Czy można wygrać z opryszczką?

0
972
źródło: apteline.pl

Opryszczka to wcale nie taki mały problem, jakby nam się mogło wydawać. Pomimo, że nie przybiera gigantycznych rozmiarów, pojawia się najczęściej w najbardziej zauważalnych miejscach jak okolice ust, nie tylko dając niezbyt przyjemne doznania estetyczne, ale i utrudniająca wykonywanie wielu czynności jak np. jedzenie. Problem polega na tym, że nie mamy świadomości skąd się bierze, a tym bardziej nie wiemy jak temu zapobiegać.

Opryszczka wargowa, zwana potocznie zimnem to nie tylko brzydko wyglądająca krostka. Zazwyczaj jej pojawienie łączy się z bólem, swędzeniem i ogólnym osłabieniem organizmu. Jest to choroba wywołana przez wirus opryszczki zwykłej typu 1 (HSV-1). Jak najbardziej można się nim zarazić…i to nie tylko przez całowanie, ale picie z tego samego kubka, stosowanie tego samego ręcznika i inne czynności, umożliwiające przeniesienie wirusa.

Jednym z uciążliwych objawów towarzyszących opryszczce jest silny ból. Może występować również osłabienie organizmu, a nawet gorączka.  Dodatkowo może pojawić się obrzęk okolicy ust z charakterystycznymi pęcherzykami, które w trakcie postępu choroby pękają tworząc nieestetyczne, bolesne nadżerki. Zanim jednak pojawią się pęcherzyki, osoba zarażona przez kilka dni odczuwa charakterystyczne pieczenie i mrowienie przeradzające się w bolesność. A że opryszczka wargowa umiejscowiona jest w niezwykle wrażliwych miejscach, ból może mieć charakter pulsujący, powodując mocną nadwrażliwość na całej twarzy.

Jeżeli zauważysz u siebie pierwsze objawy charakterystyczne dla opryszki, nie czekaj, tylko zacznij stosować zmienione miejsce specjalną maścią, a duża szansa na to że nieprzyjemne objawy ustąpią, a opryszczka zniknie szybciej.

Co gorsza, wyleczona opryszka może powracać. Opryszczkę wargową wywołuje bowiem wirus, który na zawsze pozostaje w organizmie osoby zarażonej. Ukryty w komórkach zwojów nerwowych, przechodzi w stan uśpienia do jego ponownej aktywacji. Nie jest zatem możliwe nabycie odporności na wirusa, czy też jego wydalenie z organizmu. Jeżeli opryszka nie pojawiła się u Ciebie wyłącznie raz, ale regularnie nawraca, zgłoś się do lekarza po leki przeciwwirusowe, które mogą (ale nie muszą) pomóc ewentualnym nawrotom opryszczki.

źródło: apteline.pl

Poznaj fazy pojawiania się i gojenia opryszczki wargowej:

  1. Pierwszą fazą i pierwszymi objawami opryszczki wargowej może być swędzenie i pieczenie skóry okolicy ust. Zauważyć można też zaczerwienienie skóry wokół ust.
  2. Kolejną fazą opryszczki jest pojawienie się niewielkich grudek wokół ust – mrowienie i świąd mogą stać się na tym etapie dokuczliwe, dodatkowo może pojawić się ból w okolicy ust. Krosty na ustach są bolesne – zwykle skupione w jednym miejscu, np. w kąciku ust.
  3. W trzeciej fazie opryszczki wokół ust lub na ustach pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym.
  4. W czwartej fazie rozwoju opryszczki, po ok. 7-10 dniach od momentu wystąpienia pierwszych objawów, pęcherzyki pękają. To zarazem etap o najwyższym ryzyku przenoszenia wirusa opryszczki wargowej. Z pęcherzyków uwalnia się płyn surowiczy.
  5. W piątej fazie opryszczki w miejscu pękniętych pęcherzyków pojawiają się nadżerki.
  6. Szósta faza opryszczki to czas gojenia się zmian – na nadżerkach wokół ust i na ustach tworzą się strupy. Po kilku dniach strupy samoistnie odpadają. (źródło: apteline.pl)

Poznaj prawdę na temat produktów typu FIT!

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się  tutaj.