Da Shuhua – sztuka natryskiwania stopionego żelaza w celu tworzenia fajerwerków

0
326
Zdjęcie: Wikimedia Commons

Spektakularna chińska tradycja fajerwerków ze stopionego żelaza.

Od 30 lat kowal Wang De praktykuje starożytną sztukę Da Shuhua, 500-letnią tradycję, która rozpoczęła się od kowali w chińskiej wiosce Nuanquan. Chcąc uczcić chiński Nowy Rok, ale nie mając środków na tradycyjne fajerwerki, ci kowale opracowali nową formę rozrywki. Rzucając stopione żelazo o ściany, stworzyli piękne deszcze iskier, rozpoczynając praktykę, która wkrótce stała się częścią ich dziedzictwa kulturowego. Teraz jest to specjalna część spuścizny Nuanquan, ponieważ nie ma innego miejsca na Ziemi, aby być świadkiem tego ognistego spektaklu.

Znany jako „fajerwerki biedaka”, Da Shuhua to 500-letni rytuał pirotechniczny używany w Nuanquan w Chinach, aby uczcić Księżycowy Nowy Rok.

Małe miasteczko Nuanquan, w prowincji Hebei w północno-zachodnich Chinach, jest domem dla jednych z najniebezpieczniejszych na świecie, ale hipnotyzujących pokazów sztucznych ogni.

Chociaż fajerwerki są częścią chińskich obchodów od około 800 roku, nie zawsze były tak powszechnie dostępne i przystępne cenowo, jak dzisiaj. Tak więc około pół tysiąca lat temu lokalni kowale wymyślili realną alternatywę, która była tańsza, ale równie imponująca jak konwencjonalna pirotechnika – rzucanie stopionym żelazem w zimne ściany, aby wytworzyć wodospad jasnych iskier, które są jednocześnie piękne i niebezpieczne.

Jak możesz sobie wyobrazić, spadające z góry kawałki stopionego żelaza nie są najbezpieczniejszą rzeczą na świecie.

Czytaj: Chiny stały się najbogatszym krajem na świecie, wyprzedzając USA

Facebook

Na przykład drewniana łyżka używana przez kowali do czerpania stopionego żelaza nie może zagłębić się zbyt głęboko w stopiony metal, w przeciwnym razie różnica temperatur między zimną łyżką a podgrzanym żelazem może spowodować eksplozję. Żelazo jest nagrzewane do 1600 stopni Celsjusza, więc zdecydowanie nie chcesz go mieć w pobliżu skóry.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Facebook

Według Wikipedia „rozprysk rozgrzanego ciekłego żelaza jest procesem transformacji energii: kiedy kowal wyrzuca żelazo z pieca, energia kinetyczna jest dostarczana do masy ciekłego żelaza, która przekształca się w energię potencjalną na wysokości ściany, a pozostała energia kinetyczna jest odpowiedzialna za uderzenie rozprysku. Eksplozja stopionego żelaza jest zasadniczo reakcją utleniania drobno rozdrobnionych kropel żelaza połączoną z rozpraszaniem po zderzeniu ze ścianą. Ponadto zanieczyszczenia węglowe w żelazie będą reagowały z tlenem, wytwarzając dwutlenek węgla, a uderzenie wystawi węgiel w stopionym żelazie na działanie tlenu, aby wytworzyć iskry”.

Czytaj: Ten słynny wodospad w Chinach wygląda jak z filmu fantasy

Facebook

Da Shuhua jest wyjątkowe w mieście Nuanquan, którego mieszkańcy wciąż zbierają złom, aby przekazać kowalom na coroczne święto. Z kolei kowale włączyli do swoich wytworów inne metale, takie jak miedź i aluminium, aby oprócz pomarańczowych wytworzyć zielone i białe iskry.

Facebook

Chociaż w Nuanquan pozostało niewielu młodych kowali, którzy chcą wykonywać to niebezpieczne zadanie z pokolenia na pokolenie, na razie sztuka Da Shuhua jest w dobrych rękach. Jest to bardziej popularne niż kiedykolwiek wcześniej, ludzie przyjeżdżają z daleka, aby sami zobaczyć spadający stopiony metal. To rozkosz dla zmysłów.