Densuke – najdroższy arbuz na świecie

0
462
Arbuz Densuke to najdroższy arbuz, który kosztuje około 250 USD (ponad 1000 zł) za sztukę. Pochodzi z Japonii. Źródło: Twitter/Agribusiness Magazine

Spośród ponad 1200 odmian arbuza uprawianych na całym świecie żadna nie jest droższa ani bardziej poszukiwana niż słynny czarny arbuz Densuke. To luksus na talerzu.

Uprawiany tylko na północnej wyspie Hokkaido, w niewielkich ilościach, rzadko przekraczających 100 sztuk rocznie, Densuke jest uważany za jeden z najrzadszych arbuzów na świecie.

To nie jest rodzaj owoców, których spodziewasz się znaleźć na targu lub w sklepie spożywczym. Zamiast tego nieliczne owoce dostępne każdego roku są licytowane na aukcji za setki, a nawet tysiące dolarów.

Najdroższy arbuz Densuke w historii został sprzedany na aukcji w 2019 roku za 750.000 jenów japońskich (26000 zł). Ceny spadły w ciągu ostatnich dwóch lat z powodu pandemii Covid-19, ale czarny arbuz pozostaje zdecydowanie najdroższą odmianą na świecie.

Twitter

Znane ze swojej czarnej i błyszczącej powierzchni, arbuzy Densuke mają chrupiący miąższ, wyższy poziom słodkości niż inne odmiany arbuza i mniej nasion. Ci, którzy mieli szczęście spróbować tego owocu, twierdzą, że smakuje jak arbuz, tylko lepiej.

Choć rzadkość tej odmiany zdecydowanie wpływa na cenę arbuzów Densuke, warto zauważyć, że ostateczna cena odzwierciedla również ilość czasu i poświęcenia włożonego w ich uprawę.

Czytaj: Nowa restauracja w centrum Wrocławia!

Chociaż pierwsze kilka partii rocznych zbiorów przynosi najwyższe ceny na aukcjach owoców, arbuzy Densuke można zwykle kupić w cenach zaczynających się od około 250 USD (1000 zł) za owoc, co w większości krajów nadal jest oburzającą kwotą, jaką trzeba zapłacić za pojedynczy owoc.

Twitter

Podobnie jak większość innych luksusowych produktów, arbuzy Densuke są pakowane w pięknie zdobione sześcienne pudełka kartonowe i zawierają certyfikaty pochodzenia, ponieważ dowód autentyczności jest bardzo ważny. Najczęściej są oferowane jako prezenty, aby okazać szacunek, wdzięczność i utrzymać płynność relacji.

Czytaj: Arbuz dla zdrowia i urody

Nie jest jasne, dlaczego arbuz Densuke nie jest jeszcze szeroko uprawiany poza Japonią, ale według magazynu The Gardener nasiona stają się dostępne w handlu w Europie i Ameryce Północnej.

Twitter

wad

Brak postów do wyświetlenia