Czy w sypialni powinny znajdować się rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze?

0
242
Jest grupa roślin doniczkowych, które szczególnie warto mieć w sypialni. Zdjęcie: Pixabay

Jeśli drzewa uważa się za płuca Ziemi, czy rośliny doniczkowe mogą zachowywać się tak samo w domu na mniejszą skalę?

Wielu zwolenników zieleni zaleca utrzymywanie roślin domowych jako naturalnych systemów oczyszczania powietrza. Rośliny poprawiają zdrowie, a nawet sen. Ale możesz się zastanawiać: czy rośliny doniczkowe naprawdę oczyszczają powietrze, którym oddychasz? Czy będą pracować w sypialni, w której obecnie większość z nas pracuje, je i odpoczywa?

Warto mieć dużo roślin w domu. Przy odrobinie troski i uwagi możesz mieć rośliny oczyszczające powietrze, które poprawiają nastrój, redukują stres, poprawiają jakość powietrza i zachęcają do spokojnego snu. Na koniec sprawdź naszą listę roślin, które będą idealne do Twojej sypialni!

Rośliny do sypialni dają 4 kluczowe korzyści zdrowotne

Pixabay

1. Poprawiają nastrój

Od dawna wiadomo, że rośliny domowe, nawet te wymagające niewielkiej konserwacji, takie jak sukulent, poprawiają ogólny stan zdrowia. W szczególności prowadzą do pozytywnego wpływu na Twój temperament lub nastrój.

Na podstawie badań opublikowanych w Journal of Physiological Anthropology, interakcja z roślinami, takimi jak doniczkowe, dotykanie zielonych liści i wąchanie ich zapachów, sprawiła, że uczestnicy poczuli się później spokojniejsi i bardziej zrelaksowani w porównaniu z ich stanem po wykonaniu zadania komputerowego. Dane dotyczące ciśnienia krwi wykazały również, że poziomy były niższe po interakcji z roślinami. To prowadzi nas do następnej kluczowej korzyści.

2. Obniżają poziom stresu

Ponieważ rośliny prowadzą do bardziej ukojonego stanu, wiadomo również, że rośliny zmniejszają stres i niepokój. W badaniu opublikowanym w HortTechnology naukowcy wprowadzili rośliny w środowiska pracy, które często powodują stres. Uczestnicy z uwagą przyglądali się roślinom w przerwie od pracy lub aktywnie opiekowali się roślinami.

Posiadanie jednej lub dwóch roślin w sypialni sprawi, że będziesz odczuwać mniej stresu i niepokoju, zwłaszcza gdy będziesz dbać o rośliny. Celowe patrzenie na rośliny spowodowało nieznaczną redukcję stresu i niepokoju, ale aktywna opieka kwiatami doprowadziła do zmniejszenia stresu o 37%. Psychoterapeuta Joey Doherty wyjaśnił również, że gleba roślin domowych zawiera drobnoustroje, które działają jak naturalne antydepresanty.

Czytaj: Tysiące nowych roślin i drzewa przy alei Wielkopolskiej

Pixabay

3. Oczyszczają powietrze i usuwają zanieczyszczenia

Wbrew powszechnemu przekonaniu rośliny nie wytwarzają tlenku węgla. Zamiast tego rośliny filtrują powietrze w pomieszczeniach przez zielone liście i wychwytują szkodliwe toksyny. Te szkodliwe substancje chemiczne w powietrzu mogą obejmować benzen, formaldehyd, ksylen, toluen i trichloroetylen. Ponadto pochłaniają dwutlenek węgla oraz uwalniają tlen i parę wodną.

W rezultacie możesz cieszyć się czystym powietrzem i komfortowym poziomem wilgotności z prostej zieleni w sypialni. Czystsze powietrze może również zminimalizować ryzyko reakcji alergicznych, przeziębień i bólów głowy.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

4. Pomagają w spokojnym śnie

Przy wszystkich korzyściach zdrowotnych, jakie przynoszą rośliny doniczkowe, pośrednio pomagają one lepiej spać. Jakość snu poprawia się drastycznie wraz z jakością życia. Im zdrowszy jesteś Ty i Twój styl życia, tym lepiej śpisz.

Jednak niektóre rośliny pomagają szybko zasnąć, ale nie mają zdolności oczyszczania powietrza. Jeśli utrzymasz w sypialni zarówno rośliny nasenne, jak i oczyszczające powietrze, ten niedobór nie będzie problemem. Będziesz cieszyć się korzyściami z obu rodzajów.

Jak zachować i pielęgnować rośliny doniczkowe w sypialni?

Pixabay

Ucz się i zaspokajaj ich potrzeby

Skoro już wiesz, jak korzystne dla zdrowia i snu mogą być rośliny, jak dokładnie o nie dbasz? Nie musisz być ogrodnikiem, aby dbać o roślinę doniczkową. Wystarczy poszukać trochę wybranych roślin i dowiedzieć się, co im się podoba.

Wszystko zależy od rodzaju rośliny. Ogólnie rzecz biorąc, nawet mało wymagające w utrzymaniu rośliny potrzebują światła słonecznego, wody i dobrej gleby. Jednak niektóre rośliny wolą pośrednie światło słoneczne niż bezpośrednie. Inne wolą słabe warunki oświetleniowe. W międzyczasie niektóre będą chciały, aby ich gleba była stale wilgotna, podczas gdy inne będą chciały tylko trochę wody.

Czytaj: Ta roślina doniczkowa oczyszcza powietrze w mieszkaniu

Umieść je blisko łóżka

Rośliny doniczkowe możesz postawić na stoliku nocnym. Możesz również trzymać je w wiszących koszach przy łóżku. Będą wdychać dwutlenek węgla i skutecznie uwalniać tlen, będąc blisko Ciebie. Jeśli utrzymasz rośliny poprawiające sen, ich zapachy również szybciej doprowadzą Cię do głębokiego snu. Jakie są najlepsze rośliny do sypialni?

3 najlepsze rośliny oczyszczające powietrze do sypialni

1. Bluszcz pospolity

Ta szybko pnąca się roślina pochodzi z Europy i zachodniej Azji. Badania opublikowane na dorocznym spotkaniu American College of Allergy, Asthma and Immunology w Anaheim w Kalifornii w USA wykazały, że bluszcz usuwa z powietrza aż 94% fekaliów i aż 78,5% cząstek pleśni po 12 godzinach, dzięki czemu jest skuteczną rośliną oczyszczającą powietrze.

Bluszcz pospolity jest stosunkowo łatwy w utrzymaniu, ale może szybko rosnąć, więc po pewnym czasie go rozmnażaj lub przycinaj. Lubi tylko wilgotną glebę i pośrednie światło. Uważaj, jeśli masz zwierzęta lub dzieci, ponieważ liście są trujące.

Twitter, Twitter

2. Sansewieria gwinejska (Wężownica)

Ta roślina ma aż 70 gatunków, ale często można spotkać gatunek „język teściowej”. Należy pamiętać, że jest to roślina trująca dla ludzi i zwierząt. Wiadomo, że usuwa szkodliwe toksyny z powietrza i uwalnia tlen w nocy. Jest to bardzo tolerancyjna roślina, więc potrzebuje tylko słabych warunków oświetleniowych, co czyni ją świetną rośliną do wnętrz. Nie potrzebuje także dużo wody. Uważaj, aby jej nie przelać, ponieważ może to spowodować próchnicę korzenia.

Twitter

3. Aloe Vera

Słynąca ze swoich właściwości pielęgnacyjnych i leczniczych roślina aloesowa oczyszcza również powietrze. Jednak w porównaniu do dwóch poprzednich roślin, aloes lubi dużo światła słonecznego. Potrzebuje również dużych ilości wody co dwa tygodnie. Jest toksyczny dla zwierząt, więc trzymaj wszystkie zwierzęta z dala od aloesu.

Czytaj: Co aloes robi dla ciała i dlaczego nazywany jest rośliną nieśmiertelności?

Pixabay

3 najlepsze rośliny ułatwiające zasypianie w sypialni

1. Lawenda

Lawenda nie tylko ładnie pachnie, ale również skutecznie usypia. W oparciu o liczne badania lawenda pomaga się zrelaksować i ostatecznie zasnąć dzięki aromaterapii. Jednak pielęgnacja może być dość wymagająca. Lawenda potrzebuje dużo słońca, dużo wody i dobrze przepuszczalnej gleby. Jest również trująca dla zwierząt domowych.

Pixabay

2. Gardenia

Białe kwiaty gardenii pochodzą z Chin i Japonii. Niemieckie badania wykazały, że gardenie znacząco wpływają na neuroprzekaźnik GABA. Odpowiada on za podniecenie w mózgu, ale substancje chemiczne zawarte w gardeniach pomagają zasnąć. W rzeczywistości gardenie mogą działać tak samo silnie, jak niektóre chemiczne środki uspokajające.

Gardenie dobrze się rozwijają w ciągu czterech godzin jasnego, ale niebezpośredniego światła. Lubią również wysoki poziom wilgotności, więc od czasu do czasu spryskuj je wodą, zwłaszcza jeśli mieszkasz w obszarze o niskiej wilgotności.

Pixabay

3. Jaśmin

Powszechnie stosowany do herbat i olejków eterycznych, jaśmin działa również jako induktor snu, czasami znacznie skuteczniej niż lawenda! Odkrycie to pochodzi z badania Wheeling Jesuit University z 2002 roku, w którym uczestnicy wąchali jaśmin. Zgłaszali mniejszy niepokój, głębszy sen, a nawet lepsze wyniki w testach poznawczych.

Jednak nie wszystkie rośliny jaśminu są sobie równe. Tylko kilka roślin pachnie i potrzebują maksymalnie czterech godzin bezpośredniego nasłonecznienia wiosną i latem. Zimą preferowane jest pośrednie światło słoneczne. Dobrze rozwijają się również w glebie porowatej, która musi pozostać wilgotna.

pl.freepik.com

Ciesz się lepszym zdrowiem w domu dzięki oczyszczającym powietrze roślinom doniczkowym

Tak jak lasy działają jako oczyszczacze powietrza świata, rośliny doniczkowe mogą być również organicznymi oczyszczaczami powietrza w Twoim pokoju. Możesz wtedy cieszyć się wszystkimi korzyściami dla zdrowia i snu, jakie przynoszą, o ile zaspokajasz potrzeby roślin i w zamian utrzymujesz je w zdrowiu. Wybierz dowolną lub kombinację zalecanych roślin powyżej, a będziesz na dobrej drodze do oczyszczenia powietrza w sypialni.