Dlaczego inteligencja emocjonalna ma znaczenie?

0
477
Wysoki iloraz inteligencji pomaga nam rozumieć świat i radzić sobie z nim na jednym poziomie, ale potrzebujemy też emocji, żeby rozumieć siebie i innych oraz radzić sobie sferze uczuć i relacji.. Źródło: pexels.com

Spróbuj tego eksperymentu myślowego, aby zrozumieć, dlaczego liczy się inteligencja emocjonalna.

Kluczowe punkty:

  • Nasze systemy emocji, choć czasami niezręczne, ewoluowały, ponieważ pomogły naszym przodkom przystosować się, przetrwać i rozmnażać się.
  • Nasze rozumienie tego, co jest obecnie znane jako inteligencja emocjonalna, opiera się na badaniach Darwina, Paula Ekmana, Johna Mayera i Petera Saloveya, które wzbudziły niezwykłe zainteresowanie zarówno w środowisku akademickim, jak i wśród ogółu społeczeństwa.
  • Nasza zdolność odczytywania stanów emocjonalnych innych ludzi i komunikowania się z innymi pozostaje niezbędna, a deficyt tych umiejętności powoduje poważne problemy społeczne, związkowe i zawodowe.

Oto prosty eksperyment myślowy:

Sytuacja A: Pomyśl o osobie ze swojego świata, którą uważasz za wyjątkowo słabą w rozumieniu stanów emocjonalnych innych. Ta osoba może znajdować się w pokoju otoczonym przez innych, na przykład zestresowanych osób, którym zbliża się termin egzaminu, i ta osoba po prostu w ogóle się nie stresuje. Albo ta osoba może zobaczyć kogoś w uroczystej katedrze na pogrzebie i radośnie przywitać się, podczas gdy wszyscy są w żałobie.

Rozważ teraz dwa proste pytania:

  1. Czy uważasz, że niezdolność tej osoby do dokładnego wykrywania stanów emocjonalnych innych może utrudniać nawiązywanie przyjaźni?
  2. Czy uważasz, że niezdolność tej osoby do dokładnego wykrywania stanów emocjonalnych innych może powodować trudności w nawiązaniu i utrzymaniu związku z partnerem?

Sytuacja B: Pomyśl o osobie ze swojego świata, którą uważasz za wyjątkowo słabą w wyrażaniu innym swoich stanów emocjonalnych. Ta osoba może być wściekła na współpracownika, który ją lekceważy, ale może mieć całkowitą niezdolność do wyrażenia złości lub zdenerwowania. Lub ta osoba może być zachwycona prezentem urodzinowym, który podarował jej przyjaciel, ale może nie mieć w tej chwili zdolności okazywania szczęścia lub wdzięczności.

Rozważ teraz dwa proste pytania:

  1. Czy uważasz, że niezdolność tej osoby do skutecznego wyrażania swoich stanów emocjonalnych może utrudniać nawiązywanie przyjaźni?
  2. Czy uważasz, że niezdolność tej osoby do skutecznego wyrażania swoich stanów emocjonalnych może utrudniać nawiązanie i utrzymanie relacji z partnerem życiowym?

Kiedy myślimy o kimś, kto nie rozumie, jak inni czują lub nie widzą świata, to myślimy, że jest irytujący. Jeśli ktoś nie jest emocjonalnie na tej samej stronie, co inni wokół niego, utrudnia to wszelkiego rodzaju komunikację i interakcje. I prawie musi mieć negatywne konsekwencje dla przyjaźni.

W końcu, czy wolałbyś mieć dobrego przyjaciela, który rozumie Twoje uczucia, czy kogoś, kto nie ma pojęcia o Twoim wewnętrznym emocjonalnym świecie? I, oczywiście, wszystko to jest w zasadzie podwojone, gdy myślimy o partnerze na całe życie. Czy wolałbyś mieć współmałżonka, który czuje i rozumie Twoje stany emocjonalne, czy kogoś, kto nie ma pojęcia, jak się czujesz? Odpowiedź jest dość oczywista.

To samo dotyczy kwestii ekspresji emocjonalnej. Trudno zaprzyjaźnić się z kimś, kto naprawdę nie jest zbyt skuteczny w wyrażaniu swoich emocji. Taki stoicyzm często utrudnia czytanie, co może powodować szeroki wachlarz problemów interpersonalnych. I znowu ta kwestia jest spotęgowana w ramach intymnych, romantycznych związków.

Czytaj: Z Wrocławia polecimy do Olsztyna!

Inteligencja emocjonalna w kontekście ewolucyjnym

Te podstawowe składniki inteligencji emocjonalnej – zdolność wykrywania emocji i zdolność wyrażania emocji – są podstawowymi cechami naszego świata społecznego i emocjonalnego.

Nie jest przypadkiem, że Darwin napisał całą książkę o ewolucyjnym pochodzeniu emocji (The Expression of Emotions in Man and Animals, 1872). Zdał sobie sprawę, że nasze systemy emocjonalne są takie, jakie są, nawet jeśli mogą powodować różne trudności w życiu, ponieważ pomogły rozwiązać problemy adaptacyjne u naszych przodków. Możliwość skutecznego wyrażania i dekodowania emocji ma wyraźne konsekwencje dla przetrwania i reprodukcji.

Braki w przetwarzaniu emocji i ekspresji prowadzą do problemów zarówno w związkach romantycznych, jak i platonicznych. Z perspektywy ewolucyjnej fakt ten wyraźnie wskazuje na adaptacyjną wartość silnych umiejętności przetwarzania emocji (lub inteligencji emocjonalnej).

Niektóre z najwcześniejszych i najczęściej cytowanych badań nad ewolucyjnym początkiem psychologii człowieka pochodzą w rzeczywistości od znanego behawiorysty Paula Ekmana. W swojej klasycznej pracy Ekman udokumentował mocne dowody sugerujące, że zdolność wykrywania podstawowych wyrażeń emocjonalnych jest wynikiem doboru naturalnego i ma fundamentalne znaczenie dla ludzkiego doświadczenia.

Czytaj: Istnieje 8 rodzajów inteligencji dzieci. Jaki talent ma Twoje dziecko?

Niedobory zdolności związane z inteligencją emocjonalną stanowią przeszkody dla dzisiejszych ludzi, ponieważ prawdopodobnie stanowiły przeszkody dla ludzi w całej ewolucyjnej historii naszego gatunku.

Od czasu opublikowania pierwszego artykułu na temat inteligencji emocjonalnej w 1990 r. (autorstwa Petera Saloveya i Johna Mayera), temat ten wzbudził niezwykłe zainteresowanie wśród naukowców, praktyków i ogółu społeczeństwa.

Jednym z powodów ogromnego zainteresowania inteligencją emocjonalną jest to, jak głęboko łączy się ona z naszą rozwiniętą psychologią. Zdolności leżące u podstaw inteligencji emocjonalnej, w tym dwie szerokie kategorie odnoszące się do zdolności wykrywania emocji u innych oraz zdolność do skutecznego wyrażania emocji innym, miały głęboki wpływ na przetrwanie i reprodukcję w całym ludzkim doświadczeniu ewolucyjnym.

johannesfloe.com – Art to remember