Cudowronki – niesamowite ptaki o rajskiej urodzie

0
1458

Na cudowronki mówi się także rajskie ptaki, więc jak się zaraz przekonacie raj istnieje. I to na naszej ziemi. Zobaczcie, jak pięknie prezentują się te ptaki!

Kiedyś cudowronki były bardzo cenione w Europie. Sto lat temu kobiety przyczepiały do swoich kapeluszy ich pióra, a nawet całe ptaki, bo były tak pięknie ubarwione – mówił doktor Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego Zoo w audycji Radia Trójki.

Ptaki te są najpiękniejsze i najbardziej efektowne na świecie. Przepiękne kolory, bogactwo odcieni i struktur piór w tej rodzinie jest niesamowite. Część piór jest przekształconych w twory drutowate, które wychodzą z głowy lub ogona. Samice mają maskujące ubarwienia, często od spodu kreskowane.

Kiedy cudowronki przybierają swoje pozy tokowe, mogą wisieć głową w dół, mogą zmieniać się w coś niezwykłego. Mają wystające kolorowe piórka, ubarwione tak, że aż trudno uwierzyć w to, że to jest twór natury – dodał ekspert radiowej Trójki.

Cudowronki wyglądają tak cudownie, że aż trudno w to uwierzyć. Ubarwienie cudowronek jest tak ekstrawaganckie, że to sobie trudno wyobrazić – kontynuował Kruszewicz.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Symbolika ptaków w różnych kulturach

? Występowanie

Jak podaje strona medianauka.pl: „Najwięcej gatunków występuje na Nowej Gwinei. Ptaki te można także spotkać na okolicznych wyspach, w północnej części Moluki i we wschodniej części Australii”.

? Siedliska

Większość cudowronek żyje w lasach tropikalnych, mglistych i na bagnach. Większość zamieszkuje drzewa, niektóre mogą poruszać się po dnie lasu.

? Pożywienie

Cudowronki żywią się przede wszystkim owocami. Niektóre gatunki zjadają też owady, stawonogi, liście, pąki, kwiaty, drobne kręgowce. Generalnie ptaki te są wszystkożerne, choć upodobania co do diety zależą od danego gatunku.

? Upierzenie

Cudowronki są naprawdę przepiękne! Ich upierzenie jest różnorodne. Mieni się mnóstwem kolorów: czerwienią, zielenią, żółcią, błękitem, zielenią, bielem i brązem.

To samce mogą być dumni ze swojego upierzenia. Mają tak piękne kolory, aby spodobać się samicy, która wybiera sobie najpiękniejszego samca z całego lasu. Upierzenie samic nie jest imponujące, dominuje kolor szary, aby wkomponować się w otoczenie. Młodsze samce przypominają samice, a osiągnięcie rajskich, przepięknych kolorów zajmuje im około 7 lat.

? Pożyteczne zwierzęta

Ptaki te są bardzo pożyteczne, ponieważ są siewcami lasu i dżungli. Najpierw jedzą owoce i nasiona, których nie trawią. Z odchodami na ziemię spadają nasiona, które po jakimś czasie zaczynają kiełkować.

Ciekawostką jest, że koronę z piór cudowronek nosi król Nepalu.

zdjęcie: twitter.com
zdjęcie: i.pining.com
zdjęcie: creagrus.home.montereybay.com
zdjęcie: creagrus.home.montereybay.com
zdjęcie: creagrus.home.montereybay.com
zdjęcie: bestiarumvocabulum.wordpress.com
zdjęcie: istockphoto.com
zdjęcie: istockphoto.com
zdjęcie: istockphoto.com
zdjęcie: istockphoto.pl
zdjęcie: istockphoto.com

Jesteś z Krakowa? Koniecznie zerknij do f7krakow.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie zerknij do 
f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie zerknij do 
f7warszawa.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie zerknij do 
f7lodz.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie zerknij do f7poznan.pl
Jesteś z innego miasta? Koniecznie zerknij do 
f7city.pl