Czterech wiolonczelistów gra „Bolero” Ravela na jednej wiolonczeli

0
194
Jedna wiolonczela, czterech wiolonczelistów i niesamowity wyczyn muzyczny. Źródło: Classic FM/Facebook

Niektóre kompozycje są tak wszechobecne, że są rozpoznawalne już w pierwszych taktach, nawet przez osoby, które nie są miłośnikami muzyki.

Bolero” francuskiego kompozytora Maurice’a Ravela jest jednym z tych utworów, znanym z nieustępliwego werbla, który stopniowo buduje napięcie od słodkiej, prostej melodii do wspaniałego, kwitnącego punktu kulminacyjnego.

Ravel napisał utwór dla przyjaciółki, rosyjskiej tancerki baletowej Idy Rubinstein, będąc na wakacjach na krótko przed tournée po Ameryce Północnej w 1928 roku.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Według Classic FM kompozytor miał właśnie iść popływać, kiedy zawołał przyjaciela do fortepianu i zagrał prosty motyw jednym palcem, mówiąc: „Nie sądzisz, że ma to uporczywą jakość? Spróbuję to powtórzyć kilka razy bez żadnego rozwoju, stopniowo zwiększając orkiestrę najlepiej jak potrafię”.

Zrobił to, z ogromnym sukcesem – i z poświęceniem biednego perkusisty, któremu powierzono powtarzanie tego samego wzorca 24-taktowego w całym utworze, co dało oszałamiającą sumę 5144 uderzeń werbla. Podczas gdy w miarę rozwoju utworu pojawiają się różne instrumenty, tworząc nagromadzony dźwięk, który ostatecznie obejmuje pełną orkiestrę symfoniczną, jednostajny rytm na werblu nigdy nie ma przerwy. Perkusista gra w kółko ten sam rytm, stopniowo zwiększając głośność.

Czytaj: Niesamowite zdjęcia z wnętrza wiolonczeli

Ale czym byłoby „Bolero” bez charakterystycznego werbla? Albo nagromadzeniem orkiestry? A gdyby ktoś zagrał „Bolero” tylko na jednym instrumencie? A jeśli kilka osób zagra na tym samym instrumencie? Czy to w ogóle zadziała?

Takie eksperymentowanie ze znanymi utworami może być ryzykowne. Ale czterem wiolonczelistom udało się dokonać niesamowitego wyczynu, wykonując wspólnie „Bolero” na jednej wiolonczeli. Chociaż nie jest to pełny 15-minutowy utwór, to gwarantują nam niesamowite wrażenie, jak bogaty i pełny jest ten utwór na tylko tym jednym instrumencie.

Oglądanie wiolonczelistów fizycznie koordynujących grę jest czystą rozrywką, pięknie wykonaną.

Czytaj: Łódź Design Festival w tym roku pod hasłem RE:GENERACJA

Ciesz się tym niesamowitym występem Wiener Cello Ensemble 5 +1: