Dania buduje pierwszą na świecie sztuczną wyspę pełną turbin wiatrowych

0
326
Zdjęcie: Duńska Agencja Energii

Nowe innowacje w turbinach wiatrowych i ambitne nowe projekty energetyczne dowodzą, że morska farma wiatrowa może uczynić wiatr ważnym źródłem energii odnawialnej.

Najnowszy z tych projektów wiatrowych pochodzi z Duńskiej Agencji Energii, która właśnie ogłosiła, że Dania zbuduje pierwszą na świecie „wyspę energetyczną”.

Ta sztuczna wyspa o powierzchni 30 akrów została zbudowana, aby pomieścić ogromną ekspansję obecnej produkcji wiatru i jest przeznaczona do przyszłej rozbudowy.

Wyspa energetyczna pomoże Danii w utrzymaniu obecnej przewagi w globalnym zużyciu energii wiatrowej i zostanie podzielona w proporcji 51/49 pomiędzy kraj i firmy prywatne. Wstępne plany sugerują, że turbiny wiatrowe będą miały moc trzech gigawatów, co odpowiada ilości energii zużywanej przez około trzy miliony europejskich gospodarstw domowych.

Czytaj: Tasmania jest teraz w 100% zasilana energią odnawialną

Zdjęcie: Duńska Agencja Energii

„To naprawdę wspaniały moment dla Danii i dla globalnej zielonej transformacji” – mówi Dan Jørgensen, duński minister klimatu.

„Decyzja ta wyznacza początek nowej ery zrównoważonej produkcji energii w Danii i na świecie i łączy bardzo ambitne cele klimatyczne ze wzrostem i zielonymi miejscami pracy. Hub energetyczny na Morzu Północnym będzie największym projektem budowlanym w historii Danii. Wniesie to duży wkład w realizację ogromnego potencjału europejskiej morskiej energetyki wiatrowej i nie mogę się doczekać naszej przyszłej współpracy z innymi krajami europejskimi” – dodał Jørgensen.

Mając na uwadze tę współpracę, Dania zaplanowała wyspę tak, aby pomieściła rozbudowę, która może wytworzyć do 10-12 GW energii. Ta oszałamiająca ilość energii z łatwością pozwoliłaby Danii stać się głównym dostawcą energii odnawialnej do sąsiednich krajów.

Oczekuje się również, że dodatkowa energia pomoże Duńczykom osiągnąć cel do 2030 r., jakim jest wypełnienie zobowiązań wynikających z porozumienia paryskiego. Chociaż ambitny projekt może nie zostać ukończony na czas, jest to z pewnością ogromny krok w kierunku wprowadzenia zmian niezbędnych do przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Ukończenie duńskiej wyspy energetycznej planowane jest do 2033 roku i może pomóc udowodnić niesamowity potencjał morskiej farmy wiatrowej.

Czytaj: Ten niesamowity most zamienia się w tunel i łączy Danię i Szwecję

Dania buduje pierwszą na świecie wyspę energetyczną – sztuczny ląd zaprojektowany jako węzeł energetyczny wykorzystujący wiatr do wytwarzania energii.

Zdjęcie: Duńska Agencja Energii
Middelgrunden to morska farma wiatrowa w Oresund niedaleko Kopenhagi w Danii.
Zdjęcie: Photo: Stock Photos from Ablakat/Shutterstock

Duńska Agencja Energii: Strona internetowa | Instagram | Twitter | LinkedIn

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org

wad

Brak postów do wyświetlenia