Czy jedna książka może zakłócić fundament muru z cegły?

0
896

Ile mocy mieści w sobie jedna książka? To główne pytanie o unikalną instalację meksykańskiego artysty Jorge Mendeza Blake’a.

Meksykański artysta Jorge Méndez Blake od lat w swej twórczości zajmuje się wpływem literatury na społeczeństwo. Robił już instalacje inspirowane twórczością George’a Pereca, Itala Calvina, Juliusa Verne’a i Jorge Luisa Borgesa. Najsłynniejszą i najbardziej sugestywną jego pracą jest jednak „Zamek” (w oryg. „El Castillo”).

W swoim projekcie z 2007 r. o nazwie „Zamek” (nazwany na cześć Zamku Franza Kafki) Mendez Blake zbudował pojedynczą ścianę z cegieł – o długości 23 m i wysokości 4 m – bez zaprawy.

Każda cegła została ułożona równomiernie, jak w przypadku każdej ściany, ale Blake dodał niezwykły element w podstawę ściany: egzemplarz książki Franza Kafki pod tytułem, jakby inaczej „Zamek”. W związku z tym cała ściana balansuje niepewnie na jednej książce.

Czytaj: Najpiękniejsze biblioteki z całego świata

Chociaż wstawienie książki wydaje się samo w sobie dość sprytne, to właśnie jej obecność na ścianie jest genialna. Cegły wyginają się i kształtują wokół książki, tworząc nierówności i piękną niedoskonałość w ścianie.

Celem tego zabiegu jest zobrazowanie wpływu, jaki pojedyncza siła ma na całość konstrukcji. Tym samym artysta pokazał, jak ogromne znaczenie może mieć jedna powieść i jak jej minimalna obecność materialna może stać się obecnością o monumentalnym znaczeniu.

Czytaj: GALERIA HANDLOWA, W KTÓREJ SPRZEDAWANE SĄ TYLKO RZECZY UŻYWANE