Czy ekran telefonu może spowodować zmarszczki?

0
189
Jakie skutki uboczne niesie ze sobą używanie telefonu komórkowego, czy współcześnie smartfonu? Zdjęcie: pl.freepik.com

Nadużywasz smartfona? Przeczytaj, czym to grozi.

Okazuje się, że zbyt długie wpatrywanie się w telefon może wywołać zmarszczki! Nadmierne niebieskie światło może „przyspieszyć proces starzenia”, ostrzegają naukowcy.

Badania naukowe sugerują, że zbyt długie wpatrywanie się w telefon może powodować zmarszczki — po wykryciu niebieskiego światła z urządzeń może przyspieszyć starzenie się.

Prawie każdy dorosły w świecie zachodnim jest codziennie narażony na niebieskie światło z telefonów, komputerów roboczych i telewizorów.

Ale teraz naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie odkryli, że gdy muszki owocowe są wystawione na jaskrawe światło przez 14 dni, wykazują oznaki upośledzenia funkcji komórek i neurodegeneracji – lub starzenia.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Dr Jadwiga Giebultowicz, biolożka, która kierowała badaniami, ostrzegała, że może to mieć „szkodliwy wpływ na szeroki zakres komórek w naszym ciele”.

„Nasze badanie sugeruje, że unikanie nadmiernej ekspozycji na światło niebieskie może być dobrą strategią przeciwstarzeniową” – dodała.

Czytaj: 7 sposobów, w jakie smartfon może szkodzić zdrowiu

Wcześniejsze badania ostrzegały, że zbyt długi czas przed ekranem zwiększa ryzyko otyłości i problemów ze zdrowiem psychicznym. Istnieją również obawy, że niebieskie światło męczy oczy, prowadząc do niewyraźnego widzenia, zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy – i zakłóca rytm dobowy, utrudniając zasypianie. Wiele urządzeń ma już wbudowane mechanizmy pozwalające użytkownikom na redukcję emitowanego przez nie niebieskiego światła.

Czytaj: Tyle przed snem odłóż smartfon, aby się wyspać

Zdjęcie: pl.freepik.com

W badaniu — opublikowanym w czasopiśmie Frontiers in Aging — naukowcy podzielili muszki owocowe na dwie grupy.

Jedna grupa była wystawiona na niebieskie światło nieprzerwanie przez dziesięć lub 14 dni, podczas gdy druga była trzymana w ciągłej ciemności.

Muchy zostały następnie zabite, a naukowcy zbadali komórki w ich głowach pod kątem różnic.

Muszki narażone na niebieskie światło przez 14 dni miały wyższy poziom chemicznego bursztynianu – co sugeruje upośledzenie produkcji energii.

Miały również niższy poziom glutaminianu – kluczowego dla komunikacji między komórkami – który, jak powiedzieli naukowcy, wskazuje na początek neurodegeneracji.

Muchy były wystawione na znacznie silniejsze niebieskie światło niż te emitowane przez telefony i laptopy. I były pod nim nieprzerwanie przez 14 dni — a nie tylko kilka godzin.

Ale naukowcy powiedzieli, że ich wyniki sugerują, że światło może wywołać zmiany w komórkach, które przyspieszają starzenie. Zasugerowali nawet, że niebieskie światło może spowodować „przedwczesną śmierć”.

„Diody LED stały się głównym oświetleniem ekranów wyświetlaczy, takich jak telefony, komputery stacjonarne i telewizory, a także oświetleniem otoczenia, dlatego ludzie w rozwiniętych społeczeństwach są narażeni na niebieskie światło poprzez oświetlenie LED przez większość ich czuwania” – powiedziała dr Giebultowicz.

„Sygnalizujące substancje chemiczne w komórkach much i ludzi są takie same, więc istnieje możliwość negatywnego wpływu niebieskiego światła na ludzi” – dodała.

Czytaj: Nowe punkty wypożyczania rowerów elektrycznych w Krakowie

„Wyniki tych badań sugerują, że przyszłe badania z udziałem komórek ludzkich są potrzebne, aby ustalić, w jakim stopniu komórki ludzkie mogą wykazywać podobne zmiany w metabolitach zaangażowanych w wytwarzanie energii w odpowiedzi na nadmierną ekspozycję na światło niebieskie”.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Naukowcy wykazali wcześniej, że muchy wystawione na działanie światła niebieskiego „włączają” geny, aby chronić je przed stresem.

Odkryli również, że muchy trzymane w ciemności mają tendencję do dłuższego życia.

Według szacunków Amerykanie spędzają codziennie pięć i pół godziny wpatrując się w telefony i kolejne trzy godziny przed telewizorem. Polacy wypadają jeszcze gorzej. Spędzamy przed ekranami ponad 10 godzin dziennie, a w weekendy jeszcze więcej!

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Istnieje coraz więcej badań, które udowadniają, że zbyt długie spędzanie czasu przed niebieskim światłem może zaszkodzić naszemu zdrowiu – i utrudnić zasypianie.

Kilka badań ostrzegało, że może to uszkodzić zegar dobowy – biologiczny zegar, na którym działają wszystkie komórki, aby określić porę dnia.

Czytaj: 3 poważne powody, dlaczego musisz przestać używać smartfon w nocy

W czerwcu naukowcy z Bay Area zasugerowali nawet, że niebieskie światło może uszkodzić obronę immunologiczną oka, zwiększając ryzyko problemów z oczami.

Tak czy inaczej, warto jak najrzadziej korzystać z telefonu komórkowego dla naszego zdrowia. Obojętnie, czy chodzi nas o zdrowie oczu, mniejszą ilość zmarszczek, niezaburzenie snu czy cokolwiek innego. Wyjdzie nam to na dobre, a pokusa jest ogromna, ponieważ coraz więcej ludzi woli telefon zamiast drugiego człowieka.