Dlaczego dzieciom powinno się wyznaczać rozsądne granice

0
336

Dlaczego dzieci potrzebują zdrowych granic, aby przetrwać w prawdziwym świecie jako dorośli? Dowiedz się dlaczego i jak to zrobić.

Dzisiejsze dzieci są często emocjonalnie niezdolne do radzenia sobie w szkole i w sytuacjach towarzyskich.

Ten problem występuje z powodu kilku czynników.

Technologia.

Dzieci w dzisiejszych czasach nie mają wystarczającej ilości ćwiczeń fizycznych. Większość czasu spędzają z gadżetami w ręku. Ten brak ruchu jest niezwykle szkodliwy dla zdrowia psychicznego i fizycznego, ponieważ spowalnia ich rozwój.

Ponadto nadmierne korzystanie z technologii może powodować dysleksję u dzieci, co z kolei może spowodować, że ich mózgi nie będą w stanie wystarczająco szybko przyswajać informacji.

Czytaj: Dzieci uczą się lepiej, gdy piszą ręcznie niż za pomocą klawiatury

Korzystanie z telefonów, tabletów, gier wideo itp. może również oddzielić dzieci od bliskich emocjonalnie, a obecność emocjonalna rodziców jest najważniejszym elementem zdrowego rozwoju ich mózgu. Niestety, stopniowo pozbawiamy nasze dzieci tego naturalnego źródła pożywienia psychicznego.

Więź społeczna, przebywanie na świeżym powietrzu i więcej ćwiczeń są ważne dla rozwoju dzieci, ponieważ zachęcają do pozytywnego zachowania i pozwalają im zyskać pewność siebie.

Dzieci dostają wszystko, czego chcą, kiedy tylko o to poproszą

Nudzisz się? Weź swój telefon. Chcesz jeść? Zamówimy jedzenie z restauracji.

Wszyscy staramy się, aby nasze dzieci były szczęśliwe, ale w wielu przypadkach uszczęśliwiamy je tylko na krótką chwilę i coraz bardziej unieszczęśliwiamy na dłuższą metę.

Takie pobłażanie dziecku we wszystkim prowadzi do tego, że rodzice zaczynają opisywać zachowanie dzieci wyłącznie w kategoriach „sympatii / antypatii”:

  • „Mój syn nie lubi warzyw”.
  • „Kasia nie lubi śniadań”.
  • „Tomek nie lubi wcześnie chodzić do łóżka”.
  • „Stasiu nie lubi zabawek, ale świetnie gra na swoim iPadzie”.
  • „Arek nie lubi się ubierać.”
  • „Marysia jest zbyt leniwa, żeby samemu jeść”.

Niewątpliwie słyszałaś te lub podobne zdania lub nawet je wymawiasz. Ale od kiedy to dzieci same decydują, jak mają żyć? Jak możemy ich nauczyć unikania szkodliwych i złych rzeczy, jeśli na wszystko im pozwalamy?

Zdrowe granice w młodym wieku są kluczem do tego, aby Twoje dziecko, gdy dorasta, było niezależne i pewne siebie. W świecie dorosłych nikt nie pobiegnie za nim z łyżką zupy i nie przekona go, aby się najadł. Nikt nie będzie tolerował jego kaprysów i napadów złości.

Oto, co należy zrobić, zanim będzie za późno:

1. Zastąp gadżety komunikacją na żywo.

Ogranicz czas spędzany przez dziecko przed ekranem. Zamiast tego zbuduj z nim emocjonalną więź: żartuj z nim, łaskocz go, graj w planszówki, spaceruj, tańcz, walcz z poduszkami, jest mnóstwo opcji!

2. Praktykuj odroczoną gratyfikację.

Naucz swoje dzieci czekać. Stopniowo wydłużaj czas między „chcę” a „otrzymaj”. Nie używaj gadżetów w samochodzie lub restauracji – naucz je grać w gry słowne podczas oczekiwania. Kupuj im fast foody rzadziej zamiast normalnej żywności.

Osoby zdolne do opóźnienia przyjemności w życiu mają znacznie większą zdolność do funkcjonowania w sytuacjach stresowych. Niezdolność dziecka do opóźnienia gratyfikacji często można zaobserwować w klasie, w centrach handlowych, restauracjach, sklepach z zabawkami, w momencie, gdy dziecko słyszy słowo „nie”, ponieważ rodzice nauczyli jego mózg, że może dostać wszystko na miejscu .

3. Nie bój się wyznaczać granic.

Ustal jasny harmonogram: kiedy jeść, kiedy iść spać, kiedy grać na komputerze, kiedy oglądać bajki. Pomyśl o rzeczach, które przyniosą korzyści dzieciom, a nie tylko zaspokoją ich pragnienia. Dzieci będą ci wdzięczne, gdy dorosną.

4. Trenuj ich do pracy od najmłodszych lat.

Naucz je wykonywania monotonnych czynności, bo w wieku dorosłym staną się one ważną częścią pracy. Składanie ubrań, odkładanie zabawek, wieszanie ubrań na wieszakach, porządkowanie zakupów, nakrywanie do stołu, ścielenie łóżka … Aby było mniej nudno, bądź innowacyjna. Niech widzą te zadania jako gry.

5. Naucz ich umiejętności społecznych.

Naucz dzieci dzielenia się, wygrywania i akceptowania porażek, kompromisów i komplementów. Wszystkie te umiejętności będą niezbędne w wieku dorosłym.

Możesz pomóc swoim dzieciom stać się silniejszymi, mądrzejszymi i bardziej odpornymi osobami, tak aby pewnego dnia wychodząc z domu mogły stawić czoła światu z umiejętnościami i odwagą potrzebnymi do odniesienia sukcesu. Postawa dziecka do życia może zmienić moment, w którym rodzice zmienią swoje podejście do rodzicielstwa. Ich przyszłość jest w Twoich rękach.

Czytaj: Kraków: trwa konkurs na sylwestrową instalację artystyczną!

johannesfloe.com – Art to remember