Czym jest strach i dlaczego go odczuwamy?

0
708

Wielu z nas w swoim dzieciństwie bało się ciemności. Pomimo, że tak naprawdę ciemność nic złego nam nie robiła. Wyobrażaliśmy sobie ukrywające się w niej potwory, które czyhają na nasze życie. To właśnie te wyobrażenia, a nie sam fakt zgaszenia w pokoju światła napawały nas trwogą. Być może teraz śmiejemy się ze swoich dziecięcych lęków, które wydają nam się być absurdalne  z perspektywy czasu. Jednak dzisiaj robimy dokładnie to samo – boimy się rzeczy, które w rzeczywistości nam nie zagrażają. Dlaczego tak mamy, co jest tego przyczyną i jak sobie z tym radzić? Zapraszam do lektury!

Mówiąc o strachu należałoby wspomnieć o tym, że w gruncie rzeczy lubimy się bać, jeżeli faktycznie nie zagraża to naszemu życiu. Stąd tak duża popularność horrorów i ekstremalnych sportów! Co ma jedno z drugim wspólnego? Wbrew pozorom bardzo dużo. W obu przypadkach działa ten sam mechanizm – zaraz po wyrzucie adrenaliny następuje wyrzut dopaminy – hormonu szczęścia. Tylko dlatego ludzie uzależniają się od rzeczy pozornie strasznych, ale będących źródłem adrenaliny. To dlatego tak często ludzie robią coś czego się boją. Poza tym strach zapowiada ulgę, która zaraz po nim ma nastąpić, po tym jak zdamy sobie sprawę, że straszna scena z horroru nie dzieje się naprawdę lub że udał nam się skok ze spadochronem, albo że przeraźliwy buldog, którego co dzień mijamy znajduje się za siatką.

źródło: pixabay.com
Strach to instynkt pierwotny, który ma nas przygotować do ewentualnego zagrożenia i w razie czego przed nim chronić. Dotyka nas w sytuacjach, które nasz mózg uznaje za zagrażające życiu i zdrowiu. I być może nie ma nic strasznego w tym jeżeli zgasimy światło w naszym pokoju. Ale gdybyśmy znaleźli się w ciemności na zewnątrz w każdym momencie może nas ktoś niespodziewanie zaatakować, gdyż ciemność stwarza doskonałe warunki do kamuflażu. To dlatego możemy odczuwać bardziej lub mniej nasilony strach przebywając w ciemności. Wielu ludzi na przykład boi się pająków. I o ile strach przed naszymi, istnieją pająki, które mogą nawet zabijać. Nasz mózg początkowo nie odróżnia, że to tylko nieszkodliwy pająk, ale traktuje go jako potencjalne zagrożenie. Gdyby tak nie było, moglibyśmy łatwo paść ofiarą jadowitego pająka, traktując go jako nieszkodliwego.
.
Co z tym strachem?
.
Dobrze jeżeli nauczysz się rozróżniać kiedy Twój strach jest uzasadniony, a kiedy jest tylko wytworem umysłu. Ale pozwól sobie odczuwać niepokój pod warunkiem, że  nie rujnuje ci życia. Zamiast mówić sobie, że to głupie iż się czegoś boisz, zastanów się co może stać u podstaw tego. Traktuj strach nie jako wroga, ale jako cenną informację o nas samych. Kiedy lepiej poznasz siebie, będziesz czuł się przy samym sobie bezpieczniej, a dzięki temu mniej się bał. Ale pamiętaj, strach to zupełnie naturalne i zdrowe uczucie. Pozwól mu istnieć, ale niech nie blokuje twojego działania. Powodzenia! 🙂
.
.
Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się  tutaj.