Czy powinieneś jeść jajka?

0
162
Jajka są bardzo często wykorzystywane w naszej kuchni. Zdjęcie: pl.freepik.com

Jaja są sycące, a jednocześnie mają mało kalorii – jedno jajko dostarcza zaledwie 75 kcal energii. 

Jajko stanowi najlepiej przyswajalne źródło pełnowartościowego białka. Nie każdy wie, że żółtko jajka zawiera więcej białek niż białko.

Jajka zakwaszają organizm, dlatego zaleca się łączyć je ze szczypiorkiem, sałatą lub pomidorem, które mają właściwości zasadowe

Oto, jakie korzyści zdrowotne można przypisać jajkom:

1. Jajka oferują kompletne białko

Jedno jajko zawiera 6 gramów białka, z wszystkimi dziewięcioma „niezbędnymi” aminokwasami, budulcami białka. To ważne, ponieważ są to te, których Twój organizm nie jest w stanie sam wytworzyć. Białko jaja zawiera około połowy tego białka i tylko niewielką część tłuszczu i cholesterolu.

2. Jajka są pełne składników odżywczych

Oznacza to, że jajka zawierają więcej składników odżywczych – witamin, minerałów, aminokwasów – w przeliczeniu na kalorię niż większość innych produktów spożywczych. Zjedz jajko, a zapewnisz sobie:

  • wysokiej jakości białko;
  • selen;
  • fosfor;
  • cholina;
  • witamina B12;
  • wiele przeciwutleniaczy, które pomagają utrzymać zdrowe komórki.

3. Jajka pomagają Twojemu „dobremu” cholesterolowi

Ten „dobry” cholesterol, zwany HDL, wydaje się wzrastać u osób, które spożywają trzy lub więcej jaj dziennie. Oczywiście wzrasta również LDL, ten „zły” cholesterol, dlatego nie przesadzaj z ilością zjadanych jaj.

4. Jajka mogą obniżyć poziom trójglicerydów

Twój lekarz przetestuje cię pod tym kątem wraz z HDL i LDL. Niższe trójglicerydy są lepsze dla Twojego zdrowia. Spożywanie jajek, zwłaszcza tych wzbogaconych w niektóre kwasy tłuszczowe (takie jak omega-3), wydaje się obniżać poziom trójglicerydów.

Czytaj: Irlandzki pomnik w kształcie jajka. Nie zgadniesz co upamiętnia.

5. Jajka mogą obniżyć Twoje szanse na udar mózgu

Chociaż badania są różne, wydaje się, że codzienne jajko może obniżyć ryzyko udaru mózgu. W niedawnym chińskim badaniu ludzie, którzy spożywali jedno jajko dziennie, byli prawie o 30% mniej narażeni na śmierć z powodu udaru krwotocznego niż ci, którzy nie spożywali jajek.

Zdjęcie: pl.freepik.com

6. Jajka pomagają w kontroli porcji

Przy około 70 kaloriach na jajko dokładnie wiesz, co otrzymujesz. Ugotuj jajko na twardo i włóż do lodówki. Dodaj sałatkę, pomidor i kromkę chleba pełnoziarnistego i masz szybki, zdrowy lunch.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

7. Jajka są niedrogie

Licząc 80-90 groszy za sztukę, a takie ze wsi złotówkę za sztukę naprawdę jest to bardzo dobra cena za tak drogocenne białko. Dodaj do jajka kromkę chleba pełnoziarnistego, trochę awokado i pomidor, a otrzymasz posiłek godny króla za małą cenę. I nie musisz się martwić o cukier lub węglowodany, ponieważ jajka też ich nie zawierają.

8. Jajka dla zdrowego serca

W niedawnym chińskim badaniu ludzie, którzy jedli około 1 jajko dziennie, byli prawie o 20% mniej narażeni na rozwój chorób serca niż osoby niejedzące jajek.

Czytaj: Co było pierwsze, jajko czy kura? Znamy odpowiedź!

9. Jajka sprawiają, że czujesz się syty i najedzony

Zjedz je na śniadanie, a na dłużej poczujesz się syty. To sprawi, że będziesz mniej jeść w ciągu dnia. Na przykład nastolatki, które rano jedzą jajko, spożywają o 130 kalorii mniej w porze obiadu.

10. Jajka pomagają Twoim oczom

Lekarze wiedzą, że przeciwutleniacze luteina i zeaksantyna pomagają zapobiegać chorobom oczu, takim jak zaćma i związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej. Mają je też zielone, liściaste warzywa, takie jak szpinak i jarmuż. Ale jajka są lepszym źródłem. Dzieje się tak, ponieważ tłuszcz, który mają, ułatwia organizmowi wykorzystanie składników odżywczych.

11. Jajka pomagają wyostrzyć mózg

Jajka zawierają witaminę D, która jest dobra dla istoty szarej i trudna do pozyskania z pożywienia. I mają coś, co nazywa się choliną, co pomaga komórkom nerwowym (neuronom) rozmawiać ze sobą. Cholina jest również bardzo ważna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią ze względu na dużą rolę, jaką odgrywa w rozwoju mózgu.

wad

Brak postów do wyświetlenia