Czemu cytryny pływają w wodzie, a limonki toną?

0
1218
Czemu cytryny pływają w wodzie, a limonki opadają na dno? Zdjęcie: Pixabay

Dlaczego cytryny unoszą się w wodzie, a limonki nie?

Jeśli jesteś kimś, kto zwykle napełnia wodę owocami, być może zauważyłeś, że większość owoców w Twojej szklance unosi się na górze, tworząc kolorową i zachwycającą kombinację.

Jednak czy zwróciłeś kiedyś uwagę, że plasterki cytryny unoszą się na wodzie, podczas gdy plasterki limonki opadają na dno szklanki? Czy zarówno cytryna, jak i limonka nie powinny się unosić?

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Obojętnie, czy owoce są całe, obrane, czy pokrojone w plastry, mechanizm zawsze jest ten sam – cytryny są na górze, a limonki pozostawały stosunkowo blisko środka/dna szklanki.

Czytaj: Pięć korzyści zdrowotnych wynikających z picia wody z cytryną

Pixabay

Dlaczego więc cytryny unoszą się na wodzie, a limonki toną?

Ponieważ limonki są gęstsze niż cytryny, opadają na dno szklanki, podczas gdy cytryny unoszą się na górze.

Powodem, dla którego limonki toną, a cytryny pływają, jest gęstość lub masa na jednostkę objętości. Przedmiot będzie unosił się, jeśli jest mniej gęsty niż ciecz, w której jest umieszczony, i zatonie, jeśli jest gęstszy niż ciecz, w której jest umieszczony. Zarówno cytryny, jak i limonki mają gęstość bardzo zbliżoną do wody, więc można się spodziewać, że obydwie unosiłyby się na wodzie. Jednak limonki są nieco gęstsze niż cytryny, dlatego toną, a cytryny pływają” – powiedziała Sarah Downs.

Czytaj: Kiszone cytryny – marokański przysmak, który przygotujesz sama w domu. To będzie HIT!