Delfiny przestaną być męczone w parkach rozrywki – zastąpią je roboty

0
391
ROBOT-DELFIN MOŻE ZASTĄPIĆ ZWIERZĘTA W AKWARIACH I PARKACH ROZRYWKI. Zdjęcie: pixabay.com

Według amerykańskiej firmy zajmującej się animatroniką, naturalnej wielkości robot-delfin może pomóc w zakończeniu niewoli zwierząt, zastępując żywe stworzenia w akwariach i parkach rozrywki.

W dzisiejszych czasach jesteśmy coraz bardziej świadomi odnośnie smutnych losów delfinów i innych zwierząt morskich, które są trzymane w niewoli. Właściciele Aquaparków wykorzystują te inteligentne zwierzęta do zarabiania na pokazach z ich udziałem.

Nie trzeba być nie wiadomo jak mądrym, żeby wiedzieć, że taka niewola jest dla ssaków bardzo stresująca. Na szczęście jedna amerykańska firma stworzyła delfina-robota, który ma pomóc zakończyć wykorzystywanie delfinów do celów rozrywkowych.

Firma Edge Innovations zaprojektowała i zbudowała hiperrealistycznego delfina ze skórą z silikonu klasy medycznej, którego bardzo trudno rozróżnić od prawdziwego delfina. Firma ma nadzieję, że będzie on używany w hollywoodzkich filmach, biznesie i wodnych parkach rozrywki zamiast żywych zwierząt, jednocześnie pozwalając większej ilości tych ssaków żyć na wolności.

Interakcja z takim robotem ma być unikalnym doświadczeniem, a możliwa jest dzięki połączeniu sztuki lalkarstwa, robotyki i sztucznej inteligencji.

Mówi się, że pływacy mogliby nurkować ze zwierzętami-robotami, takimi jak robotyczne żarłacze białe, a nawet z gadami, które wypełniały morza ery jurajskiej miliony lat temu.

„Obecnie w niewoli jest około 3000 delfinów” – powiedział założyciel i dyrektor generalny Edge Innovations Walt Conti.

Takie zwierzęta-roboty mogłyby przywrócić publiczność, którą parki rozrywki wyłączają z żywymi zwierzętami. Około 20 krajów europejskich już zakazało lub ograniczyło obecność dzikich zwierząt w cyrkach.

Czytaj: Francja zakazuje wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach

Ludzie oglądaliby pokazy ze „zwierzętami” a właściciel by zarabiał. Każdy byłby zadowolony. Ludzie z firmy Edge Innovations uważają, że nowe osiągnięcie pozwoli na rewolucję rozrywki z morskimi zwierzętami w roli głównej, zapewniając tej branży opłacalną i bezpieczną przyszłość.

Delfin-robot nie jest pierwszym projektem firmy Edge Innovations. Przedsiębiorstwo ma już za sobą wiele innych ciekawych projektów, w tym na zlecenie reżysera Jamesa Camerona i architekta Franka Gehry’ego. Stworzyli także wodne stworzenia używane w hollywoodzkich hitach filmowych „Uwolnić orkę”, „Piekielna głębia” i „Anakonda”.

Na pomoc delfinom

„Przez ostatnie lata pokazy morskich ssaków stały się mniej popularne, a łapanie morskich zwierząt bardziej ograniczone, przez co prowadzenie opłacalnych morskich parków rozrywki stało się bardzo trudne. Jednakże apetyt widowni na takie pokazy dla rozrywki i edukacji nie zmalał” – informuje Edge Innovations.

Projekt już przyciągnął uwagę organizacji PETA, od której Roger Holzberg i Walt Conti, przedstawiciele Edge Innovations, otrzymali nagrodę Innovator for Animals. PETA nazwała delfiny czującymi istotami, a parki rozrywki morskiej archaicznymi.

Czytaj: Przy wybrzeżu Luizjany dostrzeżono różowe delfiny!

johannesfloe.com – Art to remember