Czym jest zapylanie pszczół i jak to działa?

0
118
Pszczoły a zapylanie kwiatów i roślin. Zdjęcie: pl.freepik.com

Za każdym razem, gdy przechodzisz obok kwiatów lub tniesz kawałek owocu, musisz podziękować pszczołom. Te pracowite owady są odpowiedzialne za zapylanie roślin, co pozwala im się rozmnażać.

Tylko dlatego, że możemy jeść owoce lub oglądać kwiaty, nie oznacza, że Ty i ja rozumiemy zapylanie. Czym więc jest zapylanie pszczół i jak to działa? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Co to jest zapylanie?

Aby roślina mogła się rozmnażać, musi przenieść swój pyłek (zawierający materiał genetyczny) z części męskiej na żeńską. Ten proces to zapylanie i może przebiegać na kilka różnych sposobów.

Jednym ze sposobów jest zapylanie przez wiatr, które jest powszechne wśród traw. Pyłek jest bardzo lekki i może pokonywać duże odległości na wietrze. Ale ta metoda jest nieefektywna, ponieważ pyłek musi wylądować we właściwym miejscu na żeńskiej części rośliny.

Innym sposobem jest samozapylenie, które ma miejsce, gdy pyłek spada z męskiej części rośliny na żeńską część tej samej rośliny. Ta metoda jest bardziej wydajna niż zapylanie przez wiatr, ale nie daje najlepszego materiału genetycznego dla następnego pokolenia.

Trzecim i najskuteczniejszym sposobem jest zapylenie krzyżowe, które ma miejsce, gdy pyłek spada z męskiej części jednej rośliny na żeńską część innej. To zapylanie zapewnia roślinom mieszankę materiału genetycznego dla następnego pokolenia.

Czytaj: Mural we Wrocławiu jest jednocześnie hotelem dla pszczół

Pszczoły są jednym z głównych sposobów zapylenia krzyżowego. Kiedy pszczoła zbiera nektar z kwiatka, pyłek przykleja się do jej ciała. Pszczoła następnie przelatuje do innego kwiatu, a część pyłku ściera się, użyźniając roślinę.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Rodzaje pszczół

Na całym świecie istnieje ponad 20 000 gatunków pszczół, ale tylko niewielka ich liczba odpowiada za zapylanie roślin. Najpopularniejszym typem pszczół w Ameryce Północnej jest pszczoła miodna. Ludzie hodują te pszczoły dla miodu, ale odgrywają one również ważną rolę w rolnictwie.

Pszczoły miodne nie pochodzą z Ameryki Północnej. Sprowadzili je europejscy osadnicy w XVII wieku. Od tego czasu stały się kluczową częścią naszego ekosystemu.

Inne pszczoły, które odgrywają rolę w zapylaniu, to trzmiele, pszczoły samotnice i muchówki.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Znaczenie zapylania pszczół

Pszczoły są odpowiedzialne za zapylanie około jednej trzeciej spożywanego przez nas pożywienia, w tym owoców, warzyw i orzechów. Bez pszczół nie mielibyśmy wielu produktów, które dziś lubimy.

Pszczoły są również ważne dla gospodarki. W Stanach Zjednoczonych wartość zapylania pszczół wynosi około 15 miliardów dolarów rocznie, biorąc pod uwagę uprawy, które wspomagają. Utrata zapylania przez pszczoły to tylko jedna z środowiskowych konsekwencji chorób i zaniku pszczół.

Zrozumienie, jak działa zapylanie przez pszczoły i czym jest, może pomóc jeszcze bardziej docenić te ważne owady!

Czytaj: Miasto zamienia przystanki autobusowe w ogrody dla pszczół

Więc następnym razem, gdy zobaczysz pszczołę, poświęć chwilę, aby docenić całą ciężką pracę, którą wykonują! Jeśli chcesz pomóc, możesz sadzić kwiaty i unikać stosowania pestycydów, które mogą szkodzić pszczołom. Możesz także wspierać organizacje działające na rzecz ochrony pszczół i innych zapylaczy.

wad

Brak postów do wyświetlenia