Człowiek wilkowi wilkiem

0
830
Wilk jest bezpośrednim przodkiem psa, jednak wygląda inaczej, niż większość współczesnych ras psów. Zdjęcie: pixabay.com

Często można usłyszeć straszną historię o wilkach. Szczególnie w miejscowościach położonych blisko lasów miejscowi twierdzą, że wspomniane zwierzęta atakują ludzi i zwierzęta z pobliskich gospodarstw.

Jaka jest prawda dotycząca tych pięknych dzikich zwierząt? Czy naprawdę są tak groźne?

Jak się okazuje o żadnym innym gatunku nie powstało tyle nieprawdziwych opinii. W mediach funkcjonują one często jako fakty, wprowadzając odbiorców w błąd. W tym miejscu chciałabym przedstawić kilka faktów dotyczących wilków. Przemilczmy temat nieprawdziwych opinii.

Po pierwsze – wilki są bardzo płochliwe. Oznacza to, że zwierzęta te unikają człowieka, gdyż zwyczajnie się go boją. Krótko mówiąc, to nie ludzie wilków, a wilki ludzi powinny się bać.

Po drugie – wilki są aktywne nocą i nie atakują zwierząt hodowlanych. Przypadki, że wilki atakują zwierzęta gospodarskie należą do wyjątków. W lasach jest wystarczająca ilość zwierzyny łownej dla wilków. Jelenie, sarny, łosie, a także dziki stanowią dla wilków pokarm w naturalnych warunkach.

Wilki zamieszkujące Polskę mają najczęściej umaszczenie płowo-beżowe, z brązowo-czarnym grzbietem i mocno rudym tyłem uszu i głowy. Zdjęcie: pixabay.com

Po trzecie – ochrona wilków jest niezbędna do przetrwania tego gatunku. Wilki giną z ręki kłusowników zastawiających wnyki bądź używających broni palnej. Wilki, co podkreślają ekolodzy nie poradzą sobie bez ochrony.

Po czwarte – wilki są zwierzętami niezwykle rodzinnymi. Wilcza rodzina składa się z jednej pary rodzicielskiej oraz jej potomstwa. Czasami członkami rodziny jest siostra lub brat jednego z rodziców. W Polsce wilcze rodziny liczą sobie zazwyczaj od czterech do dwunastu osobników. W wilczych parach nie ma rozwodów. Jeśli dochodzi do rozpadu wilczej rodziny to głównie na skutek śmierci jednego lub obu partnerów, w ogromnej większości spowodowanej przez człowieka.

Czytaj: Największy europejski kot zamieszkał w Bieszczadach. Zobaczcie nagranie z wideo pułapki.

Może ten wilk nie jest wcale taki zły?

Może, co podkreślają ekolodzy wilk jest sprzymierzeńcem leśników i rolników. Zmniejszając liczebność dużych ssaków roślinożernych ogranicza szkody spowodowane przez wspomniane zwierzęta.

Kto tu komu jest wilkiem? Wilk człowiekowi czy człowiek wilkowi?

Czytaj: Najpiękniejsze parki narodowe świata