Czujniki drogowe wykrywające zanieczyszczające pojazdy

0
269
Zdjęcie: pl.freepik.com

Zanieczyszczenie Hongkongu spadło dzięki czujnikom drogowym wykrywającym zanieczyszczające pojazdy.

Środek wykrywania zanieczyszczeń wdrożony przez Hongkong w 2014 r. spowodował drastyczny spadek poziomu zanieczyszczenia w całym mieście.

W dążeniu do zwalczania zanieczyszczenia powietrza wdrożono nowy system, który szukał zanieczyszczających pojazdów. Działało to za pośrednictwem czujników zainstalowanych na rampach autostradowych, które wykorzystywały wiązki podczerwieni i UV do wykrywania poziomu tlenku węgla, tlenku azotu i węglowodorów w rurach wydechowych przejeżdżających pojazdów.

Kamery obok tych czujników rejestrowały tablice rejestracyjne pojazdów, które powodowały zanieczyszczenie, o czym informowano właścicieli. Właściciele musieli albo naprawić pojazd i zdać test emisji, aby móc ponownie używać ten sam pojazd na drogach, albo całkowicie zmienić pojazd na nowy.

Czytaj: Nowa atrakcja w Centrum Szyfrów Enigma!

Od czasu wdrożenia tego nowatorskiego systemu we wrześniu 2014 r. miasto doświadczyło ogromnego spadku poziomu zanieczyszczenia.

Na podstawie analizy przeprowadzonej przez Yuhana Huanga z University of Technology Sydney, od tego czasu systemy wykryły ponad 16 000 pojazdów o wysokiej emisji. 96 procent pojazdów naprawiono i przeszły one obowiązkowy test emisji.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Od tego czasu w Hongkongu nastąpiła znaczna poprawa jakości powietrza. W 2015 roku, na podstawie niezależnego monitoringu, miasto stwierdziło, że średnie stężenia tlenku węgla i tlenków azotu spadły odpowiednio o 26 i 27 procent w porównaniu do poziomu z 2012 roku.

Dane z innego programu monitorowania przeprowadzonego przez Inwentaryzację Emisji Zanieczyszczeń Powietrza w Hongkongu wykazały, że w latach 2012-2015 emisje tlenku węgla i tlenku azotu z transportu drogowego spadły odpowiednio o 50 i 34 procent.

Czytaj: Japonia chce wyeliminować pojazdy napędzane benzyną do połowy 2030 roku

Według pierwszego autora, Yuhana Huanga, podczas gdy kilka krajów na całym świecie podejmuje wysiłki w celu zmniejszenia emisji, wdrożenie w Hongkongu jest pierwszym, które wykorzystuje je do celów egzekwowania prawa. Nalega, aby technologia była używana w innych krajach, ponieważ jest to opłacalny i natychmiastowy sposób na oczyszczenie powietrza.

„To pierwsze tego rodzaju badanie, które łączy pomiary emisji spalin na miejscu z działaniami następczymi w zakresie naprawy pojazdów o wysokim poziomie zanieczyszczeń. Dostarcza informacji dla decydentów nie tylko na temat monitorowania, ale także wdrażania programów egzekwowania prawa” – powiedział Huang.

„Skupienie się na niewielkiej części wysokoemisyjnych pojazdów do kontroli znacznie zmniejsza koszty i czas naprawy zarówno dla rządu, jak i właścicieli pojazdów, w porównaniu z pasywnym pobieraniem próbek lub okresową kontrolą” – dodał.