Czy zastanawiałeś się, jak Twoje działania mogą wpłynąć na proces starzenia?

0
72
Oto lista rzeczy, które sprawiają, że szybciej się starzejesz. Zdjęcie: pl.freepik.com

9 rzeczy, które sprawiają, że starzejesz się szybciej.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak Twoje działania mogą wpłynąć na proces starzenia? Twój styl życia i nawyki mogą wpływać na ogólny stan zdrowia, co może prowadzić do przyspieszenia procesu starzenia.

Być może zauważyłeś zmianę w swoim nastroju lub masz mniej energii do załatwiania spraw. Lub nawet popadłeś w depresję lub niepokój w pewnym momencie z powodu różnych rzeczy. Te same czynniki mogą subtelnie sumować się również do procesu starzenia.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Starzenie się jest nieuniknione, a gdy się starzejemy, różne funkcje organizmu zaczynają spadać, powodując różne stany i zaburzenia. Wraz z wiekiem jesteśmy bardziej narażeni na problemy zdrowotne związane z sercem, nerkami, płucami, itp.

Oto kilka czynników, które mogą przyczyniać się do procesu starzenia:

1. Spożywanie alkoholu i tytoń

Obecnie powszechnie przyjmuje się, że palenie i picie mają niekorzystny wpływ na organizm, w tym powodują szybsze starzenie się niż to konieczne.

Główny składnik papierosów, tytoń, wiąże się z wczesnym starzeniem. Regularne palenie tytoniu jest silnie związane z wczesnym starzeniem się skóry i pojawianiem się zmarszczek na twarzy i ramionach.

Podobnie, regularne spożywanie alkoholu może przyspieszyć starzenie się, ponieważ zaburza zdrowie i funkcjonowanie różnych narządów.

Dlatego musisz przestać lub przynajmniej kontrolować palenie i spożywanie alkoholu, jeśli chcesz się starzeć powoli. Jeśli pozbycie się tych nawyków jest dla Ciebie wyzwaniem, zawsze możesz zwrócić się o profesjonalną pomoc. Istnieje wiele grup zdrowotnych i placówek, które mogą pomóc w pozbyciu się uzależnienia.

2. Wysoki poziom stresu

Stres negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne, metabolizm i wagę oraz sprzyja czynnikom przyspieszającym starzenie.

Przewlekły stres związany z pracą, konflikty w rodzinie lub inne przyczyny podnoszą ciśnienie krwi, zakłócają sen i powodują wybuchy trądziku. Wszystkie te choroby szkodzą naszemu starzeniu się. Według badań długotrwały stres może zmienić Twoje DNA.

Dlatego tak ważne jest posiadanie konstruktywnych sposobów radzenia sobie ze stresem, aby spowolnić proces starzenia. Możesz go zmniejszyć, poświęcając czas na odłączenie się od technologii i spacer na łonie natury. Twoje ciało to doceni, jeśli priorytetem będzie relaks.

Czytaj: Poznań zegarki z Biura Rzeczy Znalezionych sprzedaje na Allegro!

3. Nie picie wystarczającej ilości wody

Ciało przeciętnego człowieka zawiera około 70% wody, co czyni ją niezbędnym aspektem życia. Być może znasz już zalety picia wody. Dodaje energii, poprawia trawienie, smaruje stawy, kontroluje temperaturę ciała, osłania delikatne tkanki i nadaje skórze ogólny sprężysty wygląd i blask. Dodatkowo, ponieważ ma tak wiele pozytywnych skutków dla Twojego organizmu, promuje zdrowe starzenie się.

Z drugiej strony chroniczne odwodnienie, które występuje, gdy nie pijesz wystarczającej ilości wody, powoduje starzenie wewnętrzne i zewnętrzne. Twoja skóra zaczyna się przedwcześnie starzeć, ponieważ kolagen rozkłada się, tworząc drobne linie i zmarszczki. Pamiętaj więc, że picie większej ilości wody jest bardzo dobre dla Twojej skóry.

Czytaj: Co może się stać z Twoim ciałem, jeśli wypijesz odpowiednią ilość wody?

4. Siedzenie przez długie godziny

Osoby pracujące w biurze mogą spędzać dużo czasu w pozycji siedzącej. Nawet jeśli często ćwiczysz, siedzenie przez dłuższy czas może utrudniać krążenie krwi.

Według badań, spędzanie mniej czasu na siedzeniu i bycie bardziej aktywnym wydłuża nasze telomery, czapeczki ochronne, które zakrywają końce naszego DNA. Podczas stania i pozostawania aktywnym wydłużają się telomery, przyczyniając się do dłuższego, zdrowszego życia. Telomery to białka na końcach chromosomów, które chronią przed degradacją podczas podziału komórki, pomagając w powolnym starzeniu się.

Siedzenie przez długi czas zapobiega skurczom dużych mięśni szkieletowych, co może wpływać na metabolizm.

Ponadto zwiększa poziom trójglicerydów, niezdrowego rodzaju tłuszczu i lipoprotein o dużej gęstości, które obniżają poziom dobrego cholesterolu i przyspieszają proces starzenia.

Czytaj: Dużo siedzisz? Możesz wcześniej umrzeć, choć da się temu przeciwdziałać

5. Narażenie na światło słoneczne bez noszenia kremu z filtrem

Wszyscy znamy grozę bezpośredniego światła słonecznego i jego promieni UV. Ale czy wiesz, że wystawianie skóry na bezpośrednie działanie promieni słonecznych może w skrajnych przypadkach prowadzić do raka skóry? Przyspiesza to procesy starzenia i powoduje powstawanie zmarszczek na skórze. Dla skóry solarium i przebywanie na słońcu jest szkodliwe i może powodować brązowe plamy, a co najgorsze, raka skóry.

Naczynia krwionośne i komórki skóry w skórze mogą zostać osłabione przez zbyt dużą ekspozycję na promieniowanie UV, co daje skórzasty, suchy wygląd. Powoduje nawet rozpad kolagenu i przyspiesza proces starzenia. W ramach profilaktyki konieczne jest stosowanie kremów przeciwsłonecznych o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) jako codziennych rytuałów, takich jak mycie twarzy i mycie zębów.

Czytaj: Winogrona chronią skórę przed UV, działają jak filtr przeciwsłoneczny

6. Nadwaga

Nadwaga powoduje rozluźnienie skóry wokół twarzy, która traci elastyczność i wydaje się obwisła. Z czasem złogi tłuszczu na twarzy stają się cieńsze, a wraz z przybieraniem na wadze proces ten przebiega szybciej, przez co wyglądasz na starszą. To samo dzieje się z resztą ciała. Na przykład, jeśli masz nadwagę, Twoja tkanka tłuszczowa będzie stopniowo wzrastać w miarę upływu czasu.

Energia zmagazynowana w tłuszczu powoduje wyższy poziom hormonów, a skóra staje się grubsza i ciemniejsza, co powoduje szybsze starzenie się.

Czytaj: Dzieci z nadwagą mogą być bardziej podatne na demencję w starszym wieku

7. Niewystarczająca ilość snu

Epidemia niedostatecznego snu rozprzestrzeniła się na całym świecie. Powszechnie wiadomo, że niewystarczająca ilość snu wpływa na zdolność jasnego myślenia i zapamiętywania informacji. Zła jakość snu ma wpływ na nasze narządy i różne funkcje organizmu. Nasz układ odpornościowy, zdolność podejmowania decyzji, czas reakcji i inne krytyczne funkcje mózgu mogą ucierpieć z powodu powtarzających się zakłóceń snu. Zmniejsza to również elastyczność skóry, powoduje nierówną pigmentację i obrzęki pod oczami.

Wielu twierdzi, że wraz z wiekiem zmniejsza się ich potrzeba snu. Prawdą jest, że wraz z wiekiem zmienia się nasz rytm okołodobowy, zakłócając cykle snu. Ale zawsze można postarać się o więcej przestojów, aby zachować zdrowie i młodość.

Czytaj: 5 rzeczy, aby poprawić swój sen tej jesieni i zimy

8. Zła dieta

Starzenie się przyspiesza zła dieta bogata w kalorie, tłuszcze trans i tłuszcze nasycone. Podobnie możesz szybko się starzeć, jeśli spożywasz dietę bogatą w ultra przetworzoną żywność pełną cukru, oleju, skrobi i tłuszczów.

Zła dieta obejmuje spożywanie niewielkiej ilości owoców i warzyw i nie powinno dziwić, że częste spożywanie niezdrowej żywności jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Spowalnia nasz metabolizm, powoduje tycie, podnosi poziom podstawowego cholesterolu, powoduje cukrzycę, itp. Z drugiej strony dieta bogata w składniki odżywcze, bogata w błonnik i uboga w kalorie może spowolnić proces starzenia.

Czytaj: 7 produktów spożywczych, które przyspieszają starzenie się

9. Brak ćwiczeń

Osoby, które nie ćwiczą regularnie, mają wyższy wskaźnik chorób serca i innych chorób związanych ze starzeniem się.

Brak aktywności może prowadzić do cukrzycy, wysokiego poziomu cholesterolu, otyłości i chorób serca. Nasze ciała mogą doznać nieodwracalnych uszkodzeń i szybciej się starzeć, jeśli nie ćwiczymy wystarczająco dużo. Dlatego aktywność fizyczna jest pierwszym krokiem do zdrowego starzenia się. Podnosi poziom dobrych hormonów, takich jak testosteron, obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu, poprawia nastrój i reguluje ciśnienie krwi. Dodatkowo pomaga utrzymać prawidłową wagę i dłużej żyć.

Czytaj: 10 minut ćwiczeń codziennie może wydłużyć Twoje życie o 2 lata

Wniosek

Istnieje kilka świadomych rzeczy, które wszyscy możemy zrobić, aby spowolnić postęp starzenia, nawet jeśli nie można zatrzymać upływu czasu. Mamy nadzieję, że powyższe rzeczy przyniosą korzyści w zmianie sposobu prowadzenia zdrowszego życia zarówno teraz, jak i w przyszłości.