Czytanie dla złagodzenia stresu

0
189
Czytanie jest dobre dla zdrowia psychicznego. Zdjęcie: pl.freepik.com

Udowodniono, że czytanie może pomóc zredukować stres. Wielu z nas przyjmuje tę prostą czynność za pewnik, ponieważ tak wiele „wymaganych” rzeczy czytamy w naszym codziennym życiu – gazety, znaki drogowe, e-maile i rachunki. Ale jak często czytamy dla przyjemności?

Czytanie może być wspaniałą (i zdrową) ucieczką od stresu dnia codziennego. Po prostu otwierając książkę, pozwalasz się zaprosić do literackiego świata, który odciąga Cię od codziennych stresorów. Czytanie może nawet rozluźnić Twoje ciało, obniżając tętno i łagodząc napięcie mięśni.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Badanie przeprowadzone w 2009 roku przez Uniwersytet Sussex wykazało, że czytanie może zmniejszyć stres nawet o 68%. Działa lepiej i szybciej niż inne metody relaksacyjne, takie jak słuchanie muzyki czy wypicie filiżanki gorącej herbaty. Dzieje się tak, ponieważ Twój umysł zostaje zaproszony do literackiego świata, który jest wolny od stresorów, które nękają Twoje codzienne życie.

Znajdź książkę lub czasopismo, które wzbudzi Twoje zainteresowanie — romansidło w miękkiej okładce, czasopismo ogrodnicze czy nawet książkę kucharską. Przeznacz 30 minut na czytanie każdego dnia w cichym miejscu, gdzie nikt Ci nie przeszkadza. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć:

  1. Wybrana książka nie musi znajdować się na żadnej liście „bestsellerów”. Ważne jest, aby temat wzbudził Twoje zainteresowanie i zapewnił umysłowi przestrzeń do relaksu na co dzień.
  2. Czytanie pomaga zmniejszyć stres tylko wtedy, gdy wybierzesz coś, co Ci się podoba, co Cię nie denerwuje. Czytanie wiadomości może nie być najlepszym wyborem, jeśli sprawia, że czujesz się zły lub bezradny. Wybierz powieść, w której możesz uciec do innego świata. Lub poczytaj o zajęciach, które lubisz – hobby, podróżach, gotowaniu.
  3. Zwróć uwagę, jak się czujesz po kilku minutach czytania. Czy udało Ci się pozbyć niektórych stresorów? Jeśli nadal czujesz się przytłoczony, warto zbadać źródło swoich lęków i zadbać o swoje samopoczucie.

Czytaj: Poznań: książkomaty już dostępne dla mieszkańców

Cztery przekonujące powody, by wyłączyć ekran i otworzyć dobrą książkę

pl.freepik.com

W XVIII wieku eseiści Joseph Addison i Sir Richard Steele napisali: „Czytanie jest dla umysłu tym, czym ćwiczenia dla ciała”. Setki lat później ten cytat nadal jest prawdziwy. Badania przeprowadzone w ciągu ostatnich kilku dekad dowiodły naukowych korzyści płynących z czytania. Spędzanie czasu z dobrą książką jest nie tylko przyjemne, ale może pozytywnie wpłynąć na Twoje zdrowie psychiczne i emocjonalne.

1. Udowodniono, że czytanie zmniejsza stres i zwiększa relaksację.

Czytanie książek w pełni angażuje umysł i wyobraźnię. Udowodniono, że każda aktywność, która posiada właściwości medytacyjne, w której mózg jest w pełni skoncentrowany na jednym zadaniu, zmniejsza stres i poprawia relaksację.

Jak już wspomniałam wyżej, w badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytecie Sussex osoby, które czytały tylko przez sześć minut, wykazywały wolniejsze tętno, mniejsze napięcie mięśni i zmniejszony poziom stresu. Dr David Lewis, neurobiolog, który prowadził badanie, stwierdził, że czytanie „jest czymś więcej niż tylko rozrywką, ale aktywnym angażowaniem wyobraźni, ponieważ słowa na wydrukowanej stronie stymulują Twoją kreatywność.” Okazuje się, że zagubienie się w dobrej książce to naprawdę najlepsza forma relaksu!

Polecam: Czytanie przez zaledwie 6 minut może zmniejszyć stres o 68%

2. Czytanie zwalcza upośledzenie umysłowe i chorobę Alzheimera.

Korzyści płynące z czytania wykraczają poza zmniejszony niepokój i stres. Badania powiązały czytanie z dobrym zdrowiem mózgu w starszym wieku. Osoby, które regularnie czytały przez całe życie, wykazywały zwiększoną zdolność umysłową wraz z wiekiem. Osoby, które czytały rzadziej przez całe życie i nie angażowały mózgu w starszym wieku, doświadczyły spadku umysłowego o 48% szybszego niż osoby, które utrzymywały mózg aktywny przez całe życie.

Jedno z badań wykazało pozytywny związek między czynnościami poznawczymi, takimi jak czytanie, a zmniejszoną szansą zachorowania na chorobę Alzheimera. Podobnie jak serce, mózg jest mięśniem, o który należy zadbać, aby móc w pełni funkcjonować przez całe nasze życie.

3. Lekarze przepisali czytanie jako leczenie niektórych schorzeń psychicznych.

Co piąty dorosły w Stanach Zjednoczonych doświadcza w pewnym momencie swojego życia choroby psychicznej. Czytanie książek o samopomocy okazało się skuteczną metodą pomagania dorosłym w radzeniu sobie z chorobami psychicznymi. W Wielkiej Brytanii lekarze przyjęli podejście polegające na stosowaniu biblioterapii lub leczenia za pomocą książek dla pacjentów ze schorzeniami psychicznymi. Lekarze włączają lekturę obowiązkową jako część recepty pacjenta. Celem jest przyniesienie korzyści płynących z czytania milionom pacjentów z lękami i depresją.

4. Ludzie, którzy często czytają, stają się bardziej empatyczni.

Jakby redukcja stresu, poprawa zdrowia psychicznego i zdrowe funkcjonowanie mózgu nie wystarczyły, czytanie może również pomóc osobom stać się bardziej empatycznymi i zwiększyć ich samoświadomość. W szczególności czytanie fikcji literackich może zwiększyć zrozumienie innych i poprawić relacje.

Gdy czytelnicy zagłębiają się w fabułę, wczuwają się w postacie i poznają ich motywacje oraz wzorce zachowań. Zwiększa to zrozumienie ludzkiego zachowania, które jest wiedzą, która przenosi się do życia poza powieścią. Co więcej, kiedy czytelnicy wybierają powieści, których akcja toczy się w miejscach o kulturach innych niż ich własna, rozwijają świadomość różnorodnych populacji ludzkich i perspektyw.

Biorąc pod uwagę wszystkie te zalety, nie ma wątpliwości, że czytanie jest prawdziwą siłą napędową spędzania wolnego czasu.

wad

Brak postów do wyświetlenia