całym świecie nie ma dostępu do zasiłku chorobowego.

Czytaj: Dr Blaylock: Maski na twarz stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia – hipoksję i hiperkapnię

Bank Światowy powiedział, że ubóstwo tylko w samej Azji Wschodniej i regionie Pacyfiku może wzrosnąć o 11 milionów ludzi, jeśli warunki się pogorszą.

Aby pomóc złagodzić skutki, Oxfam zaproponował sześciopunktowy plan działania, który zapewniłby dotacje pieniężne i ratowanie ludzi i firm w potrzebie, a także wezwał do umorzenia długów, większego wsparcia MFW i zwiększonej pomocy. Opodatkowanie bogactwa, nadzwyczajnych zysków i spekulacyjnych produktów finansowych pomogłoby zebrać potrzebne fundusze, dodał Oxfam.

W ostatnich tygodniach wzrosła liczba wezwań do umorzenia długów, ponieważ skutki pandemii COVID-19 wstrząsnęły krajami rozwijającymi się na całym świecie. W sumie rządy na całym świecie musiałyby zmobilizować co najmniej 2,5 biliona dolarów, aby wesprzeć kraje rozwijające się.

„Bogate kraje pokazały, że w obecnym czasie kryzysu mogą zmobilizować biliony dolarów, aby wesprzeć własne gospodarki. Jednak jeśli kraje rozwijające się nie będą również w stanie zwalczać skutków zdrowotnych i gospodarczych, kryzys będzie trwał i wyrządzi jeszcze większe szkody wszystkim krajom, bogatym i biednym” – czytamy w raporcie.

Źródło: fort-russ.com

Czytaj: Kolejne masowe zwolnienia w Wielkopolsce – bez pracy zostało ponad 250 ludzi przez COVID-19.