Czy ponowne zagotowanie wody w czajniku jest bezpieczne?

0
383
Czy woda gotowana wielokrotnie staje się niezdatna do spożycia? Jak zmieniają się jej właściwości? Postanowiliśmy to sprawdzić. Zdjęcie: pixabay.com

Pomyśl chwilkę, czy jak robisz sobie kawę bądź herbatę, to robisz ją z resztki wody, która jest w czajniku, czy wylewasz ją i wlewasz do czajnika świeżą?

Co się dzieje, gdy ponownie podgrzewasz wodę w czajniku?

Jeśli masz idealnie czystą, destylowaną i dejonizowaną wodę, nic się nie stanie, jeśli ją ponownie zagotujesz.

Jednak zwykła woda z kranu zawiera rozpuszczone gazy i minerały. Chemia wody zmienia się, gdy ją gotujesz, ponieważ powoduje to wypieranie lotnych związków i rozpuszczonych gazów.

Jest wiele przypadków, w których jest to pożądane. Jeśli jednak gotujesz wodę zbyt długo lub ponownie ją zagotowujesz w czajniku, ryzykujesz skoncentrowanie pewnych niepożądanych substancji chemicznych, które mogą znajdować się w Twojej wodzie. Przykłady bardziej stężonych i groźnych dla organizmu chemikaliów to azotany, arsen i fluor.

A prawda jest taka, że większość ludzi postępuje w ten sposób. Z pozoru wydaje się to korzystniejsze i mniej kosztowne – w końcu nie marnujemy wody, chronimy środowisko i oszczędzamy. Ale czy warto to robić kosztem zdrowia?

Zagotowanie wody w czajniku drugi raz sprawi, że związki i minerały poddane kolejnej obróbce cieplnej stają się toksyczne.

Czytaj: Ćwiczenia ruchowe i oddechowe w Operze Wrocławskiej dla osób po COVID-19

Czy ponownie zagotowana woda powoduje raka?

Istnieje obawa, że ponownie przegotowana woda może doprowadzić do raka. Ta obawa nie jest bezpodstawna. Podczas gdy przegotowana woda jest w porządku, zwiększenie stężenia toksycznych substancji może narazić Cię na ryzyko niektórych chorób, w tym raka.

Udowodniono, że azotany zmieniają się w rakotwórcze nitrozoaminy przyczyniające się do rozwoju białaczki i chłoniaka. Narażenie na arsen prowadzi do niepłodności, chorób serca, problemów układu nerwowego i wiąże się z niektórymi formami raka.

Czytaj: Oto, co się dzieje, gdy wrząca woda spotyka się z zimnym powietrzem

Nawet „zdrowe” minerały mogą się skoncentrować do niebezpiecznego poziomu. Na przykład nadmierne spożycie soli wapniowej, powszechnie występującej w wodzie pitnej i wodzie mineralnej, może prowadzić do kamicy nerkowej, stwardnienia tętnic, zapalenia stawów i kamieni żółciowych.

Kobiety w ciąży i osoby zagrożone niektórymi chorobami powinni unikać ponownego zagotowania wody, zamiast ryzykować koncentrację niebezpiecznych chemikaliów w wodzie.

Trzeba pamiętać, aby gotować tyle wody, ile faktycznie potrzebujemy. Jeśli zdarzy się nalać zbyt dużo, to aby jej nie marnować, można podlać nią rośliny.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org