Czego ludzie mogą się nauczyć od mrówek?

0
719

Czy wiesz, że mrówki stanowią 25% całego żywego świata planety Ziemia? 

Na każdą osobę przypada co najmniej milion pracowitych owadów. Ich świat jest nie mniej skomplikowany niż nasz, ale mrówki radzą sobie z codziennymi obowiązkami znacznie sprawniej niż ludzie. 

Na pewno możemy się od nich wiele nauczyć – zdrowego stylu życia, osiągnięć sportowych, architektury, logistyki i umiejętności życia w dużym, przyjaznym zespole.

pixabay.com

Wysportowane mrówki

Małe mrówki maszerujące w szeregu mogą przenosić jedzenie, ziarenka piasku, a nawet małe kamyczki, które są wielokrotnie większe od ich własnych rozmiarów z powrotem do swoich kolonii.

Afrykańska mrówka polna może unieść ładunek 5000 razy cięższy od siebie – to równowartość 300 ton dla zwykłego człowieka. 

Do tego mają niesamowicie wytrwałe kończyny, dzięki czemu azjatycka mrówka może unieść 100-krotny ciężar na wyciągniętych nogach, poruszając się do góry nogami na śliskim szkle! 

Mrówki mistrzami urbanistyki

pixabay.com

Na wybrzeżu Morza Śródziemnego znaleziono kolonię mrówek o długości 6000 km. Nie metrów, ale kilometrów – ogromna formacja, w której żyje co najmniej miliard mrówek jest czymś, co można nazwać „związkiem suwerennych mrowisk”.

Z zewnątrz jest to bardzo podobne do ludzkiej Unii Europejskiej, tylko że wszystko jest dużo lepiej zorganizowane, na przykład nie ma wyborów i politycznych przepychanek.

Mrówki w przeważającej części żyją w warunkach prawdziwego komunizmu w połączeniu z demokracją.

Jeśli mrówka musi sama rozwiązać problem, który przekracza jej siłę, używa języka feromonów, aby przyciągnąć jak najwięcej swoich towarzyszy. I nikt nie prosi o pensję, nie narzeka na przepracowanie i nie marzy o rozwoju kariery.

Czytaj: Widoki jak z bajki! Piękne niebo w Bukowinie Tatrzańskiej

Zaradne mrówki

pixabay.com

Mrówki nauczyły się wydobywać leki i antybiotyki ze swojego środowiska. W Ameryce Południowej od razu budują mrowiska przy użyciu żywicy przeciwdrobnoustrojowej, w Australii organizują produkcję pożytecznych grzybów do zwalczania szkodliwych, wywołujących drozd, a w północnej Europie mrówki jedzą pokarmy o wysokim stężeniu nadtlenku wodoru, jeśli zachorują.

Niektóre gatunki mrówek praktykują „samokwarantannę” – chory osobnik dobrowolnie opuszcza kolonię, aby nie zarażać innych. Inne, jak afrykańskie mrówki Matablés, używają ambulansów do ewakuacji ofiar z pola bitwy termitów. 

A statystyki mówią, że w przypadku, kiedy mrówka straciła łapę, ma wszelkie szanse na przeżycie i przyniesienie korzyści kolonii. Mrówki robotnice mają zwyczaj odpoczywania, zanim się zmęczą, pozwalając sobie na „minutę snu” do 250 razy dziennie, dzięki czemu są zawsze wypoczęte i pełne wigoru.

Czytaj: 12 roślin, które mogą Cię chronić przed kleszczami

Logistyka mrówek

pixabay.com

O dziwo, mrówki nie wiedzą, czym są korki, nawet jeśli w tym samym czasie poruszają się tysiące osobników. 

Niemieccy biolodzy sądzili, że rozpracowali mechanizm kontroli ruchu i podwoili liczbę mrówek w ruchliwym miejscu do testowania. A potem nie mogli uwierzyć własnym oczom – mrówki zorientowały się i zaczęły poruszać się o 50% szybciej. I nie potrzebują drogowskazów, mrówki mają doskonałą pamięć topograficzną.

Mrówka ogrodniczka

Przez rok na jednym placu 1-kilometrowa kolonia mrówek może zaorać do 50 ton ziemi, mądrze nawożąc, napowietrzając glebę i usuwając pasożyty ze swojego terytorium. 

Robią to od milionów lat, o czym świadczą skamieliny znalezione głęboko w podziemnych jaskiniach. Dziś znamy 200 odmian mrówek „od ogrodów, pól i gospodarstw”, gdzie hodują i przechowują produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Sztuka walki mrówek

pixabay.com

W walce z dowolnym wrogiem mrówki wyróżniają się 2 czynnikami. Po pierwsze, nie mają oficerów, logistyków ani tchórzy, są tylko bohaterscy ochotnicy na czele, z których każdy walczy z całą odwagą. 

Po drugie, mrówki są niezwykle zaradne. Jedne polegają na sile fizycznej i sile swoich żuchw, inne wynalazły najsilniejszą truciznę, a jeszcze inne… nauczyły się eksplodować. Mrówki kamikadze rozrywają swoje ciała, aby przykleić lepką substancję wokół wroga i spowolnić go. Mrówki znane są ze swego poświęcenia dla kolonii.

johannesfloe.com – Art to remember