Czy piloci linii lotniczych faktycznie latają samolotami?

0
90
Kto leci Twoim samolotem - pilot czy autopilot? Zdjęcie: Pixabay

Kiedy siedzisz w samolocie próbując dostać się z punktu A do punktu B, czy zastanawiałeś się kiedyś, kto nim steruje? Kiedy siedzisz na swoim miejscu, popijając kawę i oglądając film z pokładu samolotu, w kokpicie ktoś leci samolotem. Czy piloci linii lotniczych latają samolotem?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Przyjrzyjmy się różnym etapom lotu i zobaczmy, ile kontroli mają piloci.

Start i lądowanie

Start i lądowanie to najważniejsze momenty, w których pilot może sterować samolotem. Są to momenty, w których samolot jest najbardziej wrażliwy, a pilot musi być w stanie podjąć szybkie i zdecydowane działania, jeśli coś pójdzie nie tak.

Podczas startu pilot steruje samolotem popychając i ciągnąc za jarzmo sterowe. Dane wejściowe są przekazywane do wind samolotu, które regulują nachylenie nosa samolotu. Aby bezpiecznie wystartować, pilot musi utrzymywać określoną prędkość i trzymać dziób samolotu w górze.

Lądowanie jest jeszcze bardziej skomplikowane niż start. Pilot musi nie tylko kontrolować prędkość i pochylenie samolotu, ale także ustawić go w linii z pasem startowym i upewnić się, że ląduje płynnie. Ze względu na te wymagania lądowania są często najtrudniejszą częścią pracy pilota.

Czytaj: Ogromna inwestycja Rynair we Wrocławiu. Zatrudnią 200 osób

W powietrzu

Gdy samolot znajdzie się w powietrzu, pilot nie jest już odpowiedzialny za kontrolowanie prędkości i nachylenia samolotu. Zamiast tego odpowiedzialność spada na system autopilota.

Autopilot to komputer, który obsługuje latanie i sprzęt GPS samolotu. Pilot może zaprogramować autopilota, aby latał samolotem po określonej trasie i utrzymywał określoną prędkość i wysokość. Autopilot dokona drobnych korekt kursu samolotu, aby uniknąć złej pogody.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Pilot jest odpowiedzialny za monitorowanie postępów samolotu i upewnienie się, że wszystko przebiega zgodnie z planem lotu. Jednak gdy samolot znajdzie się w powietrzu, pilot może odetchnąć.

Zdjęcie: Pixabay

Piloci i latanie

Czy więc piloci linii lotniczych latają samolotem? To zależy od tego, co rozumiesz przez „latać”. Odpowiedź brzmi: nie, jeśli masz na myśli ręczne kontrolowanie prędkości i nachylenia samolotu podczas całego lotu. Jeśli masz na myśli monitorowanie postępów samolotu i upewnianie się, że wszystko idzie zgodnie z planem, odpowiedź brzmi tak.

Krótko mówiąc, za start i lądowanie samolotu odpowiedzialni są piloci. Muszą monitorować samolot, gdy jest w powietrzu, ale wtedy autopilot przejmuje kontrolę i wykonuje większość pracy.

Czytaj: 17-letnia pilotka ustanowiła rekord w samodzielnym locie dookoła świata

Tak czy inaczej, piloci mają wiele szkoleń i doświadczenia w lataniu samolotami. Mimo że mogą nie latać samolotem w każdej chwili, możesz mieć pewność, że wiedzą, co robią.