Czy istnieje życie bez podjadania? Odpowiadamy!

0
666
źródło: pixabay.com

Wielu z nas przyłapuje samych siebie na tym, że nie potrafi żyć bez podjadania. Podjadanie wyznacza rytm naszego życia, sprawia że czujemy się lepiej, jest swoistego rodzaju pocieszycielem. Zdarza nam się podjadać nie tylko wtedy kiedy czujemy głód, ale kiedy np. dotykają nas nieprzyjemne uczucia: ból, smutek, złość, frustracja. Zajadanie emocji jest popularne zwłaszcza wśród ludzi cierpiących na nerwicę, ale sporadycznie robi tak praktycznie każdy… 

Czas przyjrzeć się temu, co możemy zrobić, by ograniczyć podjadanie.

1. Dostrzeżenie problemu

Żeby móc cokolwiek zmienić, trzeba najpierw dostrzec problem. Przyznać się przed samym sobą do tego, że owszem podjada się… i to nie tylko zdrowe przekąski, ale słodycze i fast foody. Jeżeli podjadasz nie tylko podczas imprezy, kiedy głupio nie skosztować nic z obficie zastawionego stołu, ale i wtedy, gdy jesteś sam, nudzi ci się lub jesteś zły – czas to zmienić. Kiedy przyznasz przed samym sobą, że owszem masz problem, łatwiej będzie podjąć pierwsze kroki ku zmianie na lepsze. 

2. Ustal pory spożywania posiłków

I niech to będą codziennie te same godziny (ewentualnie z drobnymi zmianami). Wiadomo, że nic się nie stanie, kiedy zjesz minutę po 7, ale jak ustalisz już śniadanie o 7, to jest to ciągle 7 a nie 12. Organizm w ten sposób przyzwyczai się do tego, że otrzymuje jedzenie o stałych porach i nie będzie dla niego problemem powstrzymanie się od przekąsek między głównymi posiłkami.  Posiłki mogą być 3, a może być 5, wszystko zależy od twoich potrzeb i życia jakie prowadzisz. Jeżeli od śniadania do obiadu trudno Ci wytrzymać bez podjadania, zaplanuj zdrowe drugie śniadanie. 

źródło: pixabay.com

3. Delektuj się jedzeniem

Oprócz tego, że z góry zaplanujesz co zjesz, spożywaj to wolno, rozkoszuj się i napawaj smakiem. Dzięki temu, że będziesz jeść wolniej, szybciej poczujesz się syty. Stawiaj nie tylko na sam smak, ale również na wygląd jedzenia, estetykę stołu, to sprawi że unikniesz lub chociaż ograniczysz potrzebę nadmiernego zapychania się.

4. Nie przechowuj zapasów słodkich przekąsek w szafce

Sama świadomość, że posiadasz jakieś słodkie batony, może sprawić że po nie sięgniesz. Gdy nie będziesz ich miał, możliwe że obejdziesz się bez nich. A jeśli już naprawdę nie będziesz mógł wytrzymać, będziesz zmuszony, by ruszyć się do sklepu. A przecież ruch to zdrowie. 🙂

5. Przygotuj gamę zdrowych przekąsek – zastępników.

O ile lepiej unikać nawet podjadania migdałów, to zdecydowanie lepiej sięgnąć właśnie po nie, aniżeli po chipsy. Podobnie lepiej zjeść między posiłkami jabłko niż czekoladowego batona. Rozsądniej mieć przygotowany w lodówce jogurt grecki naturalny, niż dosładzany truskawkowy. Oraz korzystniej wyjdziemy, częstując się gorzką czekoladą niż tą mleczną. Najlepsze dozwolone przekąski to jednak warzywa. Marchewka posiadająca niski indeks glikemiczny z powodzeniem zastąpi Ci kalorycznego batona. Zaś seler naciowy, będący źródłem antyoksydantów w roli przekąski spisze się o wiele lepiej od miski chipsów.

Każdego dnia powinniśmy jeść 5 porcji warzyw i owoców.

6. Znajdź inne sposoby na relaksację.

Jeżeli podjadanie było twoją typową reakcją na stres, postaraj się znaleźć jakieś zastępniki. Niech to będą ćwiczenia fizyczne, słuchanie muzyki, malowanie. Jeżeli zawsze, odczuwając nieprzyjemne uczucia, twój mózg przede wszystkim szukał rozwiązania i pomocy w jedzeniu, przestaw go, aby tym razem myślał o czym innym. Skup się na innych, przyjemnych rzeczach poza jedzeniem, a może z czasem słodkie przekąski, przestaną mieć dla ciebie jakiekolwiek znaczenie.

Sauna sucha to idealny sposób na odreagowanie stresu i zmęczenia. Zdjęcie: pixabay.com

Dokładniej o tym dlaczego nie tyjemy od głównych posiłków, ale właśnie od przekąsek dowiesz się właśnie TUTAJ.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ!